14 Aralık 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Vekilden ‘cevapsız sorular’ tepkisi
CHP Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte yazılı ve sözlü sorularının muhatapları tarafından cevapsız bırakıldığını öne sürerek; "Artık bizim sorular cevapsız kalıyor" dedi. Kayan'ın son yasama döneminde verdiği 23 soru önergesinden sadece birinin yanıtlandığı görüldü. 
Lüleburgaz # 10 Ağustos 2019 Cumartesi 07:31

Tansu Edip GÖKBUDAK

CHP Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan, parlamento ile bakanlar ve Cumhurbaşkanı arasında kopukluk yaşandığını söyleyerek, bunun sonucunda muhalefetin yazılı ve sözlü soru önergelerinin cevapsız bırakıldığını söyledi.

Kayan, bu sorunun Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle birlikte geldiğini söyleyerek Görünüm Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu. 

23 ÖNERGEDEN BİRİ CEVAPLANDI

Son yasama döneminde 23 yazılı soru önergesi veren ancak bunlardan sadece 1'i zamanında cevaplanan Kayan'ın, diğer soru önergeleri ya cevaplanmadı ya da süresi geçtikten sonra cevaplandı. 

"BAKANLAR PARLAMENTODAN ÇIKARDI"

Önceden parlamenter sistemin işlediğini söyleyen Kayan; "Hükümet parlamento tarafından onaylanıyordu. Parlamentonun içinden çıkan milletvekilleri tarafından oluşmuş bir bakanlar kurulu oluyordu. Bu bakanlar kurulunun meclis çalıştığı zaman sürekli bir üyesi oluyordu. O zaman sorumuz olduğunda bakan olmuş milletvekili arkadaşımıza soru soruyorduk" diye konuştu. 

"BAKANLAR PARLAMENTOYA GELMİYOR"

Yazılı sorularına yanıt verilmediğinde mecliste sözlü soru sorabildiklerini söyleyen Kayan, yeni sistemle birlikte bu imkanın ortadan kalktığını söyledi.

Kayan, artık bakanların meclise gelme zorunluluğu olmadığı için bakana ulaşamadıklarını belirterek; "Şimdi Cumhurbaşkanlığı denilen sistemde bakanlar parlamentoya gelmiyor. Gelme mecburiyetleri yok. Önceki anayasa gibi değil. Onun yerine bakanın yardımcısı ya da onun görevlendirdiği birisi geliyor. Şimdi bu kişiye söylesek ne olacak? Adam memur. Bakan gelse ne olacak. Bakan da parlamenter değil, siyasi de değil artık. Bakanların artık müsteşar gibi bir sıfatı var. Bakanlar Kurulu şimdi kendileri oturup bir karar veremiyor. Bakanlar Kurulu diye bir kurul da yok. Bakan bir şey hazırladığı zaman bunu Cumhurbaşkanı'na sunuyor. Cumhurbaşkanı tek başına karar veriyor. Burada da kopukluk ortaya çıkıyor parlamento ile Cumhurbaşkanı arasında" diye konuştu.

"TEKRAR TEKRAR SORABİLİYORDUK"

Kayan, parlamenter sistemde soru önergelerinin muhakkak cevaplandığını söyleyerek; "Yazılı sorumuza cevap vermiyorlarsa mecliste sözlü soru soruyorduk. Tekrar tekrar soru sorabiliyorduk. Özellikle sorunun muhatabı bakan varsa kendisi cevaplıyordu. Başka bir bakan olduğu zaman da notunu alıp ilgili bakana iletiyordu. Yazılı ya da sözlü soru önergelerimiz bir şekilde cevaplanıyordu. Parlamentonun içinden çıkan, muhatabı parlamento olan bir bakan vardı eskiden" ifadelerini kullandı. 

 

Bu haber 1652 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter