14 Aralık 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
THK'ya ‘DERİ’n şok! 40 bin TL çöp olacak…
Türk Hava Kurumu (THK) Lüleburgaz Şubesi, yaklaşan kurban bayramı öncesinde deri alıcılarının açılacak ihaleye girmeyeceğini belirtmesi üzerine, deri toplamama kararı aldı. THK Lüleburgaz Şube Saymanı Hasan Aktaş; "THK Lüleburgaz Yönetim Kurulu olarak, deri alıcısı olmadığından deri toplamama kararı aldık" dedi. Öte yandan bu kararla birlikte toplam değeri 40 bin TL'yi bulan yaklaşık 6 bin keçi, koyun ve sığır derisi çöpe gitmiş olacak. 
Lüleburgaz # 09 Ağustos 2019 Cuma 06:30

Tansu Edip GÖKBUDAK 

Lüleburgaz'da 1928 yılından bu yana hemen hemen her Kurban Bayramı'nda deri toplayan THK, bu yıl kurban derisi toplamama kararı aldı.

Kararın alınmasında en büyük etken ise deri alıcılarının açılacak olan deri alım ihalesine girmeme kararı oldu. Yaşanan gelişmeyi Aktaş Görünüm Gazetesi'ne değerlendirdi. 

FABRİKALARDAN ‘SICAK’ GEREKÇESİ

Aktaş, 2-11 Temmuz tarihlerinde Edirne THK Bölgesi'nde ve Trakya genelinde 2 deri ihalesi yapıldığını ancak ikisine de alıcı bulunamadığını hatırlatarak, deri işletmelerinin sıcak hava ve işçilik maliyetlerini gerekçe gösterdiğini söyledi.

Aktaş; "Sonra pazarlık usulü şubelerde deri satış ilanları yapıldı. Kendi bölgemizde görüştüğümüz müteahhitler ve Çorlu Deri Organize Sanayi Bölgesi'nde görüştüğümüz deri fabrikaları hava şartlarının sıcak olduğu, derinin çabuk bozulduğu, işçilik maliyetlerinin yüksek olduğu gerekçeleriyle deri ihalelerine katılmayacaklarını bildirdiler. Yerel alıcılarımızla da görüştüğümüzde deri tuzlamada ve havanın sıcak olması nedeniyle ekip oluşturamayacaklarını, bu yüzden deri ihalesine teklif vermeyeceklerini bildirdiklerinden dolayı deri toplama faaliyetimiz olumsuz bir şekilde sonuçlandı. Bu nedenle THK Lüleburgaz Yönetim Kurulu, deri alıcısı olmadığından deri toplamama kararı aldık" diye konuştu. 

"HAZIRLIKLARIMIZ BAŞLAMADAN BİTTİ"

Aktaş, THK Lüleburgaz Şubesi olarak bütün hazırlıkları yaptıklarını ancak bu hazırlığın başlamadan bittiğini söyledi. Aktaş; "THK Lüleburgaz Şubesi olarak bütün hazırlıkları yaptık. Lüleburgaz Kaymakamlığı vasıtasıyla DSİ'den 3, Lüleburgaz Belediyesi'nden 2 araç çalışacaktı. Deri makbuzlarımız, poşetlerimiz, yeleklerimiz ve 25 personelimiz hazırdı. Biz sadece Kurban Bayramı'nın gelmesini bekliyorduk. Ama diğer etkenler bizim hazırlıklarımızı başlamadan bitirdi" dedi. 

40 BİN LİRA ÇÖPE GİDECEK

Aktaş, geçtiğimiz yıl THK Lüleburgaz Şubesi'nin yaklaşık 40 bin TL civarında deri topladığını söyleyerek, "Altı bine yakın koyun, keçi ve sığır derisi toplamıştık. Bu sene bu oran toplanmayacak. Yaklaşık 40 bin lira çöpe gidecek. Milli servet çöpe gidecek" ifadelerini kullandı. 

"TOPLANMAYAN DERİLERİ GÖMÜN" UYARISI

Aktaş, Lüleburgaz'da vatandaşların THK'ya büyük ilgi gösterdiğini ancak bu sene böyle bir aksaklık yaşadıklarını kaydederek, vatandaşlara uyarılarda bulundu. Aktaş, "Toplanmayan derileri vatandaşlarımız kendisi bir şekilde toprağa gömmeli. Vatandaşlarımızın derileri bu yöntemle toprağa gömmeleri hem sağlık hem de çevre kirliliği açısından daha iyi bir seçenek olur" dedi. 

"THK ADINA TOPLAYANLARI İHBAR EDİN"

Aktaş öte yandan bu yıl THK'nın Lüleburgaz'da kesinlikle deri toplamayacağını vurgulayarak, "Lüleburgaz'da THK dışında deri toplayan kuruluş yoktu. Bu sene de olduğunu zannetmiyorum. THK hiçbir şekilde deri toplamayacak. Bizim adımıza deri toplayanlar ihbar edilsin. Başka kuruluşlar kendi isimlerine deri toplarsa vatandaşlar deri toplama izin yetkileri olup olmadığına ve toplayan kişilerin resmi önlük ile izin aldıklarına dair kimliklerin olup olmadığına baksın" diye konuştu. 

 

Bu haber 2540 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter