30 Mayıs 2020 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Ne kadar atık o kadar makarna!
39 köyde başlıyor…
Kırklareli # 09 Ekim 2019 Çarşamba 07:15

Demirköy ve Vize’ye bağlı 39 köyde geri dönüşüm kartları verilecek köylüler konteynere attıkları her atık karşılığında kartlarına yüklenen puanlarla köy bakkalından gıda alışverişi yapabilecek.

-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan öncülüğünde başlatılan "Sıfır Atık Projesi" kapsamında Kırklareli Valiliğince yürütülen çalışma çerçevesinde atığını ayrıştıran köylüler, geri dönüşüm kartlarında biriken puanlar karşılığında anlaşmalı köy bakkalından alışveriş yapabilecek.

Valilik tarafından Karadeniz Havzası Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında Demirköy ve Vize’ye bağlı 39 köyde biyobozunur (petrol kökenli) ve ambalaj atıklarını evsel atıklar içerisinden ayrıştırmak ve ekonomiye kazandırılmak amacıyla proje başlatıldı.

5 KİLO ATIĞA 1 PAKET MAKARNA

Daha temiz bir çevre ve atıkların ekonomiye kazandırılması amaçlanarak hazırlanan proje kapsamında 39 köye atıkların toplanması amacıyla konteynerler konulacak, köy sakinlerine ise "geri dönüşüm kartları" verilecek. Köylülerin konteynere attıkları her atık karşılığında, sistem sayesinde kartlarına puan yüklenecek.

Vatandaşlar, anlaşmalı köy bakkalına giderek kazandıkları puanlar karşılığında gıda alışverişi yapabilecek. Proje, 5 kilogram ambalaj atığına bir paket makarna veya 2 maden suyu şeklinde işleyecek.

Yaklaşık 5 ay içerisinde 430 bin avro bütçe ile uygulanacak olan proje kapsamında bir yandan evsel atıklarından ayrıştırılan ambalaj atıklarının geri dönüşümü ile ekonomiye kazandırılması sağlanırken, diğer yandan ise köylünün aile bütçesine katkı sağlaması amaçlanıyor.

"İL GENELİNE YAYMAK İSTİYORUZ"

Kırklareli Valisi Osman Bilgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, proje ile hem köylü vatandaşların aile bütçelerine hem de ülke ekonomisine katkı sağlanacağını söyledi.

Karadeniz Havzası Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında kabul edilen projenin ilk olarak Demirköy ve Vize ilçelerinde uygulanacağını ifade eden Vali Bilgin, daha sonraki aşamalarda projeyi il geneline yaymayı hedeflediklerini anlattı.

Proje kapsamında 39 köye atıkların toplanması için özel konteynerler konularak, geri dönüşüm kartları dağıtılacağını ve atıkların toplanması amacıyla 2 kamyon alınacağını ifade eden Bilgin, şunları kaydetti:

"Proje kapsamında vatandaşlarımızın evsel atıklarından ayrıştırdığı ambalaj atıkları karşılığında geri dönüşüm kartlarına puan yüklenecek. Vatandaşlarımız, kazandığı puanlar ile de köy bakkalında kurulacak sistem ile alışveriş yapabilecek. Hem doğa hem köylümüz hem de ülke ekonomimiz kazanacak. Sıfır atık geri dönüşüm kartı uygulamasını başlatacağız. Burada kişinin adı soyadı ve kart numarası yazılacak. Burada kişi proje kapsamında yapmış olduğu ayrıştırma sonucunda çöpe attığı atık karşılığında kartını sisteme okutup puan kazanacak. Kazandığı puanlar ile de köy bakkalında kurulan sistem sayesinde alışveriş yapacak. Köylümüz attığı atık kadar puan kazanacak. Dönüşümle birlikte hem çöpleri toplamış olacak hem de para kazanmış olacak. Bu önemli bir proje. İl geneline yaymak istiyoruz. Ülkemize örnek olacak bir proje olarak düşünüyorum."

AA

 

Bu haber 257 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter