22 Şubat 2020 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
“Çiftçiye destekleri yasal faiziyle ödeyecek misiniz?”
Güncel Gündem # 06 Kasım 2019 Çarşamba 07:47

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye 2018 yılının buzağı ve sertifikalık tohum desteklerinin hala ödenmediğini ve devletin vatandaştan olan alacağına günlük faiz işlettiğini hatırlatarak; “Zamanında ödemediğiniz ve çiftçimizin yasal hakkı olan destekleri çiftçiye faiziyle birlikte ödemeyi düşünüyor musunuz?” diye sordu.

Doç. Dr. Gaytancıoğlu Tarım ve Orman Bakanına verdiği yazılı soru önergesinde: “Anayasa ve yasalarımıza göre çiftçimizin her yıl en az GSMH’nin yüzde biri oranında desteklenmesi gerekmektedir. Maalesef AKP döneminde hiçbir zaman çiftçimizin hak ettiği oranda destek verilmemiştir. Çiftçimizin yasal hakkı verilmemekte, verilen miktarlar ise zamanında ödenmemektedir. 2020 yılının desteklenme miktarları açıklanmıştır. Ancak Ekim 2019 itibariyle başta buzağı ve sertifikalı tohum desteklemeleri olmak üzere 2018 yılına ait destekleme ödemeleri tamamlanmamıştır. Çiftçimiz devletten alacaklıdır ve bu alacağının ne zaman ödeneceğini bilmeden beklemektedir. Oysaki devlet kendi alacaklarına, amme alacakları kapsamında, ‘yasal faiz’ uygulamaktadır” diyerek Bakandan şu sorulara yanıt vermesini istedi:

“Çiftçimiz ne zaman hak ettiği desteği hak ettiği yıl içinde alabilecektir? Bakanlığınızın çiftçinin desteklerini zamanında alması için bir çalışması var mıdır? Eğer zamanı içinde çiftçiye destekleme ödemesini yapamaz veya yapmaz iseniz, ödemeyi yapmanız gereken tarihten itibaren, ödemeyi yapacağınız tarihe kadar yasal faiziyle birlikte ödemeyi düşünüyor musunuz?”

 

 

 

Bu haber 343 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter