14 Aralık 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Aşçılıktan kuru temizlemeciliğe!
Lüleburgaz’da yaşayan 52 yaşındaki İlknur Tükenmez Çavuş, asıl mesleği olan aşçılığı bırakıp bir gecede verdiği kararla kuru temizlemeci açtı. Çavuş; “Tam işi öğrendim derken işler kesilmeye başladı. Dükkânları temizleyerek en azından kira parasını denklemeye çalışıyorum” dedi.
Lüleburgaz # 09 Ağustos 2019 Cuma 07:18

Uğurcan KARAOĞLU

Lüleburgaz Sönmez Işık Pasajı’nda Alp Temizlik isimli firmanın sahibi İlknur Tükenmez Çavuş, 18 yıl yaptığı aşçılığı bir gecede bırakarak kuru temizleme işine girdiğini söyledi.

3 çocuk sahibi olan Çavuş, bu dükkânı çocuklarına destek vermek amacıyla açtığını söyleyerek, neden aşçılığı bıraktığını, kuru temizleme işini neden seçtiğini ve işin zorluklarını anlattı.

“ÇOCUKLARIMA KATKI OLSUN DİYE AÇTIM”

Aşçılığı bir gecede bıraktığını söyleyen İlknur Tükenmez Çavuş; “Daha önce aşçıydım. 18 yıl boyunca TPAO’da, fabrikalarda ve çeşitli firmalarda aşçılık yaptım. Bir anda aklıma dükkân açma fikri geldi. Gece düşündüm, sabah da dükkân buldum ve açtım. Hem birikmişim vardı hem de biraz kredi çekerek, yaklaşık 6 ay önce bu dükkânı açtım.” dedi.

“ASKERLER GİTTİ İŞLER BİTTİ”

Askerlerin hafta sonları izinlerinde işlerinin iyi olduğunu söyleyen İlknur Tükenmez Çavuş; “Üç çocuğumun 2’si nişanlı, bu sene birinin Ağustos’ta, birinin de Ekim ayında düğünleri var. Üç çocuğumun üçünü de yalnız büyüttüm. İşlerim şu an düşük. İlk 2 ay çok iyiydi ama son zamanlar birden bire işler düştü. Askerler hafta sonları çamaşırlarını getiriyorlardı, iş oluyordu ama asker kalmadı artık. Bir de yaz ayı olunca askerler kıyafetlerini kendi yıkayıp güneşe asıyorlar, hemen kurutuyorlar. Askerler de gelmeyince işler bıçak gibi kesildi.” diye konuştu.

“SABAH 06.00’DA KALKAR SU TAŞIRDIM”

Dükkânı açtığı ilk zamanlar çok zahmet çektiğini anlatan Çavuş; “Çünkü daha önce hiç yapmadığım bir işti. Deneye deneye, çocuklarımın, eşimin ve diğer kuru temizlemeci arkadaşlarım sayesinde işi öğrendim. Dükkân ufak ve birçok makine olduğu için buradaki hattan dolayı her makineye su gelmiyordu. Sabah 06:00’da kalkar, makinelere su taşırdım. Çok zahmetler çektim ilk zamanlar.” ifadelerini kullandı.

“BAŞKA DÜKKANLARI TEMİZLEYEREK KİRAYI ÇIKARTIYORUM”

İşini çok sevdiğini ancak böyle giderse dükkanı kapatmak zorunda kalacağını söyleyen İlknur Tükenmez Çavuş; “Tam işi öğrendim derken işler kesilmeye başladı. Bazen hiç iş yapmadan dükkânı kapattığım oluyor. Dükkânın içinde oturup müşteri bekliyorum. Bazen de dükkânın kirasını çıkartmak için çevredeki esnaflara temizliğe gidiyorum. Dükkânları temizleyerek en azından kira parasını denklemeye çalışıyorum. Hatta dükkânın önünde domates satıp para kazanmaya çalışıyorum” dedi.

Bu haber 2965 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter