21 Eylül 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Lüleburgaz’ın altına ‘robotik’ dokunuş
Lüleburgaz Belediyesi, altyapı onarımı ve yapımında Türkiye'de büyükşehirlerde kullanılan robotik sistemi kullanmaya başladı. Robotlar sayesinde altyapı, tek bir metrekare bile kazılmadan yenilendi. Lüleburgaz Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürü Ersin Kayhan, "Maliyet olarak pahalı bir sistem ancak kazarak yapılan sistemin ömrü 35-40 yıl iken şu anda uyguladığımız sistemle kanalizasyonun ömrü 100 yıla yakın olacak" dedi
Lüleburgaz # 08 Ağustos 2019 Perşembe 07:02

Tansu Edip GÖKBUDAK

Lüleburgaz Belediyesi, genellikle cerrahi uygulamalarda görülen robotik sistemi kentin altyapı sisteminin yenilenmesinde kullanmaya başladı.

Bir metrekare bile kazı yapılmadan uygulanan sistem sayesinde, uzaktan kontrol edilebilen robotlar kanalizasyona bırakıldı.

Robotlar önce kanalizasyonu temizleyip, ardından da bozuk noktaları onardı. Daha sonra da hat içerisine yine hiçbir kazı yapılmadan yerleştirilen borular özel bir yöntemle kanalizasyonun içinde açıldı.

Bu sayede hem günler sürecek bir çileden kurtulmuş olundu hem de uzun yıllar dayanacak bir kanalizasyon sistemi yapılmış oldu.

Belediyenin gerçekleştirdiği çalışmayla ilgili detayları Su ve Kanalizasyon Müdürü Kayhan gazetemizle paylaştı.

KANİLAZYONUN ÖMRÜ 100 YILA ÇIKTI!

Yaklaşık 1 aydır İstanbul ve Fatih caddelerinde çalışma gerçekleştirdiklerini kaydeden Kayhan; "35-40 yıllık ömre gelmiş ve ömrünü yitirmiş kanalizasyon hatlarının yenilenme zamanı geldi. Hatları yeni teknolojiyle hiç kazı yapmadan yenileme kararı aldık" dedi. Robotik teknolojinin kanal açma makineleri, kamerayla görüntü alma cihazları ve borulama olarak adlandırılan 3 kısımdan oluştuğunu kaydeden Kayhan; "Yapı maliyeti olarak pahalı bir sistem, ancak kazarak yapılan sistemin ömrü 35-40 yıl iken şu anda uyguladığımız sistemle kanalizasyonun ömrü 100 yıla yakın olacak. Uzun vadede daha uygun bir sistem. Kimse şu an kanalizasyonun yenilendiğini fark etmiyor. Çünkü herhangi bir kazı işlemi yapmıyoruz" diye konuştu. 

UYGULAMA NASIL ÇALIŞIYOR?

Kayhan, robotik uygulamanın nasıl çalıştığını şu sözlerle aktardı; "Mevcut kanalizasyon hatlarının içerisinden robotla görüntü alıyoruz. Görüntü aldıktan sonra kombine kanal açma makineleriyle hattın içerisini temizliyoruz. Ardından makineler görüntülerde bozuk yer tespit ettikten sonra o kırık yerleri hücresel olarak onarıyoruz. Onarımı noktasal olarak içeride kazarak yapıyor. Çalışmayı yaptıktan sonra hattın içi tertemiz oluyor"

BORU İÇERDE DÖŞENİYOR

Kanalizasyonun temizleme ve onarım işinin bitiminin ardından özel yapım PVC borular kullandıklarını söyleyen Kayhan, bu boruların tek seferde döşenip kanalizasyon içinde açıldığını kaydetti.

Kayhan; "Bu boruyu buhar makinelerinde yumuşatıyoruz. Bacadan bacaya hattı çektikten sonra boruların iki ucuna tıpa vuruyorlar. Bunun içine tekrar sıcak hava veriliyor. Sıcak havayla birlikte boru kanalizasyonun içerisinde genleşiyor. Genleştikten sonra tekrar soğuk hava verilerek PVC borunun soğutması yapılıyor. Bu sayede parça parça kanalizasyon hattı yapmak yerine tek parça bir hattımız olmuş oluyor. Hattı hem temizlemiş oluyoruz hem de hattın fiziksel ömrünü artırmış oluyoruz" şeklinde konuştu. 

10 GÜNLÜK İŞ 1 GÜNE İNDİ

Altyapı yenilemesini eski sistemle yapmaları halinde çok zaman alacağını söyleyen Kayhan, "Robotik sistem sayesinde günde 300 metreye yakın borulama yapıyoruz. Biz bu uygulamayı aynı noktada kazarak yapmaya kalksaydık en az 10 günümüzü alacaktı. 10 günde yapılacak işi bir günde yapıyoruz. Çalışmalar hiçbir altyapıya zarar vermeden tamamlanıyor" dedi. 

KOMUTLA ÇALIŞIYORLAR

Kayhan, borulama işleminin ardından ise işin en önemli kısmının abonelere kanalizasyon bağlantısı açmak olduğunu kaydetti.

Kayhan burada da devreye yine robotların girdiğini belirterek; "Bacadan bacaya hattı yapıp kapattıktan sonra abonelerin kanalizasyon çıkışlarını ayarlamak çok önemli. Burada devreye yine robot giriyor. Daha önceden temizliği yapan robot, abone çıkışlarının kaçıncı metrede ve nerede olduğunu belirleyip bilgisayara yüklüyor. Borulama yapıldıktan sonra, üzerinde freze robot kendisinde daha önceden kayıtlı olan verilere göre abonenin çıkışının nerede olduğunu tespit edip borulardan abonelere delik açıyor. Bu komut sayesinde doğru noktalardan bağlantıyı açmış oluyoruz" diye konuştu. 

 

Bu haber 3377 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter