14 Temmuz 2020 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Ovacık zehre karşı tek yürek!
Lüleburgaz’a bağlı Ovacık köyünde tren yolu üzerindeki menfezin dibinde biriken atıkların köyün merasına ve menfeze geri dönülmez zararlara yol açacağını belirten köylüler, yüzlerine taktıkları maskelerle eylem yaptı. Köy Muhtarı İlyaz Tokatlı; “125 dekar meramız var kullanamıyoruz. Hayvanlarımız burada telef oluyor” dedi. AK Partili İl Genel Meclisi Üyesi Hüseyin Tuzcu da, menfezin altında biriken atığın içerdiği kimyasallar nedeniyle menfezi çürüttüğünü söyledi.
Lüleburgaz # 03 Aralık 2019 Salı 07:47

Çınar TÜRKMEN

Lüleburgaz’a bağlı Ovacık köyünde halk, tren yolu üzerindeki menfezin dibinde atıkların biriktiği alanda basın açıklaması yaparak duruma tepki gösterdi.

Köy muhtarı İlyaz Tokatlı’nın çağrısı üzerine köy meydanında toplanan kalabalığa CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan, Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanı Aydın Karakoç, İl Genel Meclisi Üyeleri Saygun Ersin, Nilüfer Erol, Hüseyin Tuzcu, Ahmetbey Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş, Büyükkarıştıran Belediye Başkanı Ertuğrul Çamlıca, Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem, DİSK Emekli Sen, Doğa Dostları Derneği, TEMA, köy ve mahalle muhtarları da eşlik etti.

Köy meydanından, yaşanan kirliliğe dikkat çekmek amacıyla yüzlerine taktıkları maskelerle atıkların biriktiği menfezin olduğu bölgeye giden grup yaşanan duruma yerinde tepki gösterdi.

Köy sakinleri, son haftalarda bölgeden geçen yolcu trenlerinin menfezin altında biriken atıklar nedeniyle hızlarını düşürdüğünü, menfezin yeni yapılmasına rağmen atıklar nedeniyle zarar gördüğünü ileri sürdü.

“125 DEKAR MERAMIZI KULLANAMIYORUZ”

Burada konuşan Köy Muhtarı İlyaz Tokatlı, çiftlik yetkililerinin atıklar konusunda köylüleri suçladığını ancak açılan kanalla çiftlikten menfezin altına atık bırakıldığını söyledi.

Tokatlı; “Amacımız çiftliğe zarar vermek veya kapattırmak değil.  Burada biriken su yarın öbür gün menfeze zarar verebilir. Burada yapılan Çorlu’da yaşanan tren kazasının bir benzerinin başımıza gelmemesi için, meramızı korumak için yaptığımız bir eylem. Gördüğünüz gibi köyümüzün pislettiği iddia edilen yerde her şey meydanda. Biz istiyoruz ki bu pislik salınmasın, çiftlik devam etsin ama köyümüze zarar vermesin. 125 dekar meramız var kullanamıyoruz. Hayvanlarımız burada telef oluyor. Bazıları batıyor, çıkaramıyoruz” dedi.

“BURADAKİ ASİT BETONU ZAYIFLATIYOR”

Eyleme katılanlardan AK Partili İl Genel Meclisi Üyesi Hüseyin Tuzcu da çevre konusunun siyaset üstü bir konu olduğunu, bu nedenle Ovacık köyünde olduğunu söyledi.

Eyleme çocuğu ile katılan Tuzcu; “Biz köylerimizi beldelerimiz incelerken, çiftliğin önünden geçerken atıkların yola bırakıldığını gördük. Bunu meclis gündemine taşıdık. Bu çevre konusu kesinlikle siyasi bir konu değildir. Çevre, kucağımızda tuttuğumuz çocuklarımıza emanetimizdir. Biz bu emanete sonuna kadar sahip çıkacağız. Bu şekilde yapılan uygulamalara kesinlikle izin vermeyeceğiz. Çorlu’da bir tren kazası yaşadık. Görün, aynı şekilde bu atıklar menfezi zayıflatıyor. Buradaki asit betonu zayıflatıyor. Yarın öbür gün aynı olayların yaşanmaması için tepkimizi göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Bu haber 2979 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter