25 Mayıs 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Fatura tartışması bitmedi!
“Popülizmle halka yağdanlık yaparak…”
Lüleburgaz # 08 Ekim 2019 Salı 06:20

CHP Lüleburgaz İlçe Başkanlığı’nın halk toplantısında konuşan Lüleburgaz Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Kemal Pektaş, su faturalarına indirim talep eden AK Parti grubuna sert sözlerle yüklendi. Pektaş, su faturalarının ödenmek zorunda olan bir şey olduğunu söyleyerek; “Popülizmle halka yağdanlık yaparak varılacak hiçbir yer yok. Onlar mecliste onu yaptılar. Siyasi bir söylemde bulundular aslında” dedi. Öte yandan Pektaş, kişisel görüşü olarak artan maliyet nedeniyle suya indirim yerine zam yapılması gerektiğini söyledi.

Tansu Edip GÖKBUDAK

Lüleburgaz Belediye Meclis toplantısının ardından CHP Lüleburgaz İlçe Başkanlığı’nın düzenlediği haftalık halk toplantısında da ana gündem maddesi su faturaları oldu.

Toplantıya katılan vatandaşlar su faturalarına indirim yapılmamasına tepki gösterirken, CHP’li meclis üyeleri Kemal Pektaş ve Tamer Ermut, su faturalarına neden indirim yapılmadığını gerekçeleriyle anlattı.

Öte yandan Pektaş, AK Parti grubunun mecliste su faturalarına indirim talep etmelerini de siyasi olarak değerlendirdi.

“POPÜLİZM YAPMAK ÇOK KOLAY”

Pektaş, AK Parti Meclis Grup Başkanvekili Sedat Demir’in su faturalarına indirim talep etmesini siyasi amaçlı olarak değerlendirdiğini söyledi.

Pektaş, “Çünkü popülizm yapmak çok kolaydır. Su faturalarını indirelim deriz. İndiririz. Milletin gözünü boyarız” diye konuştu.

“HALKA YAĞDANLIK YAPIYORLAR”

Pektaş, Lüleburgaz halkına temiz su ulaştırmanın bir maliyeti olduğunu belirterek; “Ama hayatta her şeyin bir bedeli var. Bu ödenmek zorunda olan bir şeydir. Popülizmle halka yağdanlık yaparak varılacak hiçbir yer yok. Onlar mecliste onu yaptılar. Siyasi bir söylemde bulundular aslında. Ben indirim olmasını doğru bulmuyorum. Ama bu tamamen kişisel görüşümdür” diye konuştu.

“SUYA ZAM BİLE YAPILMASI GEREKİR”

Lüleburgaz Belediyesi’nin atık su arıtma tesisinin Trakya’da başka hiçbir belediyede olmadığını ve büyük bir gideri olduğunu söyleyen Pektaş, suya indirim yerine zam yapılması gerektiğini söyledi. Pektaş; “Belediye meclisi toplantısında su bedeline indirim talep ettiler. Bizim su bedellerimiz normal. Kişisel görüşüm su bedellerine zam bile yapılması lazım. Çünkü su kaynakları giderek dünyada tükeniyor. Toplum kendine bir yaptırım uygulanmadıkça birtakım şeylerin farkına varmıyor. Lüleburgaz’da sular bir gün kesildi neredeyse iç savaş çıkacaktı. Biz su kaynaklarını çok hoyratça kullanıyoruz. Bundan dolayı bırakın indirimi bana göre artması lazım. Bu benim kişisel görüşüm. Onun dışında su bedelleri gayet normal. Faturayı şişiren unsur da az önce bahsettiğim atık su arıtma tesisinin gideri. Onu biz almak zorundayız. Belediye atık su bedelini bir defada da alabilir. Belediye bunu her ay alıyor” şeklinde konuştu.

UÇAR; “SU YAŞAM ZORUNLULUĞUDUR”

Çevre gönüllüsü Sahir Uçar da, su üzerinden ücret alınmasını doğru bulmadığını söyledi.

Uçar, “Su yaşam zorunluluğudur. Üretilmeyen bir şeydir. Onu doğa üretir. Üretilemeyen bir mala değer biçmek doğru değildir. Bir insanın susuz yaşama imkanı 1 haftadır. Bunu paraya endeksleyemezsiniz. Yaşam zorunluluğu olan şeyler ticarileştirilemez. Belediye asli görevi olan şeylerden ek ücret talep edemez” diye konuştu.

OKUMA BEDELİ TEPKİSİ

Uçar, her su faturasında okuma bedeli alındığının altını çizerek; “Su saatini okuma belediyenin asli görevidir. Böyle bir yasa da yoktur. Ama meclis kararıyla Lüleburgaz’da her ay 50 bin lira su okuma parası alınıyor. Suyun metalaştırılması insani olarak karşı çıkacağımız bir şeydir. Belediyeler suyu üretmiyor. Suyun bize ulaşmasını sağlıyor. Onun da parasını alıyor” ifadelerini kullandı.

“BELEDİYE BİR TİCARETHANE DEĞİL”

CHP’li bir diğer meclis üyesi Tamer Ermut da, su faturalarının hesaplanması için çok detaylı çalışmalar yaptıklarını belirterek, komisyon çalışmalarında indirimi de düşündüklerini söyledi.

Ancak Ermut, atık su arıtma tesisinin 9 aylık maliyetinin 11 milyon TL’yi bulduğunu söyleyerek, “Dolayısıyla bu tesisin kendi içerisinde giderini karşılaması için bizim 1.20’den 1.50’ye çıkardığımız katsayının 2.45 bandına çıkması gerekiyor. Bu da faturalara yüzde 40 zam yapmak gerekiyor demektir. Önce yüzde 10 indirime gidelim dedik. Bunu yaparken aktif ve pasif abone sayımız, kullanılan su miktarını hesapladık. Lüleburgaz’da ortalama 9.38 ton su kullanımı var. Dışarıda yaratılan bir algı var. O algıya bizim daha net cevap verebilmemiz için nereye ne harcanıyor diye tek tek paylaşmam gerekiyor. Böyle başlayan süreçte bütün şartlar değerlendirilerek son verdiğimiz karar. Su faturasına zam yapmadan kendi maliyeti düzeyinde rakam elde edilip, sadece ve sadece maliyetimizi sıfıra sıfır elde etmek için aldığımız bir karar” dedi.

“SUYA İNDİRİM TALEBİ BİRAZ SİYASİDİR”

Ermut, otoyollara, elektriğe, doğalgaza çok yüksek oranda zam geldiğini hatırlatarak; “Gelen zamlara karşılık bizden hala suya indirim gibi bir şey talep etmesi biraz siyasidir. Çünkü 20’ye 4 olan bir ortamda güçlü olmayan bir kesim, nasıl ki onaylatamayacak ise bunu siyasi olarak kullanması normal. O arkadaşlarımızdan biri de bizzat buna karar veren komisyon üyesidir. Sıfır tüketime sıfır fatura Lüleburgaz’da bir devrimdir. Bir süre evinde olmayan insanlar, normal şartlarda 15 TL bildirimde bulunup bu yapılıyordu. Biz bunun da önünü kırdık. İçme suyu kullanılmayan meskende içme suyu hizmeti verilmiyor. Katı atığı da sıfırladık. Bu lütfen atlanmasın. Şimdi kıymetli olmayacak. Daha önce sıfır tüketime 18 TL ödeme yapılıyordu. Sadece atık su bedelinde artırım yapıldı” ifadelerini kullandı.

AHMETBEY BARAJI YARIM KALDI

Öte yandan Ahmetbey Belediyesi eski başkanı Recep Ayaz, yaşanan su krizine dikkat çekti.

Ayaz, DSİ Edirne Bölge Müdürlüğü tarafından yapımına başlanan ve 31 metre gövde yüksekliğiyle bütün Lüleburgaz ve çevresine su verecek olan Ahmetbey Barajı’nın yapımının yarım kaldığını söyledi.

Ayaz; “Buradaki baraj Lüleburgaz’a su verecekti. Tarım alanlarının sulanmasında da kullanılacaktı. Ahmetbey Göleti baraj olacak, ileride su verecekti. Her geçen gün Trakya’daki su rezervleri azalıyor. Belediyelerin çektiği su çok az. Tekstil fabrikaları çok daha fazla su çekiyor” dedi.

 

Bu haber 2440 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter