14 Aralık 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
“Lüleburgaz engelliler için zor bir yer”
Lüleburgaz’da engellilerin kendileri için ayrılan yerlerde karşılaştıkları engeller Lüleburgaz Engelliler Derneği’nin de gündemine geldi. Lüleburgaz Engelliler Derneği Başkanı Ömer Dağ; “Lüleburgaz’da 3 bin engelli vatandaş var. Ama bunların hangisini dışarıda görüyorsunuz? Çünkü çıkmak istemiyorlar. Lüleburgaz engelliler için zor bir yer” dedi.
Lüleburgaz # 09 Ağustos 2019 Cuma 07:00

Uğurcan KARAOĞLU

Lüleburgaz Engelliler Derneği Başkanı Ömer Dağ, gazetemize özel açıklamalarda bulunarak, Lüleburgaz’da engellilerin son dönemde yaşadıkları sıkıntıları değerlendirdi.

‘İnsanların engellilere saygısı yok’ diyen Dağ, bu işin eğitim ile düzelebileceğini söyledi. “LÜLEBURGAZ ENGELLİLER İÇİN ZOR BİR YER”

Lüleburgaz Engelliler Derneği Başkanı Ömer Dağ, son zamanlarda gazetemizde de gündeme gelen, engellilerin cadde ve sokaklarda karşılaştıkları engellerle ilgili olarak; “Lüleburgaz’da 3 bin engelli vatandaş var. Ama bunarın hangisini dışarıda görüyorsunuz? Çünkü çıkmak istemiyorlar.’ dedi.

Dağ; “En çok sıkıntı çektiğimiz konular kaldırımdaki rampalar. Tekerlekli sandalyeli engelli arkadaşlarımız, kaldırım rampalarından dolayı sıkıntı çekiyor. Bazı kaldırımlarda engelli rampası yok, bazıları ise prosedüre uygun yapılmamış. Engelli yaşamı için Lüleburgaz, Türkiye’deki çoğu şehirde olduğu gibi sıkıntılı ve zor bir yer. Lüleburgaz içinde engelliler için park yeri alanı neredeyse hiç yok. Belediye otoparkında engelliler için ayrılmış park yeri alanı var ama sıkıntılı. Çünkü engelli vatandaşımız oraya park etti diyelim, bu sefer park yerinin giriş çıkışı sıkıntılı. Çünkü bırakın engellileri normal insanın o dik rampalı çıkışlardan yürüyüp çıkması bile başlı başına eziyet. Bir de engelli arkadaşlarımız o dik rampadan yürüyerek nasıl çıksın? Sadece kurumlara yüklememek lazım olayı, vatandaşlarımız da duyarsız.” diye konuştu.

“SAYGI DUYMAYI ÖĞRENİRLERSE…”

Dağ, devamında; “Bu hataların çoğunu belediyelere veya kurumlara bağlamamak lazım. Asıl sorunlar normal, engelsiz insanlardan kaynaklıyor. Bu insanlar, engelli vatandaşlara saygı duyup, empati yapmayı öğrenirlerse engellilerin yaşadığı bu sıkıntılar ortadan kalkar. Belediye sarı çizgi yapmış kaldırımlara engelliler için, gerçi onlar da hatalı, prosedüre göre teknik olarak uygun değil ama adamlar gidip o sarı çizgilerin üzerine saksı bırakıyor, sandalye ve masalarını koyuyorlar, çöplerini koyuyorlar. Değil engelliler, bebek arabasıyla gezen anneler bile zorlanıyor, geçemiyorlar kaldırımlardan” dedi.

Dağ son olarak; “Özel günlerde yanımıza gelerek ‘Sizleri çok seviyoruz.’ diyerek olmuyor. İcraat çok daha önemli ama bu sorunun çok düzeleceğini düşünmüyorum”  serzenişinde bulundu.

 

Bu haber 1078 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter