24 Şubat 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Saksı ve lastikler yuva oldu
Ahmetbey beldesinde, kullanılmış lastikler ve büyük ağaç saksıları belediyenin girişimleriyle sokak hayvanları için yuva oldu. Avrupa Yerel Demokrasi Haftası etkinlikleri kapsamında sokak hayvanları için kolları sıvayan Ahmetbey Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş ve ekibi, öğrencilerle birlikte kullanılmış lastiklerden kedi evi, eski ağaç saksılarından da köpek yuvası yaptı.
Lüleburgaz # 15 Ekim 2019 Salı 07:26

Tansu Edip GÖKBUDAK

Ahmetbey Belediyesi, Avrupa Yerel Demokrasi Haftası etkinlikleri kapsamında anlamlı bir etkinliğe imza attı.

Sokak hayvanları için harekete geçen Ahmetbey Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş ve belediye personelleri, kullanılmış lastik ve ağaç saksılarından hayvanlar için yuva yaptı.

Ahmetbey genelindeki ilk, ortaokul ve lise öğrencilerinin de katıldığı etkinlikte ellerine eldivenleri geçiren Altıntaş, öğrencilerle birlikte kullanılmış lastiklerden yapılan kedi evi ile ağaç saksılarından dönüştürülen köpek yuvalarını boyadı. Öğrencilerin ve belediye personelinin de her bir yuvaya mama ve su kabı şeklinde tasarlanan eski su borularını monte ettiği etkinlik sonunda her okula 2 kedi evi, bir köpek ve kuş yuvası teslim edildi. Geri kalan sokak hayvanları yuvaları Ahmetbey’in çeşitli noktalarına yerleştirildi.

“EL ELE YAPTIK”

Çalışmaşı Avrupa Yerel Demokrasi Haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirdiklerini ifade eden Altıntaş, “Belediye çalışanları arkadaşlarla birlikte ilkokul, ortaokul ve lisedeki öğrenciler de katıldı. Anasınıfındaki öğrenciler de kuş evlerini renklerdi. İlk ve ortaokuldaki öğrenciler kullanılmış otomobil lastiklerinden kedi evlerinin yapımına yardımcı oldu ve renklerdi. Lisedeki öğrenciler de eski büyük ağaç saksılarından köpek yuvaları yaptı. Su borularından da her bir yuvaya mama ve su kabı olacak şekilde monte ettiler” diye konuştu.

“AMACIMIZ HAYVAN SEVGİSİNİ ARTIRMAK”

Altıntaş, etkinlik sayesinde çocuklara hem geri dönüşüm mantığını hem de hayvan sevgisini kazandırdıklarını söyleyerek, yapılan her yuva için aylık mama yardımında bulunacaklarını müjdesini verdi. Altıntaş, “Sonrasında da bu yuvaları hem Ahmetbey’in çeşitli noktalarına yerleştirdik hem de her okula 2 kedi evi, bir köpek yuvası ve birer de kuş yuvası olacak şekilde verdik. Bunları çocuklar muhafaza edecek. Biz onlara her ay mama yardımında bulunacağız” şeklinde konuştu.

“BİZ BU İŞİ CİDDİYETLE YAPIYORUZ”

Altıntaş, yaptıkları çalışmanın ciddiyet isteyen bir iş olduğunu söyleyerek, “Biz bu işi ciddiyetle yapıyoruz. Her ay valiliğe ilgili birimlere ne kadar mama dağıttığımızı, ne kadar su kabı ve hayvanlar için yuva yaptığımızı çizelge halinde gönderiyoruz. Yaklaşık 25 tane kedi evi ve köpek yuvası yaptık” ifadelerini kullandı.

SEÇİM SANDIKLARINDAN DA YAPMIŞLARDI

Öte yandan Ahmetbey’in sokak hayvanları için geri dönüşüm malzemelerinden yaptığı bu çalışma ilk olmama özelliğini taşıyor. Ahmetbey Belediyesi geçen yıl da kullanılmış seçim sandıklarından kedi-köpek yuvası, sokak kitaplığı ve geri dönüşüm konteyneri yapmıştı.

 

Bu haber 807 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter