22 Şubat 2020 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Trakya’nın ‘fidan fabrikası’ Lüleburgaz!
11 Kasım için yoğun mesai…
Lüleburgaz # 07 Kasım 2019 Perşembe 07:46

Görünüm Gazetesi, “Geleceğe Nefes Ol” kampanyası kapsamında 340 bin adet fidanın toprakla buluşturulmak için beklediği Lüleburgaz Orman Fidanlık Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Yaklaşık 5 milyon adet fidan kapasiteli tesiste ekipler geceli gündüzlü çalışarak 11 Kasım saat 11.11’de Trakya’nın dört bir yanında yapılacak dikim etkinliği için kamyonlara fidanları yüklüyor. Lüleburgaz Orman Fidanlık Müdürü Hikmet İhtiyar, “Yaklaşık 340 bin adet fidan pazartesi toprakla buluşmaya başlayacak. Halkımızın çok yoğun ilgisi var. Milletimize teşekkür ederiz” dedi.

Tansu Edip GÖKBUDAK

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın başlattığı “Geleceğe Nefes Ol”  kampanyasıyla 11 Kasım saat 11.11’de tüm Türkiye’de olduğu gibi Trakya’nın da dört bir yanında fidan dikim etkinliği gerçekleştirilecek. Trakya genelinde bir günde yaklaşık 340 bin fidan toprakla buluşmaya başlayacak. Mart ayına kadar devam edecek kampanya kapsamında fidan dikimleri bu ayın sonuna kadar devam edecek.

5 MİLYON FİDAN KAPASİTELİ

Görünüm Gazetesi olarak Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’ye fidanların dağıtılmaya başlandığı Lüleburgaz Orman Fidanlık Müdürlüğü’nü ziyaret ettik.

Dev kampanya öncesinde orman işçilerinin harıl harıl çalıştığı fidanlıkta her gün binlerce fidan kamyonlara yüklenerek fidan dikiminin yapılacağı illere gönderiliyor. 

Yaklaşık 70 bin metrekare üretim alanı olan Lüleburgaz Orman Fidanlık Müdürlüğü’nde aynı anda toplam 5 milyon adete yakın orman fidanı üretilebiliyor. Lavantadan meşeye, cevizden bademe kadar çok sayıda ağaç ve bitki türünün yer aldığı fidanlıkta, bu fidanların büyük bir çoğunluğu Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’a gönderilmeye başlandı.

“PROJE ÇOK BÜYÜK DESTEK GÖRDÜ”

Görünüm Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan Lüleburgaz Orman Fidanlık Müdürü İhtiyar, “Bakanlığımızın bu projesi kamuoyunda çok destek aldı. Bu konunun halk nezdinde de kabul görmesi bizleri çok mutlu etti. Çünkü bizim ürettiğimiz fidanların toprakla buluşmasından çok mutluyuz” diye konuştu.

PAZARTESİ TOPRAKLA BULUŞACAKLAR

Trakya’da fidan dikimine ilginin çok büyük olduğunu kaydeden İhtiyar, “Trakya’da özellikle çok kısa bir sürede, internet sitesinden vatandaşlarımız bu fidanları sahiplendi. Hatta Edirne ilimizde çok daha fazla alan açtık. Yaklaşık 350 bin adet fidan Trakya’da pazartesi günü toprakla buluşacak” ifadelerini kullandı.

GÜNDE 5 KAMYON DOLUSU FİDAN

İhtiyar, kampanya kapsamında çalışmalarının günler öncesinden başladığını ve orman işçilerinin günlerdir çok yoğun bir tempoyla fidanları kamyonlara yüklediğini kaydetti. İhtiyar, “Bu fidanlar şu anda fidanlığımızda araçlara yükleniyor. Lüleburgaz ve Demirköy fidanlığımızda her gün yaklaşık 5-6 kamyon fidanı 3 ilimize naklediyoruz. 300 bini geçti. 340 bin fidana oluştu. Bunun yanı sıra Edirne’de 200 bine yakın fidan talebi oluştu. Bunlar da bu hafta içinde sahalara nakledilecek ve pazartesi peyderpey dikilmeye başlanacak” dedi.

“MART AYINA KADAR DEVAM EDECEK”

İhtiyar, kampanyanın başlangıç tarihinin 11 Kasım 2019 saat 11.11 olduğunu ancak, fidan dikimlerinin Mart 2020’ye kadar devam edeceğini söyledi. İhtiyar, “11 Kasım milattır. Bu 3 saat içerisinde halkımızın çok yoğun bir talebi var.  Fidanları okullarımızda askeri birliklerimizde, kamu kurumlarımızda, ormanın uygun görüldüğü alanlarda halkımızı fidan dikmeye davet ediyoruz. Yaklaşık 350 bin fidanın büyük çoğunluğu tüplü fidan. Dolayısıyla mevsim itibariyle kaplı fidan dikimi oldu. Bunları toprakla buluşturacağız” şeklinde konuştu.

YÖREYE UYGUN FİDANLAR DİKİLECEK

Her bölgede farklı fidan türünün dikileceğini söyleyen İhtiyar, Lüleburgaz’da ağırlıklı olarak yapraklı fidan dikeceklerini kaydetti. İhtiyar, “Yöreye uygun fidanları dikmeye çalışıyoruz. Mezarlığa selvi, proje sahalarına fıstık çamı dikmeye çalışıyoruz. Yol boylarına yapraklı fidanlar dikmeye çalışıyoruz. Ama Lüleburgaz bölgemizde daha çok yapraklı fidan dikilecek. Bunlar ceviz, badem, dut, kestane, ıhlamur, akçaağaç gibi ağaç olacak. Bölgemize uygun ne varsa onu dikeceğiz” dedi.

Bu haber 1944 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter