10 Ağustos 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Lüleburgaz hamamı açıldı
Lüleburgaz Belediyesi’nin yap-işlet-devret modeliyle yeniden hayata geçirdiği Lüleburgaz Hamamı resmen açıldı. Hamam açılışında konuşan Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, aynı yerde 84 yıl faaliyet gösteren kükürtlü hamamın yerine yepyeni bir hamam inşa ettiklerini söyleyerek; “Kültürel mirasımıza ve tarihimize sahip çıkarak hep beraber aydınlık geleceğimize yürüyoruz. Lüleburgaz’ın tarihsel mirası içerisinde hamamın yeri büyük” dedi.
Lüleburgaz # 12 Ekim 2019 Cumartesi 07:49

Tansu Edip GÖKBUDAK

Lüleburgaz Belediyesi tarafından yap-işlet-devret modeliyle yapımına başlanan Lüleburgaz Hamamı dün resmen hizmete açıldı. Açılış törenine Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, Lüleburgaz CHP İlçe Başkanı Aziz Üstünalp, Lüleburgaz İlçe Emniyet Müdürü Ali Koca, Lüleburgaz Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Saçkan, belediye başkanları, daire müdürleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“ALLAH ASKERİMİZİN YARDIMCISI OLSUN”

Hamam açılışında konuşan Lüleburgaz Belediye Başkanı Gerenli, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başlatmış olduğu Barış Pınarı Harekatı’na da değindi. Gerenli, “Öncelikle Silahlı kuvvetlerimizin başlatmış olduğu Barış Pınarı Harekatı’nın ülkemiz için, geleceğimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Burada canını kaybeden öncelikle sivil ve asker şehitlerimizi saygıyla anıyor, gazilerimize de acil şifalar diliyorum. Ülkemizin bütünlüğünü ve şanlı ordumuzun Suriye’nin kuzeyinde girişmiş olduğu Barış Harekatı’nın terör koridorunu yok etme, Suriyelilerin topraklarına tekrar dönmesini sağlayacak bu harekatın ülkemiz ve dünya için hayırlı olmasını diliyorum. Allaha askerlerimizin yardımcısı olsun. Hiçbirinin ayağına taş değmesin” diye konuştu.

“KÜLTÜREL MİRASA SAHİP ÇIKIYORUZ”

Hamam kültürünün Lüleburgaz’da önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Gerenli, bu kültüre sahip çıktıklarını söyledi. Gerenli, Mimar Sinan döneminde yapılan 450 yıllık tarihi hamamın meclis salonu olarak kullanıldığını hatırlatarak; “Tarihimize sahip çıkıyoruz. Bu binanın olduğu yerde de 84 yıllık kükürtlü hamamımız vardı. 2014 yılında faaliyetini durdurmak 2016 yılında da yıkılmak zorunda kaldı. İnsan odaklı belediyecilik yaparken yaptığımız anketler sonucunda Lüleburgaz’ın hamama gereksinimi olduğunu gördük. Bunun üzerine ilk kez yap, işlet, devret modeliyle burada yeni bir hamam-sauna tesisi kazandırdı. Lüleburgaz için hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

Bu haber 3682 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter