09 Temmuz 2020 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Muhteşem buluşma
Lüleburgaz Belediyesi’nin Türkiye ile Avrupa Birliği arasında şehir eşleştirme programı kapsamında gerçekleştirdiği AB projesi “Sanatla Birleşen Kültürler Projesi’ne” muhteşem bir  final yapıldı. Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi’nde proje ortağı Letonya’nın Rezekne şehrinden çocukların da geldiği final etkinliğinde, dans gösterilerinden, çeşitli sanat atölyelerine kadar çok sayıda çalışma gerçekleştirildi.
Lüleburgaz # 30 Kasım 2019 Cumartesi 07:22

Tansu Edip GÖKBUDAK

Lüleburgaz Belediyesi’nin 131 bin Avro hibeyle Letonya’nın Rezekne Belediyesi ile birlikte gerçekleştirdiği “Sanatla Birleşen Kültürler Projesi’nin” finali LYKA’da muhteşem bir törenle gerçekleştirildi. Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, AB yetkilileri, Rezekneli çocuklar ve çok sayıda kişinin katıldığı etkinlik renkli görüntülere sahne oldu. Gün boyun süren etkinliklerde danstan çeşitli yarışmalara kadar çok sayıda aktivite gerçekleştirildi.

KARNAVAL GİBİ

Final programının açılışı öncesinde LYKA’ya gelen ziyaretçileri Karnaval Bando Takımı karşıladı. Rengarenk kıyafetleri ve eğlenceli danslarıyla dikkat çeken bando takımı, çaldığı müziklerle katılımcı miniklere unutulmaz anlar yaşattı.

ÖNCE ZEYBEK SONRA VALS

Murat Gerenli proje paydaşlarının kurdele kesimiyle başlayan programda, konukları Özel İstek Okulları Lisesi’nin gençleri zeybekle karşıladı. Türk kültürünün önemli bir parçası olan zeybeği büyük bir özveriyle oynayan gençler, daha sonra yaptıkları vals gösterisiyle büyük alkış aldı.

HORANDA BÜYÜLEDİ

Dans gösterisinin ardından Lüleburgaz’ın yerel dans grubu Horanda sahne aldı. Horanda, sevilen yöresel şarkıları seslendirerek, LYKA’da bulunan misafirleri büyüledi.

“SANATLA BİRLEŞEN KÜLTÜRLER”

Türkiye ve Avrupa Birliği Şehir Eşleştirme Programı kapsamında, ‘Sanatla Birleşen Kültürler Projesi’ geçtiğimiz dönem hayata geçirildi. Proje kapsamında, Türkiye’den Lüleburgaz ve Letonya’dan Rezekne’de 5-15 yaş aralığında 180 çocuk eş zamanlı eğitim gördü.

Bu haber 1055 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter