03 Temmuz 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Delege seçimlerinde son durum
İlçe delege seçimlerinin heyecanının yaşandığı CHP Lüleburgaz İlçe Başkanlığı’nda düne kadar 6 mahalle 1 belde oy kullandı. Seçimle ilgili değerlendirmede bulunan CHP Lüleburgaz İlçe Başkanı Aziz Üstünalp, “Centilmence bir seçim geçiyor” dedi. CHP Lüleburgaz İlçe Başkan Adayı Devrim Gündüz de, “Sonuç olarak kazanan CHP ve demokrasi olacak” dedi. Öte yandan delege seçimlerine katılımın yüzde 90’a yakın olduğu öğrenildi.
Lüleburgaz # 14 Kasım 2019 Perşembe 07:52

Tansu Edip GÖKBUDAK

CHP Genel Merkezi’nin kurultay takvimini açıklamasıyla birlikte delege seçimlerine 8 Kasım tarihinde start veren CHP Lüleburgaz İlçe Başkanlığı’nda  seçim heyecanı sürüyor. Yeni ilçe başkanını seçecek delegelerin belirlendiği delege seçimleri 6 mahalle ve Evrensekiz belde mahallesinde seçimleriyle devam etti. Seçimlerde ilçe başkanlığına aday Devrim Gündüz’ün delegeleri kırmızı listeyle yarışıyor.

CENTİLMENCE BİR SEÇİM

Seçimlerle ilgili Görünüm Gazetesi’ne değerlendirmede bulunan Aziz Üstünalp, “Delege seçimleri 8 Kasım’da Sarımsaklı ile başladı. Bugün Siteler ve Zafer mahalleleriyle devam ediyor. Zafer mahallesinde 180 üye oy kullanacak. Siteler mahallesinde de 386 üye oy kullanacak. İki mahallede de ikişer liste yarışıyor. Centilmence bir seçim yaşanıyor. Herhangi bir sorun yok” diye konuştu.

“ALDIĞIMIZ TEDBİRLER..”

Üstünalp, seçim döneminin sağlıklı geçmesi için bir dizi tedbirler aldıklarını ve bu sayede seçim çalışmalarının rahat geçtiğini söyledi. Üstünalp, “Aldığımız tedbirlerle adaylarımız çalışmalarını dışarıda yapıyor. İçeri geldikten sonra oy kullanmaları için imkan sağlanıyor. Oldukça güzel geçen bir seçim” ifadelerini kullandı.

LİSTELER KIZARDI

Üstünalp, şu ana kadar ilçe başkanlığına sadece Devrim Gündüz’ün adaylığını açıkladığını söyleyerek, “Bugün (dün) iki liste var. Kırmızı ve pembe liste var. Kırmızı ve pembe liste var. Şimdiye kadar Kocasinan’a kadar tek liste vardı. Daha önceki Sevgi ve Yılmaz mahalleleri de tek listeydi. Onlar da kırmızıydı” dedi. 

BUGÜN VE YARIN SEÇİM YOK

Üstünalp bugün ve yarın seçim olmayacağını, hafta sonu ise 4 seçim olacağını söyledi. Üstünalp, “Bugün ve yarın seçim yok. Cumartesi günü 8 Kasım mahallesi ve akşam Büyükkarıştıran Akçaköy var. Pazar günü de Yıldız ve İstiklal mahalleleri var. Pazartesi de Barış ile Özerler Mahallesi var. Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günü boş geçecek” diye konuştu.

EN FAZLA ÜYE YILDIZ’DA

Üye sayılarıyla ilgili de bilgi veren Üstünalp, en fazla üyeye sahip mahallenin Yıldız mahallesi olduğunu söyledi. Üstünalp, “En fazla 416 üyeyle Yıldız mahallesi. Seçimin hareketli geçmesi üye sayısına göre değil, liste sayısına göre oluyor. Tek liste olunca pek hareket olmuyor. Ama iki liste olunca çok hareketli oluyor” ifadelerini kullandı.

KATILIM YÜZDE 90

Seçimin tamamlanması için üye sayısının 3’te 1’nin gelmesi gerektiğini söyleyen Üstünalp, seçimlere katılımın yüzde 90 olduğunu belirtti. Üstünalp,  “Tek liste olan mahallelerde bu sayıyı tamamlamakta biraz zorlanıyoruz. Katılım yüzde 90’a yakın. Yoğun ilgi var. Tek listelerde 3’te 1’i geçtiğinde çok fazla gelen olmuyor. Çift listelerde katılım için sorun olmuyor.  1 Aralık Pazar günü Yeni mahalle ve akşam da Umurca ve Sakızköy’le seçimi tamamlamış oluyoruz. Genel merkezin son talimatıyla 3’te 1 çoğunluğun sağlanamadığı yerlerde seçim, ertesi gün aynı yer ve saatte tekrarlanacak. Yine 3’te 1 çoğunluk sağlanamazsa katılım sayısı aranmadan seçim yapılacak” dedi.

KONGRE HAZIRLIĞI 2 ARALIK’TA

Üstünalp, 1 Aralık’ta sona erecek delege seçimlerinin ardından 2 Aralık Pazartesi günü halk toplantısı yapacaklarını belirtti. Bu toplantıda delege seçimleri ve ilçe kongresinin değerlendirmesinin yapılacağını belirten Üstünalp, “2 Aralık’tan itibaren de ilçe kongresi hazırlıklarına başlayacağız. Gazetelere ilan verip gündem hazırlayacağız. 2 Aralık halk toplantısında delege seçimlerini değerlendireceğiz. O gün adaylar da adaylıklarını açıklar diye düşünüyoruz. Şu ana kadar bir kişi açıkladı” şeklinde konuştu.

HER YERDE KIRMIZI LİSTE

CHP’nin Lüleburgaz İlçe Başkan Adayı Devrim Gündüz de, kırmızı listeyle seçimlere girdiklerini söyleyerek, “Biz kırmızı listelerle seçime giriyoruz. Bazı ortak mahallelerde mahalle dengeleri nedeniyle farklı renkler çıkabiliyor. Ama biz kendi listelerimizin çıkacağı her yerde kırmızı listeyle devam edeceğiz. Şu an konuşmak için erken, seçimin başındayız. Ancak çok iyi bir hava var. Üyelerimiz seçime sahip çıkıyor. Olabildiğince adayların sakin kalması, tabanın da sakin kalmasını sağlayacaktır. Biz sakin kalmaya devam edeceğiz. Biz sakin kaldıkça bizi destekleyen arkadaşlarımız da sakin kalacaktır. Sonuç olarak kazanan CHP ve demokrasi olacak” diye konuştu.

Bu haber 2733 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter