28 Şubat 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Ganime teyze hayata tutundu!
Lüleburgaz’da bodrum katındaki evinde tek başına yaşam savaşı veren 68 yaşındaki Ganime Buyday, Haluk Levent’in kurucusu olduğu AHBAP gönüllüleri ve hayırseverlerin desteğiyle tekrar hayata tutundu. Buyday’ın tamamen harap durumdaki evi baştan aşağı yenilenerek bambaşka bir görünüme kavuştu. Görünüm Gazetesi’ne konuşan Buyday, “Allah herkesten razı olsun. Hepinize teşekkür ederim” dedi.
Lüleburgaz # 10 Eylül 2019 Salı 07:03

Tansu Edip GÖKBUDAK

Lüleburgaz’da derme çatma evinde yaşam savaşı veren, çocuklarının dahi bakmadığı Ganime Buyday’a AHBAP gönüllüleri ve hayırseverler sahip çıktı. Görünüm Gazetesi’nin 29 Mayıs’ta ‘Ganime teyzenin yaşam savaşı” başlıklı haberiyle duyurduğu acı durum sonrası ünlü sanatçı Haluk Levent devreye girmişti. Sosyal medya üzerinden Haluk Levent’in yaptığı çağrıya sessiz kalmayan Kırklareli AHBAP ekibi ve hayırseverler Ganime teyzenin evini yeniden yaşanabilir hale getirmek için harekete geçti.

BAŞTAN AŞAĞI YENİLENDİ

Bu kapsamda fiyat analizi çıkaran AHBAP ekibi, Ganime teyzenin ihtiyaçlarını belirledi. Bunun ardından sponsorlarla bağlantıya geçen AHBAP ekibine çok sayıda hayırsever yardım sözü verdi. İlk etapta evindeki bütün eski eşyaları atılan Ganime teyzenin evi parke zeminle kaplandı. Ardından yeni mobilyaların döşendiği Ganime teyzeye evi yepyeni bir şekilde ona teslim edildi.

GÜNDE ÜÇ ÖĞÜN YEMEK

Daha önceden buzdolabı tam tıkır olan ve yiyecek hiçbir şey bulamayan Ganime teyzeye artık günde 3 öğün yemek de gitmeye başladı. Ganime teyzenin durumuna sessiz kalmayan hayırseverler tarafından, Ganime teyzeye günde 3 öğün yemek göndermeye başladı. Ganime teyze artık yemeksiz de kalmamış oldu.

BANYOYU MUHTAR AZASI YENİLEYECEK

Önceki süreçte banyosu tamamen kirli ve kullanılamaz halde olan Ganime teyzeye de bir yardım sözü muhtar azası Fatma Çetinkaya’dan geldi. Çetinkaya Ganime teyzenin banyosunu tamamen yenileyecekleri müjdesini verdi.

KAYMAKAM DA DEVREYE GİRDİ

Tüm bunların yanı sıra Lüleburgaz Kaymakamı Mustafa Kaya da Ganime teyzeye sessiz kalmadı. Ganime teyzenin durumunu öğrenir öğrenmez harekete geçen Kaya, Ganime Buyday’a yaşlılık maaşı bağlanmasını sağladı. Ganime Buyday daha önce çok daha az miktar olan yoksulluk maaşı alıyordu.

AHBAP’A MUHTAR’DAN TEŞEKKÜR

Ganime teyzenin durumunu tespit edip ilk yardım çağrısında bulunanlardan olan İnönü Mahallesi Muhtarı Erbaş da AHBAP Platformu’na teşekkür etti. Erbaş, “Bu süreçte bizlere destekleri veren Haluk Levent ve ekibine sonsuz teşekkür ediyorum. Bunun öncesinde de Lüleburgaz Kaymakamı Mustafa Kaya’nın da bize çok büyük destekleri oldu. Belediye başkanımızın da desteği oldu. Daha sonra AHBAP ekibinden aldığımız destekle evimizin içini baştan aşağı yeniledik. Gayet memnunuz. Ganime Teyze’miz evinden çıkmak istemiyor. Bunun için onun yaşam koşullarını en güzel hale getirmeye çalıştık” diye konuştu.

“TAKİP EDECEĞİZ”

Erbaş, Ganime teyzenin durumunu takip etmeye devam edeceklerini söyleyerek, “Bir kez daha insanlığın ölmediğini gösteren güzel yürekli insanlara teşekkür ederim. Artık bu saatten sonra da kontrollü bir şekilde Ganime Teyze’yi takip edeceğiz Evin altı komple taş zemindi. Defalarca su basması nedeniyle zor anlar yaşıyordu. Bütün iç kapıları dökülüyordu. Mobilyaları kullanılamaz haldeydi. Banyosu çok kötü durumdaydı. Bunların hepsini yeniledik” dedi.

TELEVİZYON HAYALİ DE GERÇEK OLACAK

Öte yandan Erbaş, Ganime teyzenin en büyük hayalinin evinde bir televizyon olması olduğunu söyleyerek, “Şimdi de Ganime Teyzemize bir tane televizyon alacağız. Onun en büyük isteklerinden biri bir televizyona sahip olmak. Bu hayalini de gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

“ARTIK EVİMDE HUZURLUYUM”

Yapılan yardımlar karşısında duygulandığını söyleyen Ganime Buyday ise, “Herkese çok teşekkür ederim. Yapılan her şeyden çok memnunum. Evimin büyük eksikliğini giderdiler. Artık evimde huzurluyum. Artık evime dönüp baktığımda içimi huzur ve mutluluk kaplıyor. Hepiniz iyi ki varsınız. Allah razı olsun sizden” diye konuştu.

 

Bu haber 3149 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter