09 Temmuz 2020 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
‘Haydi Türkiye Bisiklete’ stratejik iletişim eğitimi
Lüleburgaz # 03 Aralık 2019 Salı 07:55

WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler’in bisikletli ulaşımı yaygınlaştırmak isteyen belediyeler için AB fonuyla hayata geçirdiği ‘Haydi Türkiye Bisiklete’ kampanyasının stratejik iletişim eğitimlerinin Lüleburgaz ayağı, 28-29 Kasım’da Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi’nde (LYKA) gerçekleştirildi.

28-29 Kasım’da Lüleburgaz’da, İlbank, Lüleburgaz Belediyesi ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, bisikletle ilgili iletişim kampanyası geliştirmek için teorik bilgilerin verildiği eğitime katılım sağladı.

‘Haydi Türkiye Bisiklete!’ projesi ile aktif ve doğru iletişim kampanyası ile kentsel alanlarda bisiklet kullanımının arttırılması, yerel yönetim, merkezi yönetim ve STK temsilcilerinin katılımının beklendiği proje ile bir yandan ilgili paydaşların kapasiteleri geliştirilirken bir yandan da sektörler arası işbirliği kültürünün pekiştirilmesi, teorik eğitimlerin uygulamaya dönüştüğü projede kamu ve STK işbirliğiyle hazırlanan iletişim kampanyaları neticesinde iyi örneklerin oluşturulması amaçlanıyor.

LYKA’DA STRATEJİK İLETİŞİM EĞİTİMİ

Lüleburgaz Belediyesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katıldığı projede her kentte ayrı ayrı iletişim eğitimleri gerçekleştirildi. Eğitim programı kapsamında Eylül ve Ekim aylarında İzmir ve Eskişehir’de yapılan eğitimlerin ardından 28-29 Kasım’da da Lüleburgaz’da bir eğitim programı düzenlendi.

LYKA’da düzenlenen eğitimde, sivil toplum iletişiminin temelleri, hedef kitle belirleme, diskur tanımlama, kampanya planlama, iletişim stratejisinin temelleri, mecra-mesaj ilişkisi, kampanya briefi hazırlama ve ajans yönetimi, SWOT analizi ve sosyal medya iletişimin temelleri gibi başlıklarda teorik eğitimler verildi.

EĞİTİM SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?

Üç kentte de gerçekleştirilen stratejik iletişim eğitiminin ardından iki aylık mentorluk süreci başlayacak ve bisikletli ulaşımla ilgili her kente özel iletişim kampanyaları geliştirilecek. Mart ve Nisan 2020’de ise belediyeler geliştirdikleri iletişim kampanyalarını hayata geçirecek. Ayrıca belediyelerin deneyimlerini geliştirdikleri iletişim kampanyaları ve elde ettikleri sonuçları bir araya getiren, diğer belediyeler için de rehber olacak bir rapor yayımlayacak.

FARKINDALIK YARATILACAK

WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler olarak 2011’den bu yana kent içi bisikletli ulaşım konusunda önemli bilgi birikimi ve deneyime sahip olduklarını vurgulayan WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler Direktörü Dr. Güneş Cansız, “Türkiye’nin 14 il ve ilçesinde çalışmalar yaptık. Bisiklet yollarının tasarımı ve güvenliğiyle ilgili belediyelere teknik danışmanlık veriyoruz. ‘Haydi Türkiye Bisiklete’ kampanyasının sonunda toplumda bisikletle ilgili önemli bir farkındalık yaratacağımıza inanıyoruz.” diye konuştu.

‘Haydi Türkiye Bisiklete!’ projesi, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Sivil Toplum Destek Programı II çerçevesinde gerçekleştiriliyor.

Program, Türkiye ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerden sivil toplum kuruluşlarının, ortak bir konu etrafında bir araya gelerek, toplumların birbirini tanımaları, karşılıklı bilgi alışverişi ve kalıcı diyalog kurmalarını sağlayan bir platform olarak geliştirildi.  

Programın teknik uygulamasından Avrupa Birliği Başkanlığı sorumlu; Merkezi Finans ve İhale Birimi ise programın sözleşme makamı.

 

Bu haber 489 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter