24 Şubat 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Doğa Koleji ‘Mıknatıs Okul’ oldu
Lüleburgaz # 14 Ekim 2019 Pazartesi 07:25

Lüleburgaz Doğa Koleji, Üstün Potansiyelli olduğu düşünülen her öğrencinin testlerden geçerek dahil edileceği Mıknatıs Okul programına başlanıldığını duyurdu.

Örgün eğitimin içindeki üstün zekâlı/potansiyelli öğrencilerin, yetenekleri doğru bir şekilde tespit edilip doğru eğitim aldıkları takdirde, ülkenin en büyük zenginlik kaynağı olacağı bilinciyle Lüleburgaz Doğa Koleji’nde  “Üstün Potansiyelli Öğrencilerin” eğitimi konusunda “Mıknatıs Okul” programı başlatıldı.

Lüleburgaz kampüsündeki alt yapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından Lüleburgaz’da gerçekleştirilen lansman etkinliğine Biga Doğa Koleji, Çerkezköy Doğa Koleji, Mıknatıs Okul programının tasarımcısı ve Doğa Kolejleri Üstün Zekâlılar Bölüm Başkanı Esra Ertürk de katıldı.

Programın ardından konuşan okul kurucusu Erdal Karakuş, üstün zekâlı/potansiyelli öğrencilerin, örgün eğitim içinde farklılaştırılmış bir eğitim almalarının mümkün olamadığını, bu nedenle Mıknatıs Okul projesi sayesinde, örgün eğitimin içindeki sayıları yüzde 2,5-3 civarındaki olan bu öğrencilere, farklılaştırılmış bir eğitim fırsatı sunduklarını belirtti.

Programa katılma hakkı elde eden öğrencilerle yapılacak çalışmaların genel çerçevesinin Sorgulama Temelli ve Proje Bazlı eğitimlerden oluştuğunu belirten Karakuş; “Öğrencilerimiz, Görsel Algı ve Yaratıcılık Gelişimi, Çocuklar için Felsefe, Tarihsel Sorgulama, Yazma Atölyesi, İleri Matematik, İleri Fen Bilimleri, Zekâ Oyunları ve Proje bazlı eğitimler alacaklar” dedi.

Karakuş, “Mıknatıs Okul Programımız İlkokul 1, 2, 3, 4 sınıflar ile Ortaokul 1, 2, 3 (5,6,7) sınıflarını kapsamaktadır. Ancak her talep eden öğrenciyi kabul edemiyoruz” diyerek Üstün Potansiyelli olduğu düşünülen her öğrencinin (BİLSEM’e devam eden öğrenciler hariç), okulumuza başvurarak, standartlaştırılmış belli zekâ testlerine girebileceğini ve barajı aşması halinde programa kabul edilebileceğini belirtti.

‘Mıknatıs Okul’ programına BİLSEM öğrencilerinin doğrudan katılma hakkı olduğunu söyleyen Karakuş; “Alanında eğitim almış, ehliyet sahibi kişiler tarafından uygulanacak olan ön testler ve eğitimler ücretli olacak ve Mıknatıs Okul programına dışarıdan öğrenci kabul edilebilecek” diye konuştu.

Karakuş, üstün zekâlı/potansiyelli öğrencilerin her hafta Cumartesi günü 3 ders saati boyunca ilgi, yetenek ve ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanmış farklı ders içerikleri ve özel olarak geliştirilmiş materyallerle farklılaştırılmış bir eğitim – öğretim alacaklarını, yarıyıl ve yaz tatilinde programa ara verileceğini ve çalışma yapılmayacağını söyledi.

 

Bu haber 996 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter