06 Temmuz 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
"Sıra işçilere gelince ‘kaynak yok’"
Emek Partisi Lüleburgaz İlçe Yönetimi 2020 yılı için belirlenecek asgari ücretle ilgili basın açıklaması yaptı. Partiden yapılan yazılı basın açıklamasında, “Asgari ücret insanca yaşanacak düzeye çıkarılsın” denildi.
Lüleburgaz # 29 Kasım 2019 Cuma 09:21

Tansu Edip GÖKBUDAK

Emek Partisi Lüleburgaz İlçe Başkanlığı, hükümetin işçi sendikalarıyla yapacağı görüşmenin ardından açıklayacağı 2020 asgari ücretleriyle ilgili yazılı basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında, asgari ücretin adil seviyelere getirilmesi gerektiği vurgulandı.

YOKSULLUK SINIRI 6 BİN 850 TL

Partiden yapılan açıklamada, yoksulluk sınırının 6 bin 850 TL, açlık sınırının da 2 bin 103 TL olduğu vurgulanarak, mevcut asgari ücretin açlık sınırıyla aynı seviyede olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Ülkemizde yoksulluk sınırı 6 bin 850 TL, açlık sınırı ise 2 bin 103 TL iken asgari ücret AGİ ile birlikte 2 bin 19 TL. İşçi ücretleri enflasyon karşısında erirken, zamlar ve ek vergiler ile alım gücü düştü. İşçilerin büyük kısmı açlık tehlikesi ile yüz yüze. İşçi ve emekçilere reva görülen bu yaşam koşullarını kabul etmiyoruz. İşçi sınıfı açlık ve işsizlik ile boğuşurken AK Parti hükümeti, patronlara vergi indirimi, teşvikler sunuyor, işsizlik fonunu yağmaya açtı. AK Parti’nin politikaları ile geçen sene bankalar ve büyük tekellerin net karları yüzde 30 artı” denildi.

“PATRONLAR KRİZİ FIRSATA ÇEVİRDİ”

İş adamlarının krizi fırsata çevirdiğini söyleyen parti, “Patronlar krizi fırsata çevirip karlarını arttırırken işçiler için tünelin ucu hala karanlık. Krizin faturasını emekçiler değil patronlar ödesin. Patronlara kesenin ağzını açan AK Parti, sıra işçilere gelince ‘kaynak yok’ diyor. EYT’lilere hakaret ediyor, emeklilere, kamu emekçilerine enflasyonun bile altında zam yapıyor, sendikalar ile yapılan sözleşmeleri en alt seviyede bitirmeye çalışıyor. AK Parti kaynak bulmak istiyorsa patronlara sağlanan avantajları kaldırıp, karları vergilendirsin.  Asgari ücret insanca yaşanacak düzeye çıkarılsın, Asgari ücret vergiden muaf tutulsun, Krizin faturası işçi ve emekçilere değil sermaye sahiplerine kesilsin. Bu taleplerin gerçekleşmesini bekleyerek olmayacağı belli” ifadelerine yer verdi. 

Bu haber 281 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter