14 Temmuz 2020 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Ovacık peşini bırakmıyor!
Lüleburgaz’ın Ovacık köyünde hayvan çiftliğinden atık bırakıldığı iddiaları ile ilgili olarak 1 Aralık’ta köy halkı tarafından köyde basın açıklaması yapılacağı duyuruldu. Öte yandan tren hattındaki menfezin altında toplanan atıkların Çorlu tren faciası benzeri bir olaya davetiye çıkardığı konusunda yetkililer uyarıldı.
Lüleburgaz # 30 Kasım 2019 Cumartesi 07:21

Çınar TÜRKMEN

Lüleburgaz’ın Ovacık köyünde atıklarını köy merasına bıraktığı iddia edilen firma ile Ovacık muhtarlığı arasındaki tartışma sürüyor.

Ovacık Köyü Muhtarı İlyas Tokatlı, köy merasının kullanılamaz hale geldiğini belirterek; “Çevreye verilen zararın geriye dönüşü yok, telafisi zordur” açıklaması yaptı.

CHANGE.ORG’DA İMZA KAMPANYASI

Öte yandan change.org adlı internet sitesinde ‘SepSüt ilaçlı atıklarını Ovacık Köyü merasına salmayı bıraksın’ başlığıyla bir imza kampanyası başlatıldı.

İmza kampanyasının açıklamasında, firmanın yıllardır Ovacık köyünde bulunan çiftliğinden köyün merasına atıklarını bırakmakta olduğu öne sürülerek; “Bu atıklar köy merasını köylünün hayvanları için kullanılamaz hale getirmektedir. Köylüye verilen ekonomik zarar büyüktür, çevreye verilen zararın geriye dönüşü yok, telafisi zordur” denildi.

ÇORLU TREN FACİASI HATIRLATILDI

Kampanyada ayrıca, çevreye verilen zararın dışında Çorlu’da yaşanan tren faciasına da dikkat çekilerek, menfezin altında biriken atıkların menfeze zarar verdiği uyarısında bulunuldu.

Bu konuda da; “Üzerinden her gün yolcu trenleri geçen bu tren hattı üzerinde yeni bir Çorlu tren faciası yaşanmaması için taraflar bir an önce harekete geçip önlem almak zorundadır. Bu durumun acilen çözülmesi için tüm tarafları harekete geçmeye davet ediyoruz” denildi.

1 ARALIK’TA BASIN AÇIKLAMASI YAPACAKLAR

Ovacık köyü Muhtarı İlyas Tokatlı ise yetkililere seslerinin duyurulması amacıyla 1 Aralık’ta basın açıklaması yapacaklarını duyurdu.

Tokatlı, 1 Aralık’ta saat 12:00’de yapacakları basın açıklaması ile ilgili olarak, bütün Trakya halkı ve basın mensuplarının kendilerine ve doğaya sahip çıkmasını beklediklerini, ikinci bir Ergene olayının yaşanmaması için bu katliama dur demeye beklediklerini belirtti.

 

 

 

 

Bu haber 3231 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter