14 Temmuz 2020 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
İşte CHP’nin delege sonuçları
Katılım yüzde kaç? En fazla üye nerede? En az üye nerede? En fazla delege nerede?
Lüleburgaz # 03 Aralık 2019 Salı 07:54

Cumhuriyet Halk Partisi Lüleburgaz İlçe Başkanlığı’nın düzenlediği “Delege Seçimleri Değerlendirme Toplantısı’nda” konuşan CHP Lüleburgaz İlçe Başkanı Aziz Üstünalp, seçim sonuçlarını açıkladı. Üstünalp, en fazla üye ile en az üyenin hangi mahallede olduğunu ve seçimlere katılım oranını açıkladı. Üstünalp,  “Kongre 29 Aralık’ta Esnaf Kefalet Salonu’nda yapılacak. Onun için hazırlıklara başladık” dedi.

Tansu Edip GÖKBUDAK

CHP Lüleburgaz İlçe Başkanlığı’nda 8 Kasım tarihiyle başlayan delege seçimleri 1 Aralık itibariyle sona erdi. 24 gün seçimlerde heyecan dorukta olurken, CHP Lüleburgaz İlçe Başkanlığı’nda delege seçimlerine yönelik değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya CHP Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan, Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, CHP Lüleburgaz İlçe Başkan adayı Devrim Gündüz ve çok sayıda partili katıldı.

KATILIM YÜZDE 72.8

Üstünalp, delege seçimlerinde 6 bin 312 üye arasından 4 bin 600’ünün oy kullandığını söyleyerek, katılımın yüzde 72.8 olduğunu belirtti. Üstünalp, “Genel itibariyle baktığımız katılım oranı yüksek. Katılım oranı genelde tek listenin olduğu yerlerde düşük oldu. Çift listenin çıktığı mahallelerde katılım oranı çok yüksekti. En yüksek katılım ise Yıldız Mahallesi’nde oldu. Yıldız Mahallesi’nde 416 üye arasından 378’i oy kullanmak için sandık başına geldi” diye konuştu.

EN FAZLA ÜYE NEREDE?

Öte yandan Üstünalp, delege seçimlerindeki üye sayılarını da açıkladı. Üstünalp, en fazla üyenin 416 ile Yıldız Mahallesi olduğunu, en az üyenin ise 1 kişiyle Sarımsaklı Köyü olduğunu belirtti. Üstünalp, 30 Haziran’dan bugüne üye sayısının da arttığını söyledi. Üstünalp, “En çok delege 24 kişiyle Atatürk Mahallesi’nde seçildi. 30 Haziran’dan bugüne üye sayımız artmış. 6 bin 580 üyemiz var bugün itibariyle” dedi.

4 ARALIK’TA KESİNLEŞECEK

Üstünalp, 8 Kasım’da başlayan seçimlerin şenlik havasında geçtiğini söyleyerek, delege listelerin kesinleşmiş halinin 4 Aralık’ta onaylanacağını söyledi. Üstünalp, “Üyelerimizin ve adaylarımızın gösterdiği anlayış ve olgunlukla seçimler hiçbir tatsızlık olmadan sona erdi. Şimdi, iki gün ilçeye 2 gün de İl Başkanlığı’na itiraz hakkı var. Sonuçlar 4 Aralık’ta kesinleşmiş olacak” diye konuştu.

SEÇİM HAZIRLIKLARI BAŞLADI

Delege seçimlerinin sona ermesiyle birlikte kongre maratonunun başladığını söyleyen Üstünalp, “Kongre 29 Aralık’ta Esnaf Kefalet Salonu’nda yapılacak. Onun için hazırlıklara başladık. Bunun yanı sıra daha ilçe başkanlığı seçimlerini daha önce yapmamız için delege seçimlerini erken bitirmemiz gerekiyordu. 6 bin 312 üye oy kullandı. Üyemiz fazla” dedi.

DELEGE SİSTEMİNE ELEŞTİRİ

Öte yandan Üstünalp, mevcut delege seçimlerinin işleyişini doğru bulmadığını ve bu sistemin bir gün değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Üstünalp, delege seçimleri yerine bütün üyelerin oy kullanabileceği bir sistemin gelmesi gerektiği yönünde görüş bildirdi.

“HALK DEĞİL, PARTİLİ TOPLANTISI”

Öte yandan Üstünalp, kamuoyunda “Halk Toplantıları” olarak bilinen Pazartesi toplantılarının halk toplantısı olmadığını söyleyerek, “Bu toplantımız halk toplantısı değil. Parti toplantısıdır. Parti üyelerimizle yaptığımız bir toplantıdır” diye konuştu. Üstünalp, bunun yanı sıra Pazartesi toplantılarının devam edeceğini de söyleyerek, “Biz yönetimde olduğumuz sürece her hafta gündem belirleyip Pazartesi toplantılarımızı yaptık ve yapıyoruz. Genel merkezin bazı iç meselelerimizin basın ve kamuoyunda konuşulmaması yönünde kararı var. Bunun dışında toplantıları yasaklama gibi eğilimi yok” şeklinde konuştu.

“BİZ BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ”

Öte yandan CHP Lüleburgaz İlçe Başkanlığı’na halihazırda tek aday olan Devrim Gündüz de kısa bir konuşma yaptı. Gündüz, “Üç haftalık demokrasi şölenimizi en iyi şekilde gerçekleştiren başta ilçe başkanım ve ilçe yönetimim olmak üzere herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Seçilen tüm delegeleri kutluyor, partimize, şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Biz birlikte güçlüyüz” diye konuştu.

“PARTİMİZE YAKIŞAN BİR SEÇİM”

Gündüz’ün ardından konuşan Murat Gerenli de, delege seçimlerinin güzel bir havada geçtiğini söyleyerek, “Lüleburgaz’a ve partimize yakışan şekilde bir delege seçimleri oldu. Bundan sonrasında da ilçe, il kongresi ve kurultayımızın en güzel geçeceğine inancım tam. Herkese bu konuda güzel bir mesaj vereceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu.

“KILIÇDAROĞLU’NUN SELAMINI GETİRDİM”

Öte yandan Gerenli, geçtiğimiz hafta İzmir’de CHP’nin çalıştayında olduğunu hatırlatarak, “İzmir’den Kemal Kılıçdaroğlu’nun ve MYK üyelerimizin selamını getirdim. Tekirdağ’dan sonraki ikinci çalıştayda da şunu gördüm ki; hep beraber hedefi kilitlenmişiz. Hep birlikte hareket etme bilinciyle ortak çalışmalarımız var. Türkiye’nin geleceği için gereken her şeyi yapabilecek potansiyele sahibiz” dedi.

“BU SADECE CHP’DE VAR”

CHP Kırklareli Milletvekili Kayan da, delege seçimlerinin demokrasi şöleni içinde geçtiğini söyleyerek, “Bu sadece CHP’de vardır. CHP’den başka hiçbir yerde böyle bir delege seçimi bulamazsınız. Başka partilerde delegeler ilçede, genel merkezde tanzim edilir. Onlara da başkanlar seçilir. Çoğu yerde birden fazla aday çıkmaz. Bu sadece CHP’ye özgü bir anlayıştır. Bununla ne kadar gurur duysak azdır” ifadelerini kullandı.

“KEŞKE TÜM ÜYELERLE YAPABİLSEK”

Öte yandan Kayan, Üstünalp’in delege sistemi hakkındaki görüşlerine de destek vererek, “Başkanın değindiği keşke seçimleri tüm üyelerin katılımıyla yapsaydık. Bu olay bir partiler arası problem. Yasa gereği böyle bir şey yapılamıyor. Aday olmayacak, sadece il seçimlerinde adaylıklar söz konusu olacak. Bu yapılamıyor. Bu 12 Eylül’ün getirdiği bir şey. Üye bazında sadece belediye başkanları, il genel ve milletvekilleri için ön seçim yapılabiliyor” şeklinde konuştu.

 

Bu haber 2153 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter