06 Temmuz 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Lüleburgaz’da 3 bin 700 gıda denetimi
Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, 2019 yılı içinde 8 bin 539 gıda denetimi yaparak, İstanbul’la birlikte nüfusa göre en fazla denetim yapan 2 müdürlükten biri oldu. Sadece Lüleburgaz’da geçtiğimiz yıl yaklaşık 3 bin 700 denetim yapıldığı öğrenildi.
Lüleburgaz # 29 Kasım 2019 Cuma 09:19

Tansu Edip GÖKBUDAK

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan “Denetim Seferberliği” tüm yurtta başlatılırken Kırklareli, İstanbul’la birlikte nüfus ve personel oranına göre en fazla denetim yapılan şehir oldu. Kırklareli’de son 11 ayda 8 bin 539 gıda denetimi yapıldı. Gıda sağlığını dikkate almayan işletmelere ise idari cezalar kesildi.

LÜLEBURGAZ’DA 3 BİN 700 DENETİM

Öte yandan yetkililerden alınan bilgilere göre 2 bin işletmenin bulunduğu Lüleburgaz’da yaklaşık 3 bin 700 denetimin gerçekleşmesi dikkatlerden kaçmadı.

Yetkililer, denetimlerin sadece “denetim seferberliğinde” değil, sürekli olarak rutin bir uygulama olduğunu belirterek, kurallara uymayan işletme sahiplerine cezai yaptırım uyguladıklarını söyledi.

461 NUMUNE ALINDI

Kırklareli genelinde 5 bin 460 gıda işletmesinin olduğunu hatırlatan Özel, “2019 yılında şimdiye kadar 8 bin 539 gıda denetimi yapıldı. Ayrıca yine 2019 yılı içerisinde gıda güvenilirliğini sağlamak ve halk sağlığını korumak için ilimiz genelinde 461 numune alındı. Aynı zamanda her yıl Alo 174 gıda hattına yapılan tüm ihbar ve şikayetler en kısa zamanda sonuçlandırılıyor. Bakanlığımızın talimatı ile geçtiğimiz gün itibarıyla ülke genelinde denetim seferberliği başlatılmış olup ilimizde görevli kontrol görevlilerinin tamamı ile bu seferberliğe katılım sağlanmaktadır. Halk sağlığının korunması ve gıda güvenilirliğinin temini için denetimler yoğun şekilde yapılmaya devam edecektir.

“ALO 174’Ü ARAYIN”

Denetimlerin devam edeceğini söyleyen Özel, vatandaşların sorun gördükleri yerleri ihbar etmeleri konusunda çağrıda bulundu. Özel, “Biz Kırklareli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak denetimlerimize her gün, her şekilde devam ediyoruz. Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla gıdalarını tüketmeye devam edebilirler. Eğer vatandaşlarımız da bu konuda bize yardımcı olmak istiyorsa gördükleri en ufak sıkıntıyı ALO 174 hattından bize bildirebilir” dedi.

Bu haber 555 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter