10 Ağustos 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
“On”lar beraat etti
Lüleburgaz’da 2016 yılında, Ankara Tren Garı’ndaki patlamayı protesto ettikleri “teröre lanet” konulu basın açıklamasının ardından haklarında 3.5 yıl sonra dava açılan dönemin CHP Lüleburgaz İlçe Başkanı Özgür Kaya’nın da bulunduğu 10 CHP’li isim yargılandığı davadan beraat etti. Beraat kararı mahkeme dışında büyük bir sevince sahne olurken, CHP’lileri 18 avukat savundu.
Lüleburgaz # 15 Kasım 2019 Cuma 07:43

Tansu Edip GÖKBUDAK

Lüleburgaz’da 2016’nın Mart ayında Kongre Meydanı’nda Ankara Garı’ndaki patlamayla ilgili basın açıklaması yapan 10 CHP’linin “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşlerine Muhalefet” suçlamasıyla Lüleburgaz 1. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki yargılanması dün sonuçlandı. Saat 10.30’da Lüleburgaz Adliyesi’nde görülen davada hakim 10 kişinin tek tek savunmasını aldı.

AVUKAT ORDUSU SAVUNDU

Aralarında CHP eski ilçe başkanı Özgür Kaya, dönemin ilçe başkan yardımcısı Bülent Metin, CHP Lüleburgaz Belediye Meclis Üyeleri Burcu Sabancılar ve Nihal Organ, CHP Kırklareli eski il başkan yardımcısı Olcay Kaya, CHP yönetiminden Sevgi Kaya, dönemin gençlik kolları başkanı Volkan Demirtaş, Aysun Dedeoğlu, Fatma Özcanlar ve Hanife Oral’ın bulunduğu 10 ismi avukat ordusu savundu. Toplam 18 avukatın davaya izleyici olarak katılan CHP’lilerin de ilgisi büyüktü. Mahkeme salonunun kapasitesi yetersiz olduğu için çok sayıda vatandaş duruşmayı adliye dışında beklemek zorunda kaldı.

SAAT KARMAŞASI

Duruşmada söz alan avukat Emrah Arslan, 3.5 yıl önceki basın açıklamasıyla ilgili Cumhurbaşkanı’na hakaretten de dava açıldığını ancak davanın kovuşturmaya yer olmadığı gerekçesiyle düştüğünü hatırlatarak, yeni açılan dava ile aralarındaki saat karmaşasına dikkat çekti. Arslan, “İlk hazırlanan soruşturmada CHP’lilerin 12.15’te toplanıp yürüdüğü bildiriliyor. Ancak aradan 3.5 yıl sonra hazırlanan iddianamede ise vatandaşların 14.30’da toplanıp yürüdüğü belirtiliyor. Bu bile iddianamenin nasıl hazırlandığını gösteriyor” dedi.

SEVİNÇ ÇIĞLIKLARI

Tek tek savunması alınan sanıklar yürüyüş yapmadıklarını, Kongre Meydanı’na gidip oradaki basın açıklamasına katıldıklarını söyleyerek suçlamaları reddetti. Avukatların da sanıkların beraatini istediği duruşmada hakim beraat kararı verdi. Beraat kararının duyulmasının ardından adliye önünde bekleyen CHP’liler arasında sevinç çığlıkları yükseldi.

“KAMUOYUNUN VİCDANINA BIRAKTIK”

 Beraat kararı sonrası CHP’liler adına avukat Emrah Arslan Lüleburgaz Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Arslan, davanın 3.5 yıl sonra açılmasına anlam veremediklerini söyleyerek, “Bu davanın 3.5 yıl sonra açılmasının hangi amaç ve gerekçeyle olduğunu merak etmiştik. Çünkü ortada arkadaşlarımızın yüzlerce kişiyle birlikte önceden kaymakamlığa bildirimde bulunmalarına rağmen bir suç isnatıyla dava açıldı ve bu süreç 3.5 yıl uzadı. Neden 3.5 yıl uzadı? Bunu kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz” diye konuştu.

“HEM HUKUKA HEM ANAYASAYA AYKIRI”

Arslan, toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununda çok net olarak ifade özgürlükleri olduğunu söyleyerek, “Önceden herhangi bir bildirim yapılmaksızın gösteri, yürüyüş ve basın açıklamasının bir hak olduğu evrensel hukuk normlarıyla belirtilmiştir. Bu açılan davanın hem evrensel hukuk normlarına hem anayasaya hem de ilgili ceza kanununa aykırı olduğunu soruşturma aşamasında defalarca beyan etmiştik. Ancak arkadaşlarımızı mahkemeye getirmek zorunda kaldık” dedi.

“ADALETE İNANAN HAKİMLER OLDUĞUNU GÖRDÜK”

Arslan, dava sonucunu olumlu bulduklarını söyleyerek, “Bu memlekette gerçekten evrensel hukuk normlarına ve adalete inanan hakimlerin olduğunu hep beraber görüyoruz. Bugün de yaşadık. Yaptığımız savunmalar neticesinde bu ülkemizde yaşanan terör eylemlerini protesto etmenin bir suç olmadığını, Türk bayrağımızı taşımanın ve Türk bayrağı altında toplanarak basın açıklaması yapmanın herhangi bir suç vasfı olmadığını sayın mahkemeye izah ettik. Sayın mahkeme de ilk celsede tüm deliller ve savunmalarımız doğrultusunda arkadaşlarımız hakkında ayrı ayrı beraat kararı vermiştir. Hepimize hayırlı olsun” diye konuştu.

Bu haber 2757 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter