18 Kasım 2019 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Köy okullarını kullanın çağrısı!
“Köyünüzün ihtiyaçları doğrultusunda kullanın”
Lüleburgaz # 10 Temmuz 2019 Çarşamba 07:53

Kırklareli Valisi Osman Bilgin, kapanan köy okullarının köylerin ihtiyaçları doğrultusunda kullanılması amacıyla Valilik olarak muhtarlara destek verdiklerini belirterek bu okulların muhtarlık ofisi, muhtarlık ofisi olan köylerde de kütüphane veya sosyal merkez yapılabileceğini söyledi.

Uğurcan KARAOĞLU

Temmuz Ayı Halk ve Muhtarlar toplantısı, Kırklareli Valisi Osman Bilgin ve Kırklareli genelindeki tüm köy ve mahalle muhtarlarının katılımı ile Lüleburgaz’da gerçekleştirildi.

Dün saat 14.00’da Lüleburgaz Necdet Tekin Kültür Merkezi’nde başlayan toplantıya, Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Lüleburgaz Kaymakamı Mustafa Kaya ve diğer ilçe kaymakamları, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri katıldı.

İl Sağlık Müdürlüğü ve Nüfus Müdürlüğü’nün sunumları ile başlayan toplantıda Kırklareli Valisi Osman Bilgin güncel sorunlar hakkında muhtarlara bir konuşma yaptı.

KAPANAN KÖY OKULLARI!

Vali Bilgin konuşmasında öncelikle köylerde kullanılmayan okul binalarının değerlendirilmesi konusuna değindi.

Bilgin, kapalı köy okullarının Millet Kıraathanesi ya da sosyal merkez haline dönüştürülmeleri konusunda bilgi vererek; “Örneğin bazı muhtarlarımız geliyor ‘Bu okulları kullanmak istiyoruz.’ diyor. Zaten size kullandırmak için veriyoruz. Ama bazıları bu Millet Kıraathaneleri kavramına takmış durumda. Bakın arkadaşlar bu ülke kuruldu kurulalı, Gazi Mustafa Kemal’in başlattığı Samsun’daki mücadeleden sonra bir sürü iktidarlar gelip geçti. Hepsinin farklı isimler adı altında projeleri oldu. Yani bu Millet Kıraathaneleri projelerine takılmayın. Burası sosyal merkez. Bazıları Cumhurbaşkanını veya iktidarı desteklemiyor. Bu Miller Kıraathanesi adı niye? diyor. Devlet böyle bir karar almış, bu parti kararı değil. Adı Millet Kıraathanesi olmaz da Sosyal Merkez olur. Adı Kültür Merkezi olur, kütüphane olur. Yani amaç, kullanın da, nasıl kullanacaksanız kullanın. Burada amaç şu, biz diyoruz ki Valilik olarak, köylerdeki atıl durumda olan, kapalı olan okul binalarını köyünüzün ihtiyaçları doğrultusunda kullanın. Biz şu an tüm köylere muhtarlıklara ofis yapıyoruz. Mesela biten yerler var. Bu yerleri de muhtarlık ofis yeri yapabilirsiniz. Muhtarlık ofisi olanlar kütüphane yapabilir. Sosyal Merkez yapabilir. Yani oralarda bir şey yapın, boş kalmasın orası değerlendirmek lazım” diye konuştu.

“KANSERDE İLK SIRADAYMIŞIZ YOK ÖYLE BİRŞEY”

Vali Bilgin, Kırklareli’nin kanser oranında Türkiye’de ilk sırada olduğu yönündeki istatistiklere tepki göstererek; “Türkiye İstatistik Kurumu bir araştırma yapıyor, bir istatistik veri yayınlıyor, kanserde Kırklareli Türkiye birincisi diyor. Yok öyle bir şey arkadaşlar. Niye yok söyleyeyim. İstatistik veri, bizim buradaki adam giriyor kanser verisini, diğer il girmiyor, sonra da girilmeyen ille karşılaştırıyor, bir bakıyorsun Türkiye’de kanserde 1. il olduk. Yani böyle acayip acayip işler var. O kadar kendinizi sıkmayın rahat olun. Ama su ile ilgili rahat olmayın. Görevinizi yapın. Herkes görevini yapsın. Çöple ilgili rahat olmayın herkes görevini yapsın. Çünkü biz bunları yapmazsak, her şeyi kirletiriz” ifadelerini kullandı.

Vali Bilgin, toplantının düzenlendiği Prof. Dr. Necdet Tekin Kültür Merkezi için de; “Burası hayatımda geldiğim en sıcak yer. Klimalar, havalandırmalar çalışmıyor mu? Ölmeden toplantıyı erken bitirelim bari”  dedi.

Toplantının sonunda, Lüleburgaz Muhtarlar Derneği Başkanı Remzi Dik Osman Bilgin’e çiçek verdi.

 

Bu haber 1724 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter