08 Aralık 2019 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
53 köyde kene ilaçlaması
Kırklareli # 07 Ağustos 2019 Çarşamba 07:29

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı ile mücadele amacıyla Kırklareli’de riskli bölgelerde ektoparaziter ilaç dağıtımı yapıldı

Kırklareli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, havaların ısınmasıyla Nisan ve Ekim ayları arasında kene faaliyetlerinde artışa paralel olarak ortaya çıkan bir halk sağlığı problemi olan 'Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı için önlemlerini sürdürüyor.

Kırklareli’de  KKKA hastalığı ile etkin  mücadele kapsamında 2012 yılından bu yana her yıl keneler ile  mücadele için  sığır cinsi hayvanlarda kullanılmak üzere dağıtılan ektoparaziter ilaçlar bu yıl da dağıtıldı.

İl Özel İdaresi’nden alınan 486 litre ektoparaziter ilaç, ilde hastalığın görülme riski fazla olan yerler olarak belirlenen Merkez, Pınarhisar, Vize, Kofçaz ve Demirköy’de toplam 53 köyde 15 bin 164 sığır cinsi hayvanda kullanılmak üzere dağıtıldı.

Bahar ve yaz aylarında sığır cinsi hayvanlarda, ormanlık ve mera alanları ile piknik yerlerinde yüksek artış gözlenen keneler, insanlarda ölümcül vakalara neden olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı'nın bulaştırıcı etkeni olarak biliniyor.

 

 

Bu haber 853 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter