06 Temmuz 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Lüleburgaz’ın yabancı gelinleri!
Türk erkekleriyle evlenip, Lüleburgaz’a yerleşen yabancı gelinler, Lüleburgaz Halk Eğitimi Merkezi’nde Türkçe öğrenmeye başladı. Türkçe öğretmeni Özlem Tangül’ün okuma, yazma ve konuşma dersleri verdiği gelinler, Türkçeyle birlikte Türk kültürüne de çabucak adapte oldu. Konuyla ilgili Görünüm Gazetesi’ne konuşan Özlem Tangül, “Genellikle aşkla gelip Türkçe öğreniyorlar. Ben çok mutluyum. Onlardan da çok şey öğreniyorum Kültürlerini öğreniyorum” dedi.
Lüleburgaz # 30 Kasım 2019 Cumartesi 07:24

Tansu Edip GÖKBUDAK

Onlar, aşkları uğruna memleketlerini bırakıp Türkiye’ye yerleşen gelinler. Her birinin farklı hikayesi olan gelinler, aşkla gelip yerleştikleri Lüleburgaz’da Türkçe öğrenmeye başladı. Haftaiçi sabah 9 ile 11 saatleri arasında eğitim gören yabancı gelinler, Türkçe öğrenmenin yanı sıra Türk kültürüne de adapte oluyor. Her gün yeni bir kelime öğrenen ve Türkçelerini hızla ilerleten gelinler Görünüm Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu.

“TÜRKÇE ZOR AMA ÖĞRENİYORUM”

Eşiyle yaklaşık 2 yıl önce Lüleburgaz’da dillere destan bir şekilde evlenen Bulgaristanlı Jivka Yalçınkaya(57), aşkının peşinden Lüleburgaz’a yerleşen yabacılardan sadece biri. DTerslerde oldukça istekli olan Yalçınkaya, “Burada çok mutluyum. Yaklaşık 2 yıl önce buraya geldim. Türkçe zor bir dil ama yavaş yavaş öğreniyorum. Öğretmenimiz çok sabırlı birisi. O bize Türkçe’yi çok güzel öğretiyor. Ben artık Lüleburgazlı gelinim” diye konuştu.

“EŞİM İÇİN TÜRKÇE ÖĞRENİYORUM”

Ukrayna’dan yaklaşık 1 yıl önce Lüleburgaz’a gelin gelen Maryna Uzun da (35) yabancı gelinlerden bir diğeri. Türk eşiyle Ukrayna’da tanıştığını söyleyen Uzun, “Ukrayna’dan 1 yıl önce Lüleburgaz’a geldim. Burada evlendim. Eşimle orada tanıştık. Onun için burada Türkçe öğrenmeye başladım” diye konuştu. Ukraynaca, İngilizce ve Rusça’yla birlikte 3 dil bildiğini söyleyen Uzun, “Türkçe benim 4’üncü dilim olacak” dedi.

BURGAZ’IN ENDONEZYALI GELİNİ

Bir diğer Türkçe öğrenen yabancı gelin ise Astı Ratnadewi. Güneydoğu Asya ülkesi Endonezya’dan Lüleburgaz’a gelin olarak gelen Ratnadewi, eşinin Lüleburgazlı olduğunu söylüyor. Rastnadewi, “Türkçe benim için çok zor bir dil. Buraya geleli 4 ay oldu. 4 ayda çok alıştım buraya. Eşim İngilizce biliyor. O yüzden evde genellikle İngilizce konuşuyoruz. Ama onun için burada Türkçe öğreniyorum” diye konuştu.

HAYALİ ÜNİVERSİTEYE GİTMEK

Son olarak Türkçe öğrenen bir diğer isim ise Özbekistan vatandaşı Kamila Shermatova oldu. Yabancı gelinler arasında tek bekar olan Shermatova, 1 yıldır Lüleburgaz’da yaşadığını söyledi. Teyzenin yanında kalan ve aynı zamanda Türk vatandaşı olmak isteyen Shermatova, “Burada daha çok yazma ağırlıklı eğitim görüyorum. Üniversiteye gitmek istiyorum. Hayallerim çok büyük. Resim çizmeyi seviyorum. Elbise dizaynını seviyorum. Olursa moda tasarımı okumak istiyorum. Türkçe’yi burada öğretmenimizden öğreniyorum. Evde de ders çalışıyorum sürekli. İnşallah kazanacağım” dedi.

YABANCILARA TÜRKÇE ÖĞRETİYOR

Yabancı gelinlerin Türkçe öğretmeni olan Özlem Tangül de 22 yıldır öğretmenlik yaptığını beirterek, “Farklı yerlerde çalıştım. 9 yıldır Halk Eğitimi Merkezi’nde okuma yazma öğretiyorum. Onun dışında yabancı uyruklu öğrencilere Türkçe öğretiyorum” dedi.

“GENELDE AŞKLA GELİYORLAR”

Tangül, yabancı gelinlerin Türkiye’ye sevdalarının peşinden geldiğini söyleyerek, “Geçmişte de aile eğitimi vermiştim. Hemen hemen hepsi gelin geldi. Türk erkekleriyle evlenmeden gelenler de var. Onun dışında eşiyle birlikte buraya çalışmak için gelenler vardı. Suriyeli öğrencilerim vardı. Genellikle aşkla gelip Türkçe öğreniyorlar. Ben çok mutluyum. Onlardan da çok şey öğreniyorum Kültürlerini öğreniyorum” diye konuştu.

 

Bu haber 4689 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter