06 Ağustos 2020 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Bağışlanan her organ yaşama tutunan bir can!
Lüleburgaz # 08 Kasım 2019 Cuma 07:50

Uğurcan KARAOĞLU

3-9 Kasım Organ Bağış Haftası kapsamında İlçe Sağlık Müdürlüğü personeli tarafından Kepirtepe Anadolu Lisesi öğrencilerine organ bağışının önemi ile ilgili sunum yapılarak, broşür dağıtıldı.

Lüleburgaz İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden Doktor Selin Ulu’nun sunumu ve Hemşire Gamze Kurnazoğlu ile Hilal Önder’in katılımı ile dün saat 09.30’da gerçekleştirilen programda, öğrencilere organ bağışının önemi anlatılarak, broşürler verildi.

Organ naklinin vücutta görevini yapmayan bir organın yerine canlı bir vericiden veya ölüden alınan sağlam ve aynı görevi üstlenecek bir organın nakledilmesi işlemi olduğunu söyleyen Dr. Selin Ulu, organ naklinin kimlere yapılacağını, neden önemli olduğunu, bu konuda ülkemizin durumunu, organ bağış şartlarını, Doku ve Organ Bağış Kartlarının ne amaç ile düzenlendiğini ve hangi kurumlarda Organ Bağış Formlarının düzenlendiği gibi birçok konuda bilgiler verdi.

Dr. Ulu; “Organ bağışının en önemli amaçlarından birinin bir yakınımızı kaybettiğimizde onun organları ile kurtarabilecek hayatların var olduğunu daha önceden öğrenmemizi ve gerektiğinde bu kararı hızlı alabilmemizi sağlamaktır. Bağışlanan her organ yaşama tutunan bir insandır” dedi.

 

Bu haber 567 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter