28 Şubat 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
‘Üçgen ev’ mimarisiyle dikkat çekiyor!
Lüleburgaz’a bağlı Ayvalı köyünde Hayati Okumuş’a ait ‘üçgen ev’, mimarisi nedeniyle görenlerin ilgisini çekiyor. İskandinav tarzını taşıyan ve 2 cephesi tamamen cam olan evin elektriği de güneş enerjisinden sağlanıyor.
Lüleburgaz # 07 Eylül 2019 Cumartesi 07:54

Çınar TÜRKMEN

Lüleburgaz’a bağlı Ayvalı köyünde Hayati Okumuş tarafından yapılan üçgen mimarili İskandinav tarzı ev görenlerin ilgisini çekiyor.

2017 yılında temeli atılan ve çelik iskeleti yerleştirilen ev o günden sonra Hayati Okumuş’un dokunuşları sayesinde oldukça ilginç bir yaşam alanına dönüştü.

D-100 bağlantı yolundan Ayvalı köyü istikametine giderken sağ tarafta üçgen yapısıyla dikkat çeken evin yapımında 2 ton kütük, çatısının yapımında yanmaz polietilen malzeme ve duvarlarda sunta malzeme kullanıldı.

“BU ARSA KALSIN DEDİM”

Ev sahibi Hayati Okumuş, Haziran ayında hayatını kaybeden babası emekli öğretmen Ferhat Okumuş’un yaklaşık 20 yıl önce aldığı arsayı bu şekilde değerlendirdiklerini, hafta sonları doğayla iç içe, hayvanlarla vakit geçirdiklerini söyledi.

Evin yapılış hikayesini anlatan Okumuş; “Bir dönem babam borç nedeniyle arsayı satmak istedi, borcun miktarı da neredeyse 2 bilezik parasıydı. ‘O parayı ben ödeyeyim, bu arsa kalsın’ dedim. Böylelikle arsa kaldı. Babamın vefatından önce her şeyi birlikte yaptık, burada zaman geçirip her şeyiyle kendimiz ilgilendik” diye konuştu.

Bir gün arkadaşlarıyla konuşurken arsaya farklı mimaride bir ev yapma fikrini anlattığını ve yapı işleriyle ilgilenen bir arkadaşının da bu fikri desteklediğini söyleyen Okumuş, İskandinav tarzı evler hoşuna gittiği için sosyal medyada bu tarz bir evin görselini bulduğunu söyledi.

Ardından ev için mimari proje çizdiren okumuş böylelikle evin yapımına başladıklarını belirtti.

ELEKTRİK GÜNEŞ ENERJİSİNDEN

Evin temeli atılıp, çelik iskeletinin yerleştirilmesinden sonra tamamen kendi hayal güçlerine göre evi yapmaya başladıklarını aktaran Okumuş; “Evin temeli ve çelik iskeleti hariç hiç işçilik masrafı yapmadık. Bu gibi işlerden anladığımız için tamamen kendi işçiliğimizi konuşturduk. Evin maliyeti böylelikle 32 bin liraya denk geldi. Yani düşünürsek ev sadece çatıdan oluşuyor” diye konuştu.

Evin bulunduğu araziye açtığı kuyudan çıkan suyu kullanan Okumuş, elektrik ihtiyacını da evin çeşitli noktalarına kurduğu güneş panellerinden karşılıyor.

Okumuş, cam ve çatının en üst noktasına kurdukları 2 adet güneş paneli sayesinde 12 volt elektrik kullanabildiklerini söyledi.

2 TON KÜTÜK KULLANILDI

Üçgen evde, alt katta açık mutfaklı bir salon ve banyo, tuvalet, orta katta 2 kişilik bir oda ve en üst katta da depo olarak kullanılabilecek bir alan ve manzaralı 2 kişilik bir oda bulunuyor.

Evin arkaya bakan dış duvarında hem soğuğu önlemek hem de dekoratif amaçlı olarak 2 ton kütük kullandıklarını belirten Okumuş; “Evin ahşap yapısını bozmamak için arka cephenin dış duvarlarında 2 ton kütük kullandık. Hepsini kendimiz getirip döşedik. Isınma çözümünü de döküm sobayla bulduk. Salondaki oturma grupları ve sehpa tekerlek taktığımız ahşap paletlerden oluşuyor. İstenildiği zaman çekilip yatak olabiliyor” diye konuştu.

48 metrekare tabana sahip evde toplam kapalı alan ise 68 metrekare.

“GÖREN RESTORAN SANIYOR”

Okumuş, evin ilginç mimarisi dolayısıyla da görenlerin ilgisini çektiğini söyledi.

Okumuş; “Evin yapısı itibariyle ilçe dışından gelip geçenler burayı restoran veya kafe zannediyor. Kapıya kadar gelip ev olduğunu görünce nasıl yaptığımızı soruyorlar, anlatıyoruz. Yaz-kış buraya gelip doğada bir gün geçirmek, hayvanlarla ilgilenmek, evle ilgili yeni fikirler üretip uygulamak insanı rahatlatıyor. Babamın vefatı dolayısıyla bir süre evle ilgili fazla bir şey yapamadım. Belki daha sonra ev dekorasyonu için yeni fikirler düşünebilirim” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 3746 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter