10 Ağustos 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Kırklareli Müzesi Yaz Okulu sona erdi
Kırklareli # 14 Ekim 2019 Pazartesi 07:20

Metin KARAKUŞ

Kırklareli’de Müze Müdürlüğü’nce düzenlenen Müze Eğitimi etkinlikleri kapsamında, “Umutlu Yarınlar Kırklareli Müzesi Yaz Okulu” Projesinin kapanış programı gerçekleştirildi.

Kırklareli Müze Müdürlüğü’nün öncülüğünde 19 Temmuz 2019 – 4 Ağustos 2019 tarihleri arasında Doğa Koruma ve Milli Parklar Kırklareli Şube Müdürlüğü’nün, Yıldız Dağları Tabiat Eğitim Merkezi’nde 52 katılımcı ile birincisi organize edilen “Umutlu Yarınlar Kırklareli Müzesi Yaz Okulu” Projesi çeşitli sanatsal atölye çalışmaları ile gerçekleşti.

Müze Bahçesinde düzenlenen program, Müze Sanat Tarihçisi Nevin Özdemir’in sunumu ile saygı duruşu ardından İstiklal Marşının okunması ile birlikte başladı.

Programın ilk bölümünde, proje sürecinde eğitim etkinliklerini içeren ve atölye çalışmalarının yer aldığı gönüllü yönetmen Jerfin Ekedal tarafından çekilen kısa tanıtım filmi toplu olarak izlendi.

Daha sonra ise proje sürecinde Atölyelerde üretilen işlerin sergilendiği bahçe de yer alan sergi alanı protokol üyelerince gezildi.

Sergi Alanında; Sanatçı Filiz Sünnetçioğlu Yönetmenliğinde “Umutlu Yarınlar Kırklareli Müzesi Yaz Okulu” Projesi kapsamında 52 Çocuk tarafından hazırlanan; “Su da dans”, Ebru Atölyesi, “Öykü Kitapları”, Uçan Kuklam” ipli kukla, “Es bre deli rüzgâr”, Rüzgâr Çıngıraları, “Bağ Bozumu”, Asamblaj, “Telden Hayaller” heykelleri sergilendi.

Programda, Paydaş Kurumlardan Kırklareli İl Halk Kütüphanesi ile birlikte gerçekleştirilen ve Yalnızca kalem,  kâğıt ve hayal kullanılarak, başlatılan öykü atölyesinde çocukların öykü küplerinden üretilen birbirinden farklı kelimeleri kullanarak yazdıkları kendi öykülerinde dereceye giren; “Ahır ve kilit” adlı öyküsüyle üçüncülüğü kazanan Mervenur Karakuş , “Mektup ve ağaç” adlı öyküsüyle ikinciliği kazanan Sabina İsayeva ve “Not Defteri” adlı öyküsüyle birinciliği kazanan Meriç Sena Uraz’a, ödülleri verildi.

Ayrıca öykü atölyesinde ilk üçe giren çocukların öyküleri, Kırklareli Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Çocuk Hakları İl Komitesi, tarafından aylık olarak çıkarılan Türkiye’nin ilk ve tek çocuk hakları gazetesi olan Kırklareli Çocuk Hakları Gazetesinde yayımlanacak.

Kırklareli Müze Müdürü Şehmus Tekin, yaptığı konuşmasında; “Toplumlar varoluşlarından günümüze kadar yaşadıkları süreçlerde birçok eser yaratmışlar, bunlara ev sahipliği yapan topraklar üzerinde de bunları sergilemiş ve yaşatmışlardır. Kültür Varlıkları ya da Kültürel Miras, insanlığın ortak geçmişine ait, içinde yaratıcılık, bilgi, çevreye uyum ve ilerleme izleri de barındıran her türlü somut ve soyut değerlerdir. Toplumların oluşturduğu ve medeniyet olarak algılanan bu birikimler, aslında toplumların kültürlerinin, geleneklerinin, örf ve adetlerinin, gelecek kuşaklara bir aktarımı ve yaşama katkılarıdır.  Bu katkılar kimi zaman mimari eser, kimi zaman taşınabilir eserler, kimi zaman da yazılı belge, müzik, şiir, edebiyat olarak toplumun ve bireyin hayatına girmiş, belleğini oluşturmuş ve geleceği kurgulamıştır. Kültür-sanata erişim ve katılım imkânlarının geliştirilmesi, kültür-sanat izleyicisinin ve kültür-sanata katılım alışkanlıklarının arttırılması ve çocuklarda bunun bir yaşam biçimi olarak benimsemelerini, tarihlerine, kültürel miraslarına, yaşadıkları çevreye, doğaya sahip çıkmaları için farkındalık oluşturmak ve motivasyonlarını arttırmak müzelerin işlevi olarak görüyor bu yönde çalışmalarımızı çocuk odaklı olarak sürdürmeyi hedefliyoruz. Kültürel mirasın korunmasında, yaşatılmasında ve bir sonraki kuşağa aktarımında müzelerin, kütüphanelerin ve kent bileşenlerinin önemli sorumluluklar taşıdığına inanıyoruz” dedi.

Sergide ayrıca; “Umutlu Yarınlar Kırklareli Müzesi Yaz Okulu” Projesine maddi ve manevi olarak destek olan ana sponsorlara, Vali Yardımcısı Tahir Demir, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Hüseyin Kalkan, Kırklareli Çalışma ve sosyal Hizmetler İl Müdürü Mehmet Kahraman, Kırklareli İl Halk Kütüphanesi Müdürü Hilal Sıcak, Doğa Koruma ve Milli Parklar Kırklareli Şube Müdürü Murat Deniz, Kırklareli Kent Konseyi Başkanı Ali Çakır ve İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölüm Başkanı emekli Prof Dr. Mehmet Özdoğan tarafından plaket verildi.

Hazırlanan program, Kırklareli Bando Grubunun konseri ile son buldu.

 

Bu haber 1197 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter