26 Ocak 2020 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
En ‘huzurlu’ sergi
Lüleburgaz Halk Eğitimi Merkezi ile Ramazan Yaman Yaşlı Bakım Huzurevi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği sergi Bercadia AVM’de açıldı. Yaklaşık 500 cam süs eşyası yaşları 70 ile 80 arasında değişen 12 yaşlı tarafından 9 ay gibi sürede yapılarak satışa sunuldu. Halk Eğitimi Merkezi kursiyeri Gülün Durgut, eserlerin satışlarından toplanan gelirin huzurevine verileceğini söyleyerek, “İyi ki onlarla tanışmışım. Hayatımdaki en güzel çalışmalardan biri oldu” dedi.
Lüleburgaz # 11 Eylül 2019 Çarşamba 07:43

Tansu Edip GÖKBUDAK

Lüleburgaz Halk Eğitimi Merkezi ve Lüleburgaz Ramazan Yaman Huzurevi işbirliğinde yapılan cam süs eşyası sergisi BercadiaAVM’de açıldı. Pazartesi günü açılan sergi 15 Eylül Pazar gününe kadar açık kalacak. Sergideki ürünlerin satışından elde edilecek gelir de Ramazan Yaman Huzurevi’ne bağışlanacak. Yaşları 70 ile 80 arasında değişen ve ikinci baharlarını yaşayan 12 ihtiyar delikanlının ortaya çıkardığı birbirinden eşsiz eserleri kursiyer Gülün Durgut Görünüm Gazetesi’ne anlattı.

“BİRÇOK MALZEMEYİ DEĞERLENDİRDİK”

Durgut, sadece cam süs eşyaları üzerine çalışmadıklarını, kullanılmayan cam şişeler üzerinde de çalışma gerçekleştirdiklerini söyleyerek, “Huzurevinde çalıştığımız için farklı alanlarda, onları sıkmadan, onların hoşlanabileceği, eğlenceli zaman geçirebilecekleri bir etkinlik yaptık. Bulduğumuz birçok malzemeyi değerlendirdik. Çünkü belli alanda belli ölçüde sürekli aynı şeyleri çalışmak sıkıcı gelmesin istedik. Alışveriş çantaları gündeme geldiğinde bunu konuşmuştuk aramızda. Sonra kendi alışveriş çantalarını yaptılar. Hem kendilerine hem de satış için yaptılar” diye konuştu.

“ESERLERİN YARISI DEPODA”

Eserlerin yaklaşık 9 aylık bir sürede ortaya çıktığını kaydeden Durgut, sergilenen eserler kadar ürünün de Halk Eğitimi Merkezi deposunda olduğunu söyledi. Durgut, “Buradaki eserlerin neredeyse yarısı kadarı depomuzda hazırda bekliyor. Çok fazla ürün çıkardık. Aynı zamanda bu sergi bir kermes. Satışlarımız var. Satıldıkça yerine koyarız, takviye ederiz diye yarısı kadarını depoda bekliyoruz. Yaşlılarımız 500’e yakın parça üretti” şeklinde konuştu.

“BEN ONLARI ANNE BABA GİBİ GÖRDÜM”

Durgut, yaşlılarla beraber yaptığı çalışmanın hayatı boyunca yaptığı en iyi ve zevkli çalışma olduğunu belirterek, huzurevi sakinlerini kendi anne-babası gibi gördüğünü söyledi. Durgut, “Ben ilk kez yaş ortalaması bu kadar yüksek gruba eğitim verdim. İlk önce tedirginlik yaşadım, ‘Acaba beni sevecekler mi’ diye düşündüm. Bunları düşünürken hayatımın en güzel şeyiymiş yaptığım. İyi ki gitmişim. Onlar beni kızları, torunları gibi benimsedi. Ben onları anne, baba gibi gördüm. Aileden biri gibi olduk. Sadece iş yapmadık. Bir yandan dertleşerek, bir yandan da çayımızı kahvemizi içerek çalıştık” dedi.

“GENÇLERDEN DAHA HIZLILAR”

Yaşlıların bu çalışmada birçok gence taş çıkaracağını söyleyen Durgut, “Çok hızlı çalışıyorlar. Kimse yaşlı demesin. Benim tahmin etmediğim kadar hızlılar. Gençlerden daha hızlılar” ifadelerini kullandı.

Bu haber 1311 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter