06 Temmuz 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Tarıma ‘drone pilotları’ geliyor!
Lüleburgaz İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün destek almaya hak kazanan projesiyle müdürlük personeline İnsansız Hava Araçları (İHA1) Pilotluk Lisansı Eğitimi verilecek. Müdürlüğün tarımda ‘drone’lardan yararlanması ile pek çok alanda tasarruf sağlanacak.
Lüleburgaz # 30 Kasım 2019 Cumartesi 07:30

Çınar TÜRKMEN

Lüleburgaz İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün “Kırklareli Tarımında Teknolojik Dönüşüm; İnsansız Hava Araçları (İHA1) Pilotluk Lisansı Eğitimi” projesi Trakya Kalkınma Ajansı’ndan destek almaya hak kazandı.

Proje kapsamında Trakya Kalkınma Ajansı ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında 28 Kasım’da Tekirdağ’da sözleşme imzalandı.

Trakya Kalkınma Ajansı’nın Teknik Destek Eylül-Ekim dönemi başvuruları sonucu başarılı bulunan projede Pilotluk Lisansı Eğitimi alacak olan personel, bu araçları yasadışı balık avcılığından, rekolte tahminine, doğal afet zararlarının tespitinden su kaynaklarının doğru kullanımına kadar pek çok alanda kullanabilecek.

PERSONELE 36 SAATLİK DRONE EĞİTİMİ

Proje çerçevesinde proje ortağı olan Kırklareli Atatürk Toprak, Su ve Tarımsal Meteoroloji Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde Tarım ve Orman Müdürlüğü personeline 36 saatlik İHA1 Pilotluk Lisans Eğitimi verilecek.

36 saatlik eğitimi tamamlayan personel, teknoloji ile tarımsal üretimin bütünleştiği ‘hassas tarım’ uygulamalarında dronle’lardan yararlanacak.

NERELERDE KULLANILACAK?

İzmir, Manisa, Aydın, Bursa gibi tarımsal üretimin yoğun olduğu bölgelerde kullanılan insansız hava araçları, Lüleburgaz’da da ürün ekiliş kontrollerinde, üzümde rekolte tahmininde, mera ıslah çalışmalarında, yasadışı balık avcılığı denetiminde, doğal afetler ve diğer zararların tespitinde ve su kaynaklarının doğru kullanımı alanında kullanılabilecek.

HER ALANDA TASARRUF SAĞLANACAK

Ağırlığı 4 ila 25 kilogram arasında olan insansız hava araçları, hem enerjiden zamana kadar pek çok alanda tasarruf sağlanmasına da imkan tanıyacak.

Lüleburgaz’da 43 bin dekar sulu, 760 bin dekar susuz ekili alan ve 53 bin dekar mera alanı olduğu düşünüldüğünde insansız hava araçlarının müdürlüğün tarımsal faaliyetlerine büyük katkısı olacağı tahmin ediliyor.

 

 

 

Bu haber 979 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter