09 Temmuz 2020 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
“Kırklareli bu çiftlikleri artık kaldıramıyor”
Lüleburgaz # 03 Aralık 2019 Salı 07:45

Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanı Aydın Karakoç, büyükbaş hayvan çiftliklerinin Kırklareli’ye gelmesinin önünü kesmek zorunda olduklarını, hayvan çiftliklerinin küçük aile işletmeleri tarafından işletilmesi gerektiğini söyledi.

Hayvan çiftlikleri konusundaki izinlerin önceki dönemlerde Ankara’dan verildiğini belirten Karakoç;  “Bu olay bize birkaç ay önce intikal etti. Biz gelip gerekli incelemeleri yaptık. Bu durumu Kırklareli’de sadece Ovacık köyünde değil Kırklareli genelinde bir çok hayvan çiftliğinde yaşamaktayız. Bir çok hayvan çiftliğinden bizlere ihbarlar gelmekte. Meclisimizde 24 arkadaşım önerge verdiler, Aralık veya Ocak ayından itibaren Kırklareli’deki bütün hayvan çiftliklerinin doğaya verdikleri zarar konusunda Çevre Komisyonu geniş bir inceleme başlatacak. Biz bunu partiler üstü bir iş olarak aldık. CHP, AK Parti, MHP’deki arkadaşlar hep beraber bunu bir çevre sorunu olarak görüyoruz. Bu anlamda hepimiz güç birliği yaptık. Yasaların bize verdiği olanaklar da kısıtlı. Bu çiftliklerin izinleri geçtiğimiz dönemde bizden alınmadı. Bunların izinleri Ankara’dan verildi. İl Genel Meclisi’nden yetkiler alındı. Sadece ruhsatlandırmaları Özel İdare’de yapılıyor. 1-2 gün içinde kanun çıkarıldı, o kanuna göre vermek zorundasınız. Şu anda yapabileceğiz sadece gündeme getirmek, Cumhuriyet Savcılığı’na duyurmak, jandarma kanalıyla Orman İl Müdürlüğü’ne, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne ihbarlarda bulunup, işlemleri başlatmaktan öte bir şey yapamıyoruz” diye konuştu.

“BÜTÜN KIRKLARELİ’NİN SUYU BİLE BUNA YETMEZ”

Karakoç, Kırklareli’de kapasiteden fazla hayvan çiftliği bulunduğunu belirterek; “Kırklareli Barajı’ndan il olarak 7 hektometreküp su alıyoruz, bir 3 bin 4 bin baş hayvan çiftliğine zaten bu kadar su gidiyor. Bütün Kırklareli’nin suyu bile buna yetmez. Bunların artık sürdürülebilirliği kalmadı. Hayvan çiftliklerinin artık Kırklareli’ne gelmesinin önünü kesmek zorundayız. Hayvancılığa da ihtiyaç var ama büyükbaş hayvan çiftliklerinin küçük aile işletmeleri tarafından yapılmasını istiyoruz. Bu anlamda hep beraber mücadele vermek zorundayız” dedi.

“BURADA BİR SUÇ VARDIR”

Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem ise; “Çevre Kanunu’na göre alıcı ortama atık bırakmak suçtur. Burada bir suç vardır, dolayısıyla cezalandırılması, adli ve idari yargılamaların yapılması gerekiyor. Aynı olayı Kırklareli’de bir göletimizde de yaşadık. Gölü tekrar eski haline döndürdük. Burada da yapılacak tek şey adli ve idari sürecin başlatılması. Kırklareli Kent Konseyi olarak her türlü bilimsel ve hukuksal desteği vereceğiz” diyerek köy muhtarlığına destek vereceklerini açıkladı.

“VATANDAŞLAR HAYVAN ÇİFTLİKLERİNİ SORUMLU TUTUYOR”

Çevre Komisyonu Başkanı İl Genel Meclisi Üyesi Nilüfer Erol ise; “Geçtiğimiz Ramazan ayında gelen şikayetler üzerine hayvan çiftliğine gittik. Aynı gün çiftlik sahibi muhtarımız hakkında şikayette bulunmuş. Ben de jandarmaya ifade vermek için çağırıldım. Hemen akabinde hayvan çiftliğinin çevreyi kirletmesiyle ilgili meclise önerge verdim. Çevre ve Sağlık Komisyonu olarak hayvan çiftliğinde yerinde incelemelerde bulunduk. Çiftlik sahipleri her türlü tedbiri almak zorundadır. Bu konuda tüm denetimlerin en hızlı biçimde yetkili birimler tarafından yapılması gerekmektedir. Son dönemde derelerimizde yaşanan kirlenme ve balık ölümlerinden vatandaşlar tarafından hayvan çiftlikleri sorumlu tutulmaktadır. Yağışların çok olduğu günlerde çiftliklerden atıkların araziye salındığı beyan edilmektedir. Kanallar gözlemlendiğinde bu açıkça görülmektedir. Çözüm çiftlikleri denetim altına almaktan geçmektedir” açıklamasında bulundu.

TEMA olarak çevreyi korumaya yönelik her etkinliği desteklediklerini belirten TEMA Vakfı Lüleburgaz Sorumlusu Vicdan Aladağ ise; “Havayı, toprağı, suyu temiz tutmak zorundayız. Bunlarsan herhangi birini temiz tutmadığımız zaman en büyük olumsuzluğu yine biz insanlar çekeceğiz. TEMA Vakfı Türkiye’nin neresinde olursa olsun çevreyi korumaya yönelik her türlü etkinliği destekliyor. Ovacık köyündeki bu etkinlikte de TEMA vakfı olayı sahiplenmeye devam edecek” dedi.

 


 

 

Bu haber 2378 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter