10 Ağustos 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Ispanağı oralardan aldıysanız dikkat!
İstanbul’da ortaya çıkan, Tekirdağ ve Edirne’ye de sıçrayan ıspanak zehirlenmesi Lüleburgaz’a da sıçradı. İstanbul Beykoz’da yediği ıspanaktan zehirlenen bir kadının Lüleburgaz Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı öğrenildi. Zehirlenen kişinin hastanede müşahede altında tutulduğu öğrenildi.
Lüleburgaz # 06 Kasım 2019 Çarşamba 07:57

Tansu Edip GÖKBUDAK

İstanbul, Tekirdağ ve Edirne’de 100’den fazla kişinin hastanelik olmasına neden olan ıspanak zehirlenmesi Lüleburgaz’da da ortaya çıktı.

Lüleburgaz’da bir kadının zehirlenme şikayetiyle Lüleburgaz Devlet Hastanesi’ne başvurduğu öğrenildi. İsmi öğrenilemeyen kişinin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenilirken, yapılan tetkiklerde zehirlenmenin nedeninin ıspanak olduğu belirtildi.

İSTANBUL’DA YEMİŞ

Edinilen bilgilere göre zehirlenen kişinin ıspanakları İstanbul’da aldığı ve Beykoz’da yediği öğrenildi. Aldığı ıspanakları yiyen kadının aynı gün içerisinde Lüleburgaz’a geldiği ve burada zehirlenme belirtileri yaşadığı öğrenildi. Bir süre sonra mide bulantısı ve kusma belirtilerinin ortaya çıkması üzerine, kadının hastaneye başvurduğu öğrenildi. Sağlık görevlilerinin ilk müdahalesinin ardından kimliği henüz öğrenilemeyen kişi müşahede altına alındı.

MARKETLER DENETLENDİ

Öte yandan Lüleburgaz İlçe Gıda ve Tarım Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin ıspanak zehirlenmelerine karşı denetime çıktığı öğrenildi. Ekiplerin özellikle Ankara Beypazarı’ndan ıspanak alan market ve işyerlerine denetim yaptığı belirtildi.

Ekiplerin denetimlerde aldıkları numuneleri İstanbul’a gönderdiği öğrenildi. Tüm bunların yanı sıra müdürlük çalışanlarının Lüleburgaz’da da ıspanak ekimi yapılan tarım alanlarını da kontrol edeceği belirtildi.

AĞIZ VE GÖZ ÇEVRESİNDE MAVİLİK

Öte yandan Sağlık Bakanlığı yetkilileri zehirlenmeye neden olan nitrat zehirlenmesinin belirtileri olarak ağız ve göz çevresinde maviliğin ortaya çıktığını ve bu duruma “Mavi Bebek Sendromu” adı verildiğini açıkladı. Yetkililer çoğu gıda zehirlenmesinde mide bulantısı, kusma, ishal, karın ağrısı, ateş ve halsizlik gibi belirtiler ortaya çıktığını söyledi. Öte yandan ıspanak zehirlenmesinde nadiren de olsa göz kararmasının da belirtiler arasında yer aldığı bildirildi.

 

Bu haber 2316 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter