26 Ocak 2020 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
‘Kışa girerken işsiz kaldılar’ iddiası
Lüleburgaz # 11 Eylül 2019 Çarşamba 07:34

Haber Merkezi

Ergene ilçesinde faaliyet gösteren beton blok ürünleri imal eden bir fabrikada 100 işçinin 5 Eylül’de işten çıkarıldığı iddia edildi.

Ergene’de yaklaşık 10 ay öncesine kadar başka bir isimle faaliyet gösteren fabrikanın, üretimi durdurmasının ardından yeni bir firmanın çatısı altında yola devam eden işçiler, 5 Eylül’de iddiaya göre; “Biz bu işi yapamıyoruz sizden özür dileriz bugün herkese çıkış verildi” denilerek işten çıkartıldı.

Gazetemize ulaşan işçiler; “Kış ayına yaklaşırken işçileri mağdur ettiler. Onca insanın deneme sürecinde sözleşmesini fesih etmişler. 100 kişi, herkes usta elemanlar ve deneme süreci feshi diye zorla imza attırdılar. O kalmamış gibi, 12 saat çalışıp 70 saat 80 saat mesaisi olan bir insanın mesai saatlerini bordroda belirtmemişler ve parayı da yatırmamışlar. İnsanlar güvenerek tekrar çalışmaya geldiler ama karşılaştıkları durum bu” dediler.

Yaklaşık 10 ay önce fabrikanın üretimi durdurmasından sonra 2 ay boyunca işçilere yarım maaş verildiğini iddia eden bazı işçiler, 27 Mayıs 2019 tarihinde fabrikanın tamamen kapatılarak işçilerin çıkarıldığını öne sürerek; “Tazminatlar ve içeride kalan maaşlar verilmedi, herkesi çıkardılar açıkçası başınızın çaresine bakın dediler. 5 Temmuz 2019 tarihinde tekrardan işçiler aranıp ‘Fabrika başka firmaya satıldı gelmek isterseniz gelin üretim başlıyor’ dediler. Yıllarını vermiş herkes o fabrikaya tabi ki geri döndü. Asıl kâbus bundan sonra başladı. 5 Eylül’de müdür işçileri toplayıp açıklama yaptı; “Arkadaşlar biz bu işi yapamıyoruz sizden özür dileriz bugün herkese çıkış verildi içinizden sadece 5 kişi kalacak hakkınızı helal edin” dedi” ifadelerini kullandılar.

 

Bu haber 1939 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter