08 Aralık 2019 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
‘Ne şehit ne gazi Niyazi’nin kardeşleri Burgaz’da mı yaşadı?
Öldürülme nedeninin karanlıkta kalması dolayısıyla ‘Ne şehittir ne gazi, pisi pisine gitti Niyazi’ tabiri dillere pelesenk olan, İttihad ve Teraki’nin kurucularından Resneli Niyazi Bey’in ailesinin, bir zamanlar Lüleburgaz’da kurdukları çiftlikte yaşadıkları öne sürüldü.
Lüleburgaz # 08 Ağustos 2019 Perşembe 07:06

Uğurcan KARAOĞLU

Lüleburgazlı koleksiyoner ve yerel tarihçi Mustafa Gültekin, Başbakanlık Osmanlı Arşivleri’nde (BOA) bulduğu bazı belgelerde, Osmanlı’ya bir dönem damgasını vuran Resneli Niyazi Bey’in erkek ve kız kardeşinin Lüleburgaz'da yaşadığını öğrendiğini söyledi.

NE VARSA ALIP LÜLEBURGAZ’A YERLEŞMİŞLER

Balkanlar’ın, Osmanlı Devleti’nin elinden çıkması ve Resneli Niyazi’nin koruması tarafından Arnavutluk’ta öldürülmesinden sonra, kız ve erkek kardeşlerinin Makedonya’daki saraylarını bırakıp, çiftlikteki yaklaşık 20 bin ile 50 bin arası olduğu rivayet edilen küçükbaş ve büyükbaş hayvanları trenlere yükleyerek yüklü bir para ile Lüleburgaz’a geldiklerini öğrendiğini söyleyen Mustafa Gültekin; “Başbakanlık Osmanlı Arşivi kayıtlarında rastladığım bir başka belgeye göre; İttihad ve Teraki murahhaslarından Lüleburgaz'da ikamet eden Resneli Niyazi'nin biraderi Osman Bey'in insanlardan tehdit ile para aldığı iddiasıyla tutuklanarak Edirne'ye gönderilmesi hakkında bilgi verilmiştir. Aslında Osman Resneli ve kız kardeşi yani Resneli Niyazi'nin kardeşlerinin, Cumhuriyet Arşivleri’nde de 1940’lı yıllara kadar Lüleburgaz'da çiftlik sahibi olduğunu gösteren belgeler mevcut” dedi.

RESNELİ NİYAZİ KİMDİR?

Resneli Niyazi, 1873 yılında bugün Makedonya sınırları içerisinde kalan Manastır yakınlarındaki Resne kasabasında doğdu. Bu nedenle Resneli Niyazi Bey olarak anılır.

Manastır Askeri İdadisi’nde öğrenim gördükten sonra Harbiye Mektebi’ni bitirdi ve teğmen rütbesi ile 1897 Osmanlı-Yunan savaşına katıldı. Savaşta gösterdiği yararlılık nedeniyle mülazım-ı saniliğe (üsteğmenlik) yükseltildi. Kendisine “Padişah yaverliği” unvanı da verilmek istendi, ancak kazaskerin 13 yaşındaki oğluna da aynı unvanın verilmesi üzerine bu unvanı kabul etmeyip cepheye dönmeyi istedi.

Balkan Savaşı sırasında birlikleriyle orduya katıldı. Savaştan sonra 17 Nisan 1913’te Arnavutluk’un Avlonya limanında İstanbul’a gitmek üzereyken İttihat ve Terakki’nin ona muhafızlık edip, korumalık yapmakla görevlendirdiği kişi tarafından vuruldu.

Öldürülme sebebinin karanlıkta kalması nedeniyle bu olay ‘Ne şehittir ne gazi, pisi pisine gitti Niyazi’ deyiminin kaynağı oldu.

Resneli Niyazi’nin kardeşlerinin de İstanbul’da vefat ettikleri öğrenildi.

 

Bu haber 1345 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter