21 Kasım 2019 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Hardaliye ‘Slow Food’ oldu
Kırklareli # 12 Temmuz 2019 Cuma 07:11

Haber Merkezi

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık, küresel ölçekte gıda biyoçeşitliliğini korumayı amaçlayan SlowFood Foundation for Biodiversity’nin (Biyoçeşitlilik İçin Yavaş Gıda Vakfı) Kırklareli Hardaliyesi’ni korunması gereken yerel lezzetler listesine aldığını duyurdu.

Ilık yaptığı açıklamada, Dünya’dan toplam 5 bin 37 değerin yer aldığı listede hâlihazırda Türkiye’den 70 ürün bulunduğunu belirterek Slowfood Küresel Yavaş Gıda Ağı’nın bir girişimi olan bu çalışma ile sürdürülebilir ve sağlıklı gıdaya erişim ve koruma faaliyetleri konusunda çaba gösterildiğini söyledi.

Hardaliye'nin Coğrafi İşaret Tescili’nin yapılmış olmasının ulusal ve uluslararası bilinirliği açısından çok önemli bir adım olduğunu söyleyen Ilık, başta Oda Yönetim Kurulu eski başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

“ KIRKLARELİ KIVIRCIĞI İÇİN DE ÇALIŞMALAR BAŞLADI”

Başkan Ilık; "İlimizin ve yerel lezzetlerimizin tanıtımı için bizler de elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Hardaliye’nin listeye girmesinin ardından Kırklareli Kıvırcık Kuzusu’nun listeye girmesi için gerekli çalışmaların başlattık" dedi.

 

 

Bu haber 352 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter