06 Temmuz 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
3 maçta 137 sayı attı
8 Kasım Lüleburgaz’ın Kurtuluş Yıl Dönümünde düzenlenen Liselerarası Lüleburgaz Kurtuluş Spor Şenliği Basketbol Turnuvalarında 3 maçta 137 sayı atan Ahmet Altan Yılan, NBA’de 1962 yılında 1 maçta 100 sayı ile NBA’ın 1 maçta en çok sayı atan oyuncusu unvanına sahip olan Wilt Chamberlain’e rakip oldu.
Lüleburgaz # 15 Kasım 2019 Cuma 07:49

Uğurcan KARAOĞLU

Lüleburgaz’da devam eden U-18 Basketbol liginde Lüleburgaz Akademi Basketbol Spor Kulübünde 8 numaralı formayı giyen Ahmet Altan Yılan, okuduğu Düvenciler Anadolu Lisesi Basketbol Takımında katıldıkları 8 Kasım Kurtuluş Spor Şenliği Turnuvalarında sadece 3 maçta attığı 137 sayı ile adında söz ettirdi. 

Gelecek vaat eden genç ve tecrübeli basketbol oyuncusu Ahmet Altan Yılan gazetemize, hedefleri, oynadıkları ligleri, başarısını, okul takımlarında gösterdiği performanslarını, hocalarını gazetemize değerlendirdi.  

O İSİM KEŞFETTİ

Ahmet Altan Yılan, 13 yaşındayken 2 yıl önce hayatını kaybeden Lüleburgaz Akademi Basketbol Spor Kulübü’nün antrenörü Gökhan Teksöz tarafından keşfedildiğini söyledi.  Yılan, “İlk resmi maçıma U-14 liginde başladım. U-14 ligi güzel geçti. Akademide ilk başladığımda çok idman yapıyorduk. Gerek kendi yaşıtlarım gerek büyüklerin idmanlarına katılıyordum. Yaklaşık her gün 5-6 saat idman yapıyorduk. 14 yaşıma geldiğimde U-16 ve U-18 liginde oynadım. Sonra 15 yaşıma geldiğimde Kırklareli Anadolu Lisesi Spor Kulübü takımına kiralık olarak transfer oldum. Orada Bolu’daki turnuvalara katıldık. Turnuvalarda elendik, Türkiye Şampiyonası’na çıkamadık. Daha sonra kiralık sözleşmem bittiği için Akademi’ye geri döndüm” dedi.

“TÜRK TELEKOM’A SEÇİLMİŞTİM AMA…”

Ahmet Altan Yılan, oynadığı liglerden ve birçok büyük kulüplerin seçmelerine katıldığını söyledi. Yılan, “Yaz ayında ise Türkiye’nin büyük kulüplerinde demene antrenmanlarına girdim. O sene Türk Telekom ve Banvit ile Milli Takım seçmesine gittim ama seçilemedim. Ancak Türk Telekom’a seçilmiştim ama kalacak yer vermedikleri için vazgeçtik. U-16 sezonunda kendi kulübümde maçlara devam ettim. U-16’da Kırklareli’ye tekrardan transfer oldum. U-18’de de kendi kulübümde Marmara Şampiyonasına gittik. İkisinde yine elendik. U-16’da Kırklareli’de oynadığım takımda da elendik. Sezon bitiminde yine yaz transfer döneminde Galatasaray’a deneme antrenmanına çıktım. Orada da seçilemedim. 17 yaşıma geldiğimde Kırklareli Belediye Spor Kulübü ile Kırklareli’de düzenlenen turnuvada finalde 1 sayı ile kaybederek Türkiye Şampiyonasının kapısından geri döndük. O sezon bittiğinde yine yaz ayında Fenerbahçe, Bahçeşehir Koleji ve Afyon Belediyespor kulüplerinde deneme antrenmanlarına açıktım. Oralarda da seçilemedim” dedi.

“İLİMİZİ EN İYİ ŞEKİLDE TEMSİL EDECEĞİZ”

Ahmet Altan Yılan, bu sene oynadığı U-18 liginden bahsederek sözlerine devam etti; “Bu sene ise U-18 liginde şampiyon olduk. U-18 ligi benim için yorucu geçti aynı anda okul maçları denk geldi. 26 Şubatta düzenlenecek Marmara Şampiyonasına Lüleburgaz Akademi Basketbol Spor Kulübü olarak sıkı bir antrenman programı yaparak Lüleburgaz ve İlimizi en iyi şekilde temsil edeceğiz. Takım içindeki uyumum git gide arttırmaya çalışıyoruz. Hepimiz birer aile gibiyiz. Takım arkadaşlarımıza aramızda farklı bir bağ olduğunu düşünüyorum. Bunda Başkanımız Recep Akbulut’un bizim küçüklüğümüzden beri birada tutması büyük katkısı oldu. Bu yıl çalıştığımız baş antrenör Çağrı Güldik hocamız yaz başından beri sıkı antrenman yaptırarak bu yıl şampiyon olmamızda ki en önemli faktörlerden biri oldu” dedi.

“137 SAYI YAPTIM”

Ahmet Altan Yılan, 8 Kasım Kurtuluş Spor Şenliği turnuvalarındaki maçları değerlendirerek sözlerine devam etti; “8 Kasım Kurtuluş Spor Şenliği Turnuvalarında takımca gösterdiğimiz performans bizi daha iyi yerlere taşıyacağını düşünüyorum. Oynadığımız Akım Koleji maçında 71 sayının 41’ini, Kepirtepe maçında 71 sayının 56’sı ve final maçında ise Lüleburgaz Anadolu Lisesi maçında 68 sayının 40 sayısını ben kaydettim. Toplamda 137 sayı yaptım. Benim için yorucu geçti maçlar. Bu yorucu maç temposunda okulumun hocaları Yahya Kaya ve Ömer Faruk Bilici desteğini hiçbir zaman esirgemedi onlar sayesinde ayakta durduk. Okul hocalarıma ve bizleri yalnız bırakmayan okul taraftarlarımıza teşekkür ederim. Aralık ayında yapılacak olan okullar arası turnuvalarda Düvenciler Anadolu Lisesi olarak, ‘Sevdamıza kimse engel olamaz’ sloganı ile ilerleyerek şampiyon olacağımıza inanıyorum ve bundan kimseni şüphesi olmasın. Okulumun adı altında Kırklareli Şampiyonu olarak Marmara Bölgesinde okulumu ve ilimi en iyi şekilde temsil edeceğimi inanıyorum. Sezon bittikten sonra yaz ayında takım arkadaşlarımla beraber Lüleburgaz’da daha önce olmayan Streetbol turnuvaları düzenlemeyi düşünüyoruz” dedi.

“FENERBAHÇE’Yİ İSTİYORUM”

Ahmet Altan Yılan son olarak hedeflerinden bahsederek sözlerine son verdi. Yılan; “Bu yaz BESYO’ya hazırlanmayı düşünüyorum. İlerideki planlarım arasında iyi bir spor kulübünde oynamak istiyorum. Oynamak istediğim takımlar arasında en çok Fenerbahçe’yi istiyorum. Ayrıca Milli Takımda da forma giyip ülkemizi temsil etmek istiyorum. Basketbolcu olmazsam eğer ileride Basketbol Antrenörü olmak hedeflerim arasında ” dedi.

 

Bu haber 1961 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter