19 Ocak 2020 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Muhtardan bin kişiye aşure
Babaeski’nin en büyük mahallelerinden biri olan Hamidiye Mahallesi’nin Muhtarı İbrahim Demir, 13’üncü yıl da geleneği bozmadan Muharrem Orucu’nun sona ermesi ile birlikte vatandaşlara aşure dağıtacak.
Kırklareli # 09 Eylül 2019 Pazartesi 07:01

Metin KARAKUŞ

Aşure günü yaklaşırken, aşure yapımı için malzemelerin alınmaya başlandığını belirten Muhtar Demir, Azaları ile birlikte Muhtarlık Bürosu önünde 12 Eylül Perşembe günü saat 12.30’da stant kuracaklarını belirterek, yaklaşık bin kişiye aşure dağıtacaklarını söyledi.

Demir şöyle konuştu; "Muharrem ayının tarihimizde ve kültürümüzde ayrı bir yeri vardır. Muharrem ayı, aşure ayıdır. Bizde mahalle sakinleri olarak bu yıl 13’üncüsünü gerçekleştireceğimiz aşure günü etkinliğimize tüm Babaeski halkını yine bekliyoruz. Muhtarlık olarak, bu güzel geleneklerimizi ve adetlerimizi İlçemizde aza arkadaşlarımız ile birlikte yaşatmaya çalışıyoruz. Hepinizin bildiği gibi Muharrem ayı dolayısıyla kutladığımız Aşure Günü de bu milli ve manevi günlerimizden biridir. Peygamber efendimiz miladi 571’de 20 Nisan’da Rebiulevvel ayının 12’nci pazartesi sabahı, Mekke’de doğdu. 622’de Mekke’den Medine’ye hicret ettiği 20 Eylül Pazartesi günü, Medine’nin Kuba köyüne gelmiştir. Bu tarih Müslümanların hicri yılbaşı olarak kutlanır. Muharrem ayının aşure den önce 9,10 ve 11. günü ve tutulan Muharrem orucu, faziletlidir. Peygamberimiz, Aşure orucunu tutmamızı tavsiye etmiştir. Receb, Zilkade, Zilhicce ve Muharrem aylarında üç gün oruç tutulması faziletlidir.  Muharrem ayındaki uygulaması Aşureden önceki gün, Aşure günü ve Aşureden sonraki gün şeklindedir. Muharrem ayı bereket, rahmet ve feyzin bollaştığı bir aydır. Yüzyıllardır süre gelen bu güzel geleneğin, birlik ve beraberliğimizin pekişmesine vesile olmasını diliyorum.” dedi.

Bu haber 1100 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter