08 Aralık 2019 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Bu da modifiye bisiklet!
Doktor değil ama hastası çok… Lüleburgaz’a bağlı Hamzabey köyünde modifiye tutkusunu bisikletinde gerçeğe dönüştüren Samet Erol adlı lise öğrencisi, otomobil lastiği takarak baştan sona yenilediği bisikletiyle görenlerin ilgisini çekiyor. Modifiyenin bir tutku olduğunu söyleyen Erol; “Modifiyeyi seviyoruz, yapacak bir şey yok. Motosikletimiz yok, arabamız yok, bir bisikletimiz var biz de oradan yürüdük” dedi.
Lüleburgaz # 07 Ağustos 2019 Çarşamba 07:30

Çınar TÜRKMEN

Lüleburgaz’a bağlı Hamzabey köyünde yaşayan 18 yaşındaki lise öğrencisi Samet Erol, modifiye ettiği bisikletiyle görenleri şaşırtıyor.

Lüleburgaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 12. Sınıf öğrencisi Samet Erol, modifiye tutkusunu gerçeğe dönüştürebilmek için 5 yıl önce satın aldığı bisikletini 2 haftada yeniden yarattı.

7 adet bisiklet jantını birleştirerek otomobil lastiği taktığı, dişlilerini değiştirip zincirini uzattığı ve ‘Bay Çapkın’ adını verdiği bisikletiyle köyünde ilgi odağı olan Samet Erol; “Modifiyeyi seviyoruz, yapacak bir şey yok. Motosikletimiz yok, arabamız yok, bir bisikletimiz var biz de oradan yürüdük” dedi.

“OTOMOBİL LASTİKLİ BİSİKLET YAPALIM DEDİK”

Samet Erol, bisikletini modifiye etme fikrinin nasıl oluştuğunu ve ne tür tepkiler aldığını gazetemize anlattı.

Erol; “Arkadaşlarla bir gün otururken canımız sıkıldı, modifiye bisikletler nasıl oluyor diye araştırmaya başladık, hoşumuza gitti. Bisiklet aldım, bazı yerlerini söktüm, baktım fazla bir şey olmuyor, bisiklet insanların ilgisini çekmiyor. Bu sırada iş nedeniyle Kocaeli’ye taşınmak zorunda kaldım, orada bu fikir aklıma geldi. Direk araba lastikli bisiklet yapalım dedik” diye konuştu.

“DÜZ YOLDA NORMAL BİSİKLETİN HIZINI GEÇİYOR”

Bisikletin teknik özellikleri hakkında bilgi veren Erol; “3 arkadaş oturduk, sağdan soldan araştırıp konu hakkında bilgi toplamaya başladık. Bir arkadaşım fikir verdi, bunun üzerine şaseyi çıkardık, pedallarla, yayları yerleştirdik, lastikçiden bir tane araba lastiği aldık, yanaklarını kestik ve içine jantları geçirdik. Arka lastik iç içe geçmiş 7 bisiklet jantından oluşuyor. Arka dişlileri büyütüp, ön dişliyi küçülttük. Zincirleri uzattık ve ortaya böyle bir şey çıktı. Düz yolda normal bisikletin hızını geçiyor. Arkası geniş olduğu için yolu daha iyi kavrıyor. Vites olmadığı için yokuş yukarı çıkmak biraz zorlayabilir. Ön tekerlekte fren sistemi var ama motosikletlerdeki gibi disk fren yapmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

“30 LİRAYA MAL OLDU”

Türkiye’de otomobil lastikli bisikletlerin bulunduğunu söyleyen Erol, jantı değiştirmek için istenen ücretin yüksek olması nedeniyle tanıdıklarından destek aldığını söyledi.

Erol; “Tanıdık, eş dost yardımıyla bisikleti bu hale getirdik. Türkiye’de bu araba lastikli bisikletleri yapanlar var ama kime sorsam 300-400 liraya takıyorlar. Kaynakçı arkadaşım vardı ona yaptırdım, ‘Gönlünden ne koparsa at’ dedi, cebimde 30 lira vardı onu verdim, helalleştik” dedi.

GECE IŞIL IŞIL

Erol, bisikletini ‘chopper’ tarzında bir motosiklet görünümüne kavuşturmak için de çalışacağını söyledi.

Bisikletine ses ve aydınlatma sistemi de takan Erol şöyle konuştu; “Bisikletin elektrikli aydınlatma aksamı da var, geceleri çalıştırıyorum çok ilgi çekiyor. Alt aydınlatma var, çakarlı lamba var. İleride havalı korna ve otomobiller gibi havalı süspansiyon takmak istiyorum. Zamanla geliştirilebilir. Ön lastiği de otomobil lastiği ile değiştirmek, olmazsa motosiklet lastiği ile değiştirip chopper tarzında bir bisiklet yapmak istiyorum. Direksiyonu da biraz yükseltmeyi düşünüyoruz. Birkaç gün içinde özel boyası gelecek ve boyayacağız”

“DEHŞET İÇİNDE BAKIYORLAR”

Köyde dolaşmaya çıktığında vatandaşların şaşkın bakışlarıyla karşılaşan Erol, modifiyenin bir tutku olduğunu belirtip; “Modifiyeyi seviyoruz, yapacak bir şey yok. Motosikletimiz yok, arabamız yok, bir bisikletimiz var biz de oradan yürüdük” dedi.

Erol son olarak; “Köyde bisikletle dolaşmaya çıktığımda dehşet içinde bakıyorlar, şaşırıyorlar. Bisikletin yürüyüp yürümediğini soruyorlar. İnsanların ilgisini çekince bisikleti fuarlara da götürmeye başladık. İstanbul ve yakın çevredeki otomobil ve motosiklet fuarlarına katıldık. Bu tür bisikletlerin hastaları var. Modifiyeyi seviyoruz, yapacak bir şey yok. Motosikletimiz yok, arabamız yok, bir bisikletimiz var biz de oradan yürüdük. Satın almak isteyen çıkıyor ama şu an için satmak gibi bir düşüncem yok” dedi.

 

 

 

 

Bu haber 3591 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter