03 Temmuz 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Sokollu’da sona doğru!
Lüleburgaz’da Eylül ayında Sokullu Mehmet Paşa Camii külliyesinin kubbelerindeki kurşunların çalınmasının ardından başlayan ve 100 bin TL’ye mal olan onarım işlemlerinde sona gelindi. Yaklaşık 2 aydır süren onarım işlemlerinin Aralık ayı içerisinde tamamlanacağı öğrenildi.
Lüleburgaz # 30 Kasım 2019 Cumartesi 07:21

Tansu Edip GÖKBUDAK

Lüleburgaz’da Mimar Sinan’ın ustalık eserlerinden biri olan ve 1569 yılında Padişah Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılan Sokullu Mehmet Paşa Cami Külliyesi’nin kubbelerindeki çalınan kurşun plakaların yerine başlatılan restorasyon çalışmalarında sona gelindi.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü ekiplerinin devam ettiği çalışmalar kapsamında kubbelerin büyük bir kısmı onarıldı. Camide, sadece çarşı kısmındaki kubbelerle, ana kubbenin onarımının kaldığı görüldü.

YIL BİTMEDEN BİTECEK

Yetkililerden alınan bilgiye göre, Sokullu Mehmet Paşa Cami’nin kubbelerindeki çalışmaların Aralık ayı içerisinde tamamlanacağı öğrenildi. Yaklaşık 100 bin TL’ye mal olan kubbelerdeki çalışmaların olumsuz hava koşulları başlamadan bitirilmesi hedefine ulaşılacağı kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

Lüleburgaz’da Mimar Sinan’ın ustalık eserlerinden biri olan ve 1569 yılında yaptırılan Sokullu Mehmet Paşa Cami’nin kubbelerindeki kurşun plakalar 2 hırsız tarafından çalınmıştı. Olayın fark edilmesi üzerine yakalanan hırsızlar, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Bu haber 1117 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter