14 Temmuz 2020 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
“Bu kokuları biz tanıyoruz”
Lüleburgaz # 03 Aralık 2019 Salı 07:46

Ovacık’ta hayvan pisliklerinin biriktiği menfezde düzenlenen eyleme katılan çevre gönüllüsü Hakan Dedeoğlu da, Trakya’da 1800 fabrikanın günde 4 milyon metreküp yer altı suyunu çektiğini söyledi.

Menfezin dibinde biriken atığın sadece hayvan pisliğinden oluşmadığını söyleyen Dedeoğlu; “Trakya’nın talan edilişinde en önemli eksiklik seçtiğimiz muhtarların kötü adam olmalarından değil, pasif adam olmalarından kaynaklanıyor. Burada her partiden insanlar var. Ortalama 45 yıldır hepimiz, her hanede kanser vakası yaşıyoruz ve başımıza gelmedikçe sonuçlarını asla bilemiyoruz. Muhtarımızın ısrarcı tavrı sonucunda herkesin birlikte olmaları gelecek adına umut verici. Örneğin Çorlu’daki tren kazasının en önemli sebebi yer altı sularının çekilmesi. Bugün Saray, Çerkezköy, Çorlu, Muratlı ve Büyükkarıştıran çapında 1800 fabrika her gün 4 milyon metreküp civarında içilebilir suyu çekiyor. Bu suları kaybettiğimiz anda ölümle karşı karşıya kalıyoruz. Bu pisliğin içinde sadece hayvan pisliği yok, keşke olsa. Bu kokuları biz tanıyoruz, biliyoruz. Bunun içinde kimyasallar söz konusu. O kimyasallar toprağımızı da suyumuzu da havamızı da kirletiyor” dedi.

“ERGENE HAVZASINA BÖYLE BİR TESİS KURULUR MU?”

 Biyogaz tesisi yatırımlarına karşı olmadıklarını hatırlatan Dedeoğlu; “Ovacık’ta biyogaz tesisi ile ilgili ÇED toplantısı oldu. Bizler biyogaz tesisini destekleyen insanlarız ama gelip de Ergene havzasına böyle bir tesis kurulur mu? Şirket sahibine de yazık, 1 yılda yapacağı işin 5 yıldır içinden çıkamıyor. Bu Ergene’deki taşkında bu asitli sular yayılıyor. Kanser kapıyı çalmadan herkes elinden geleni yapmak zorunda. Kırklareli Valiliği, Lüleburgaz Kaymakamlığı bunlara muktedir olmak zorundadır, jandarma görevini yapmak zorundadır. Sadece şikayet üzerine gelip de tutanak tutmak değil” diye konuştu.

Bu haber 1103 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter