01 Ekim 2020 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
‘İndirim’ değil ‘fren’ geldi!
Kullanmadığımızı artık ödemeyeceğiz…
Lüleburgaz # 07 Ekim 2019 Pazartesi 07:06

Lüleburgaz Belediye Meclisi’nde 2020-2024 stratejik planları doğrultusunda suya zam yapılmamasına karar verildi. Bunun yanı sıra su tüketimi olmaması durumunda, daha önceleri vatandaşlardan alınan katı atık su bedelinin de alınmamasına oy çokluğuyla karar verildi. Ancak meclise su fiyatlarında indirim talep eden AK Parti grubu ile CHP’li meclis üyesi ve Başkan Yardımcısı Leyla Güncer arasındaki tartışma damga vurdu.

Tansu Edip GÖKBUDAK

Lüleburgaz Belediye Meclisi’nde mevcut su fiyatlarının aynı şekilde devam ettirilmesi kararı çıktı.

Bu karara ek olarak, meskenlerin su tüketimi olmaması durumunda, vatandaşlardan katı atık su bedellerinin alınmamasına da oy çokluğuyla karar verildi. ,

AK Parti Grup başkanvekili Sedat Demir, Lüleburgaz’da su fiyatlarına indirim yapılması gerektiğini, Lüleburgaz’da aynı yoğunluktaki yerleşim yerlerine göre yüzde 20 daha fazla su faturası ödendiğini öne sürdü.

Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Leyla Güncer ise elektrik faturalarının son bir yılda yüzde 57 artması nedeniyle su kuyularının elektrik harcamalarının arttığını öne sürerek talebe olumsuz yanıt verdi.

Su fiyatlarının mevcut haliyle devam etmesi ve sıfır tüketimde katı atık su bedeli alınmaması önerisi AK Parti grubunun reddiyle oy çokluğuyla meclisten geçti.

“SUYA İNDİRİM TALEP EDİYORUZ”

Su fiyatlarıyla ilgili konuşan Sedat Demir, Lüleburgaz Belediyesi’nin aynı nüfus yoğunluğunda olan yerlere göre en fazla su faturası ödeyen belediyeler arasında yer aldığını söyledi.

Mesken tarifelerinde suya indirim talep eden Demir, “Kırklareli, Edirne, Pınarhisar gibi Lüleburgaz ölçeğine yakın tüm il ve ilçelerde bu oranlar daha düşüktür. Tabi ki bu suyun getirilmesiyle ilgili bir masraf var. Bu masraf diğer belediyelerde nasıl minimum düzeyde tutuluyorsa,  bu oran Lüleburgaz’da da minimum tutulabilir” dedi.

“YÜZDE 20 ORANINDA FARK VAR”

Demir, Lüleburgaz’da suyun daha uygun fiyatlarla Lüleburgaz halkına ulaştırılabileceğini kaydederek, “Tüm bu nedenler göz ardı edilse dahi Lüleburgaz’da yaşayan bir vatandaş ile bahsi edilen ilde veya ilçelerdekiler arasında fatura oranında yüzde 20 oranında farklar vardır. Lüleburgaz daha pahalı bir şehirdir. Bu su bedelindeki artış, ondan sonra gelecek, birbirini tetikleyen KDV dahil, katı atık bedelleriyle yüzde 40’ları bulmaktadır. Bugüne kadar belediyesine sahip çıkmış, demokrasisini özümsemiş vatandaşlarımıza, belediyemizin desteği hasıl olmuştur” diye konuştu.

“VATANDAŞA 400 TL’YE KADAR DESTEK OLUR”

Demir, su bedeliyle ilgili olarak 0.5 metreküpe kadar ücretsiz, 0.5 metreküp ile 10 metreküpe kadar yüzde 20 indirim yapılması gerektiğini söyledi.

Bu indirimle birlikte vatandaşın cebinin rahatlayacağını söyleyen Demir, “0.5 ile 10 metreküpe kadar yüzde 20 indirim yapılmasıyla her haneye ortalama 250 ile 400 TL arasında maddi destek sağlanacaktır. Halkın meclisi olan bu meclisin, halkına olan borcunu bu şekilde ödeyeceğini düşünüyoruz” dedi.

“EN BÜYÜK GİDER ELEKTRİK”

Demir’in önerisi üzerine söz alan Belediye Başkan Yardımcısı Leyla Güncer, suyu tüketmenin ve kullanmanın bir maliyeti olduğunu söyleyerek; “Bunlara birlikte baktık. Lüleburgaz’da sularımız 23 tane kuyudan çıkıyor. Bu maliyetlerimizde de en büyük gider elektriktir. Merkezi hükümetimiz, 1 Ağustos 2018’den şu ana kadar sadece elektrikte yüzde 57 zam yapmıştır. Daha önceden alınan, şu anda da 20’nci maddede görülen meskenlerde su tüketimi olmadığında atık su ve katı atık bedelinin alınmaması Lüleburgaz halkımızın menfaatinedir diye düşünüyorum. Maliyetlerle ilgili detaylı bir çalışma istiyorsanız tekrar hep birlikte bakabiliriz” ifadelerini kullandı.

“ŞİMDİ YAPILMAYACAKSA NE ZAMAN?”

Demir, Güncer’in atık su bedellerinde yaptıkları indirime destek verdiklerini söyleyerek; “Ama şunu anlamakta zorluk çekiyoruz. Vatandaşlarımız da zorluk çekiyor. Biz anlatamıyoruz. İsterseniz siz burada tüm vatandaşlarımıza anlatın. Aynı nüfus yoğunluğuna sahip belediyelerde bu maliyetleri nasıl karşılıyorlar da biz karşılayamıyoruz. Ülkemize olan ekonomik saldırıların sonucu olarak bu tarz artışların daha önceden olması gerekiyordu. Bu tarz artışlar olduğu o zaman olsaydı biz de destek verirdik. Lüleburgaz Belediyesi parası olan bir belediye. Bir ekonomik darboğaz var diyoruz. Lüleburgaz Belediyesi parası olduğu halde bu indirimi yapmayacaksa ne zaman yapacak? Bizim söylediğimiz şu; bu fiyatların yüksek olduğunu söylüyoruz. Eğer bir sıkıntı ve maliyet artışı olmayacaksa vatandaşlarımızın talebini iletiyoruz. Biz bunu şahsi olarak değil vatandaşın talebi olarak iletiyoruz” dedi.

“SORUNUN SİYASİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

Demir’in ardından tekrar söz alan Güncer, AK Parti Grubu’nun su konusunu siyasi olarak gündeme getirdiğini söyledi.

Güncer, “Ben bu sorunun tamamen siyasi olduğunu düşünüyorum. Maliyet çalışmalarımızı plan bütçe komisyonunda hep beraber yaptık. 2020 yılında suyla ilgili 18 milyon liralık bir giderimiz olacak. Bunların çok detaylı çalışmaları yapıldı. Biz burada sudan elde ettiğimiz gelirle maliyetlerimizi bile karşılayamıyoruz. Su ücretlerinde bir artış yapmadık. Bunu da göz önünde bulundurmanızı isterim” şeklinde konuştu.

“BELEDİYENİN BÜTÇESİ DENKTİR”

Güncer’den sonra söz alan Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli ise belediyenin parası olduğunu ancak bütçesinin denk giden bir belediye olduğunu söyledi.

Gerenli, “Parası olan belediye derken bütçesini denk götüren bir belediyedir. Sürdürülebilir bütçe açısından, masrafları karşılama açısından elektrik faturaları önceden belirlendi dediniz ama bu bizim için önümüzdeki yıl çok ciddi bir gider kalemi olacaktır” dedi.

“AÇIKLAMA SİYASİ DEĞİLDİR”

Son olarak söz alan AK Partili meclis üyesi Ömer Aydın ise Güncer’in “Sorunun siyasi olduğunu düşünüyorum” açıklamasına tepki gösterdi.

Aydın, “Sedat Demir’in yaptığı açıklama siyasi bir açıklama değildir. Bu sözlerinizi kabul etmiyorum. Tüm meclis üyesi arkadaşlarımız, başkanımız da olmak üzere su fiyatları konusunda Lüleburgazlıların indirim talebi olmuştur. Vatandaşlarımız her yerde dile getiriyor. Bize dile getirdikleri talepleri biz de burada dile getirdik. Sedat Demir stratejik plan sonrası yaptığı yorumda açıkça belirtmiştir. Seçim bitmiştir. Murat Gerenli’nin doğru yaptığı her çalışmada yanındayız” diye konuştu.

“İNDİRİM” DEĞİL “FRENLEME YAPARIZ” DEMİŞTİ

Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, 31 Mart seçimleri öncesinde bazı sivil toplum kuruluşlarına gerçekleştirdiği ziyaretlerde kendisine yöneltilen su faturalarında indirim yapılıp yapılmayacağı yönündeki soruya; “Su faturasında indirim yapacağız demek yalan söylemek olur. Bu tutarları, önümüzdeki dönemde meclisim izin verirse en azından diğer belediyelere göre frenleyebilir, daha düşük tutabiliriz” demişti.

 

 

Bu haber 4455 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter