14 Aralık 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
İlk ayçiçeği Ovacık’tan
Ovacık köyünde çiftçi Alaattin Saçan tarafından hasat edilen sezonun ilk ayçiçeği ürünü, Yağlı Tohumlar Kooperatifi’ne teslim edildi.
Lüleburgaz # 10 Ağustos 2019 Cumartesi 07:38

Uğurcan KARAOĞLU

Lüleburgaz’da yılın ilk ayçiçeği Ovacık köyünden çiftçi Alaattin Saçan tarafından Yağlı Tohumlar Kooperatifi alım yerine teslim edildi.

Alacaoğlu köyünde bulunan Yağlı Tohumlar Kooperatifi alım yerine ürününü teslim eden Alaattin Saçan’a S.S. 261 Sayılı Lüleburgaz Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Müdürlüğü tarafından ayçiçeği yağı hediye edildi.

Saçan’ın teslim ettiği ayçiçeğinde yağ oranı yüzde 41 çıktı.

Konu ile ilgili Lüleburgaz Yağlı Tohumlar Müdürü Rahim Kurt; “Alım yerlerinin hazırlanmasında emeği geçen Lüleburgaz Belediye Başkanlığına ve Fen İşleri Müdürlüğü’ne teşekkür ederiz” dedi.

AYÇİÇEĞİ ALIM FİYATI

Öte yandan, Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, 2019-2020 üretim sezonu ayçiçeği alım fiyatını ton başına 2 bin 500 lira olarak belirlendiğini bildirdi.

Pakdemirli, yüzde 40 yağ oranlı, yüzde 9 rutubetli ve yüzde 2-4 yabancı madde içerikli yağlık ayçiçeği tohumunun fiyatının 2019-2020 üretim sezonu için ton başına 2 bin 500 lira olarak belirlendiğini ifade etti.

Üreticilerin açıklanan fiyata ilave olarak, Bakanlıkça verilen ton başına 400 lira fark ödemesi ve 92 lira mazot-gübre desteğiyle birlikte toplam 492 lira daha kazanacaklarına dikkati çeken Pakdemirli, "Açıkladığımız bu fiyatın ayçiçeği üreticilerimiz, sanayicimiz ve sektörün tüm birimleri için hayırlı, uğurlu olmasını diliyor ve bol verimli, bereketli hasat temenni ediyorum." değerlendirmesinde bulundu.

 

 

Bu haber 3979 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter