14 Temmuz 2020 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Üniversiteli ekspertiz!
Lüleburgaz’da Ahmet Can Özcan, kendi soyadını taşıyan “Özcanlar Oto Ekspertiz” isimli işyeri açtı. Henüz 22 yaşında olmasına rağmen meslek lisesinde ve üniversitede otomotiv üzerine eğitimini tamamlayan Özcan, üniversiteli ekspertiz olarak biliniyor.
Lüleburgaz # 03 Aralık 2019 Salı 06:48

Tansu Edip GÖKBUDAK

Lüleburgaz’da yaşayan 22 yaşındaki Ahmet Can Özcan, çocukluğundan beri hayali olan otomotiv üzerine işyeri açma fikrini gerçeğe dönüştürdü. Lüleburgaz Endüstri Meslek Lisesi’nden ve ardından Balıkesir Üniversitesi’nde Otomotiv Teknolojisi bölümünden mezun olan Özcan, “Üniversiteli ekspertiz” olarak hizmet vermeye başladı. Son teknoloji ürünlerle hizmet vermeye başlayan Özcan, araçlardaki hasarlara nokta atışı tespitlerde bulunuyor.

“BU İŞİN OKULUNU OKUDUM”

Her sektörde olduğu gibi otomotiv sektöründe de alaylı, mektepli ayrımı olduğunu söyleyen Özcan, oto ekspertizliğinin çocukluk hayali olduğunu söyledi. İstanbul İSTOÇ Sanayi Sitesi’nde eğitim ve sertifikalar aldığın söyleyen Özcan, “Bunun yanı sıra Lüleburgaz Endüstri Meslek Lisesi’nde otomotiv bölümünde, üniversite de Balıkesir Üniversitesi’nde Otomotiv Teknolojisi üzerine 2 yıllık ön lisans eğitimi aldım. Bu sektörün altyapısını aldım. Bu işin okulunu okudum. Üniversite eğitimimin ardından 2 sene farklı ekspertiz merkezinde ustalık yaptım. Ardından kendi işyerimizi açtık. Yaklaşık 10 gün önce işe başladık” diye konuştu.

ALTINCI NESİL TEKNOLOJİ

Özcan, ekspertizlik için altyapısını tamamladıktan sonra işe son teknoloji ürünü makineleri almakla başladığını belirtti. İşyerinde son sistem makineleri kullandıklarını söyleyen Özcan, “Makinelerimiz 6’ncı nesil makinelerdir. Üretici firma 2 yılda bir yazılımları günceller. Biz de şu an son nesil teknoloji ürün aldık. Kalibrasyon ayarlarında, başka ayarlarda olsun araçtaki kusurları yüzde 100 ortaya çıkaran, yanılma payı olmayan bir teknolojiyle çalışıyoruz” dedi.

“ÇOCUKLUK HAYALİM”

Çocukluğundan beri otomotiv sektörüne ilgisi olduğunu kaydeden Özcan, “Biraz benim için burayı açmak zor oldu. Yüksek maliyetli bir iş çünkü. Ancak yıllardır bu işin içindeyim. Birikim yaptım. Ben 10 yaşından beri bu sektörün içindeyim. Çocukluğumdan beri hayalim dükkan açıp otomobillerle uğraşmaktı. Ben bu işe modifikasyon üzerine başlamıştım. Modifiyenin ardından otomotivin içine girdim. Yavaş yavaş otomobilin her bölümünü öğrendim” ifadelerini kullandı.

501 NOKTAYA TEK TEK BAKIYOR

İşini oldukça seven Özcan, işyerine gelen bir otomobilin her bir noktasını tek tek inceliyor. Otomobillerde incelenmesi gereken 501 ayrı nokta olduğunu söyleyen Özcan, her bir noktayı derinlemesine inceliyor. Özellikle otomobillerde en çok karşılaştığımız boya sorununu da elindeki özel aletle inceleyen Özcan, “Otomobilde en az 501 noktayı kontrol ediyoruz. Kısacası otomobilin cıvatasına kadar inceliyoruz. Bu 501 noktaya yapılan ölçüm 2-3 yıl öncesine kadar üretilen otomobillerde var. Ama güncel araçlarda daha fazla nokta var. Nerede bir sorun olduğunu nokta atışı görüyoruz” diye konuştu.

 

Bu haber 1506 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter