06 Temmuz 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
‘Sahiller kiralandı’ iddiasını bakana sordu
Edirne # 18 Ekim 2019 Cuma 07:49

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Keşan’ın Erikli, Yayla, Danişment ve Mecidiye köylerinin sahillerinin kiralandığı iddiasını Meclis gündemine getirdi.  

Vekil Gaytancıoğlu, Saroz Körfezi’ndeki bu yerlerin hangi yöntemlerle kiralandığını Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a sordu.

Kiralanan yerlerin doğal sit alanı olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Gaytancıoğlu: “Kıyılarımız adeta yağmalanırcasına birilerine peşkeş çekiliyor. Orada yaşayan insanlarımız bu yerlerin hangi gerekçelerle kimlere verildiğini öğrenmek bile öğrenemiyorlar. Bu kıyıları en iyi o köylerimizde yaşayanlar korur. Birilerine devredilecek veya kiralanacak ise bu yerler asıl sahipleri olan köylerimize verilmelidir. Yüzyıllardır buralar doğa harikası olarak kaldıysa orada yaşayanlar kıyılarını koruduğu içindir. Vatandaşa rağmen ben yaptım oldu anlayışıyla yapılan işlerden halkımıza fayda gelmez” dedi.

Gaytancıoğlu Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a şu soruları yöneltti;

Edirne İli Keşan İlçesi Erikli Köyü sahilindeki (1,2,3,4,5,6,7,8) ve Yayla Köyü, Danişment Köyü, Mecidiye Köyündeki 3. Derecede doğal sit alanında yapılan kiralama işlemleri için Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ihale dosyası hazırlanmış mıdır?

Bu yerlere ait 11 adet ihale ilanları ne zaman, nerede ve hangi usullerle duyurulmuştur?

Bu ihale dosyaları Bakanlığınızca değerlendirilmiş midir?

Değerlendirilmiş ise hangi dosyalar uygun bulunmuş hangileri uygun bulunmamıştır?

Edirne Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nun 10.05.2018 ve 660,659,658,657,656,655,654,653 sayılı kararlarının içeriği nedir?

Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce hazırlanan 26/04/2018 tarihli inceleme raporunda yapılan tespitler nelerdir?

Bu 11 adet alanla ilgili alınan kararların hangileri Tabiat Varlıklarını Koruma Merkez komisyonunca onaylanıp, hangileri onaylanmamıştır?

 

 

 

Bu haber 1254 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter