14 Temmuz 2020 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Kıray'a Siirt'ten büyük onur
Lüleburgazlı fotoğraf sanatçısı Ufuk Kıray’ın, İstanbul’da sokak çocuklarını konu alan "Sokağın Çocukları” belgeseli, Siirt Uluslararası Film Festivali’nde jüri özel ödülüne layık görüldü
Lüleburgaz # 03 Aralık 2019 Salı 07:47

Çınar TÜRKMEN
Toplumsal meseleler üzerine gerçekleştirdiği eleştirel fotoğraf çalışmalarıyla adından sıkça söz ettiren Lüleburgazlı fotoğraf sanatçısı Ufuk Kıray’ın, İstanbul’da sokak çocuklarını konu alan "Sokağın Çocukları” belgeseli, Siirt Uluslararası Film Festivali’nde jüri özel ödülüne layık görüldü.

Daha önce fotoğraf çalışmalarıyla ulusal ve uluslararası bir çok ödülün de sahibi olan Kıray, bu fotoğrafları 2017 yılında "Dikkat Fotoğraf Çekebilir" ismiyle kitaplaştırmıştı.

Fotoğraf kitabını çıkardıktan sonra, toplumsal meselelere kısa filmler ve belgesellerle değinmeye devam eden Kıray; cinsel istismar yasa önergesini eleştirdiği ‘Eksi 18’ isimli kısa film çalışmasıyla ulusal ve uluslararası toplam 5 ödülün de sahibi olmuştu.

“ÇEKİMLERİ BİTİRDİKTEN SONRA KARAKOLA GİDİP TESLİM OLDU”

Son üç senedir İstanbul’da sokak çocuklarını konu alan "Sokağın Çocukları" isimli belgesel sinema filminin çekimlerini yürüten Kıray, 18 yıl devlet yetimhanelerinde yetişmiş ve 18 yaşına geldikten sonra sokaklarda yaşamını sürdürmeye çalışan Kadir ile tanıştıktan sonra imza attığı proje hakkında şunları söyledi; "Sokağın Çocukları belgeselinin çekimlerinin 7.ayındaydık. Çekim bölgemiz olan Taksim Gezi parkı ve Maçka parkı arasında gezinirken, sokaklarda yaşayan Kadir diye bir arkadaşla tanıştık. 3 aylıkken devlet yetimhanelerine alınmış ve 18 yaşına gelene değin hayatını orada idame ettirmiş bir arkadaş. 18 yaşına geldikten sonra kendisini sokaklarda bulmuş. Biz onunla tanıştığımız zaman 23 yaşındaydı. Konuşmalarından, kendini ifade ediş şeklinden çok etkilendik, çok okumuş, kendini geliştirmeye çalışmış fakat, sokaklardaki yaşam onu ister istemez suça sürüklemiş. Sokakların ve o bölgenin en tehlikeli insanı haline dönüşmüş. Onunla tanıştığımız gün, karnında bandaj vardı. 60 dikiş atılmış. Arkadaşıyla birbirlerini bıçaklayıp, komaya sokmuşlar. Ve bunu çok olağan bir olay gibi anlatmıştı. Fakat biz o gün o çocuğun içindeki cevheri görmüştük, bu hayattan kurtulmak için yeni bir umut, bir şans aradığı çok belliydi. Biz hiç düşünmeden ona bir kamera verdik, ki bu çok riskli bir karardı aynı zamanda, çünkü çekimlerimiz boyunca bir çok sokak çocuğuna kıyafet, ayakkabı vs yardımlarda da bulunduk ama yeni ayakkabı aldığınız kişiyi ertesi gün yine farklı ve kötü bir ayakkabıyla görüyordunuz, çünkü yenisini hemen satıp paraya dönüştürüyorlardı. Fakat Kadir'e inandık ve ona verdiğimiz kamera ile önce bizim belgeselimiz için çekimler yapmasını istedik. Aradan biraz zaman geçince çocuğun hevesini, işe sarılmasını gördükçe fikrimiz değişti. Ve ona bizi unutmasını, artık yönetmenin kendisi olduğunu ve kendi belgeselini çekmesine teşvik ettik. Ve kendi belgeselini çekmeye başladı. Bu süre içinde suça karıştığı olaylardan uzaklaştı. 4-5 ay kadar çekimlerine devam etti, çekimleri bitirdikten sonra da kendi belgeselinde bir veda konuşması yaparak, karakola gidip teslim oldu. Geçmiş hatalarının cezasını çekip, yeni, temiz bir sayfa açarak hayatına devam edebilmek için. Şu an 1 yıldır hapiste, sık sık mektuplaşıyoruz, ara ara da kendisini hapishanede ziyarete gidiyoruz. Geçen gün onu çok mutlu eden bir haber verdik, o hapisteyken biz onun belgeselini kurgulamış ve bir kaç festivale göndermiştik. İşte o sokak çocuğunun kendisinin çektiği, benim de yapımcısı olduğum kurgusunu yaptığım o film, Siirt Uluslararası Film Festivali’nde Jüri özel ödülüne layık görüldü. Ona haberi verdiğim zamanki mutluluğunu size tarif edebilmek o kadar zor ki”

PROJE 3 AYAKTAN OLUŞUYOR

Kıray, son üç senedir sokak çocuklarıyla ilgili bu belgesel filmi yürüttüklerini ve bu projenin kendi içerisinde üç ayrı filme dönüştüğünü, ilkinin sokak çocuklarıyla ilgili genel bir soruna değinen Sokağın Çocukları belgeseli olduğunu, ikincisinin bir sokak çocuğuna kamera verip onun kendi belgeselini çekmesine destek oldukları Kadir'in Gecesi isimli belgesel olduğunu, son belgeselin ise Suriye savaşının ilk yıllarında Afrin'de anne ve babasını savaşta kaybedip 8 yaşında Türkiye'ye mülteci olarak gelen, şu an 14 yaşında İstanbul sokaklarında tek başına yaşayan o çocuğunun hikayesinin anlatılacağı Muhammed isimli belgesel olduğunu söyledi.

Muhammed filminin uzun soluklu bir belgesel projesi olduğunu belirten Kıray, çocuk 18 yaşına gelene kadar çekimlere devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

“ÖNGÖREMEDİĞİMİZ BİR BÜTÇE İLE BOĞUŞMAK ZORUNDA KALDIK”

Bu devasa işlerin finansmanını bir arkadaşıyla sadece iki kişi olarak, kendi imkanlarıyla yürüttüklerini hatırlatan Kıray; "Biz bu projeye İstanbul’da taksicilik yapan ama gece taksisinde çalışırken çevresinde gördüğü sorunlara duyarsız kalmayıp, sokak yaşamındaki o kimsenin görmek istemediği insanları fotoğraflayarak herkese gösteren ve bu projesiyle dünya çapında haber olan fotoğrafçı arkadaşım Şevket Şahintaş'la beraber başladık ve birlikte yürütüyoruz. Biz o kadar gönülden girdik ki bu işe, sorduğunuz o finansman kısmını ancak projenin 7. ve 8. aylarında hissetmeye başladık. Çünkü hem çekim maliyetleri, hem bizim maliyetlerimizin dışında öngöremediğimiz bir bütçe ile boğuşmak zorunda kaldık. Sokaklarda ilk tanıştığımız çocuklara az çok bir para vermeniz gerekiyor çünkü kendilerini sana açmıyorlar, sonra beraber yemek yiyoruz, kıyafet ve ayakkabıya ihtiyaçları oluyor, onları karşılıyoruz ve bir çekim gününde belki en az 10-15 farklı kişiyle çalıştığımız oluyordu. Bir zaman sonra arada bir bağ oluşuyor ve bu yardımları çok gönülden ve kendini düşünmeden yapmaya da başlıyorsun ama çekim sürecimiz uzadıkça bu hissedilir bir sorun olmaya da başladı bir yandan. Davet edildiğim etkinliklerde fotoğraf kitabımı satarak bu projeye kaynak yaratmaya çalışıyoruz ya da açtığımız bir web sayfası var, oradan çeşitli ödüller, gala davetiyesi ya da film afişi gibi ödüllerden alarak projeye destek olan arkadaşlar da oluyor. Bu zor ve meşakkatli yolculuğu bir şekilde yavaş ama sağlam adımlarla yürümeye çalışıyoruz" dedi.

Projenin bazı kısa videolarına Ufuk Kıray'ın youtube sayfası üzerinden ulaşabiliyor, aynı zamanda projeye katkıda bulunmak isteyenler http://shopier.com/akademi1839 sayfasını ziyaret edebiliyor.

 

 

Bu haber 1316 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter