21 Kasım 2019 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Emekliler sordu: “Hangi vicdanın ürünü?”
Lüleburgaz ve Babaeski’de Emekli Sen üyeleri, yüzde 5-6 oranında değişen zam oranına karşı sokağa çıktı. Emekliler, Temmuz ayı enflasyon verileriyle bir kez daha hayal kırıklığına uğratıldıklarını söyledi.
Lüleburgaz # 10 Temmuz 2019 Çarşamba 07:12

Uğurcan KARAOĞLU-Metin KARAKUŞ

DİSK Emeli-Sen Lüleburgaz Şubesi dün ‘Emekliye-Emekçiye Bütçe’ çağrısıyla basın açıklamasında bulundu.

Saat 12.30’da Lüleburgaz Özgürlük Meydanı’nda (Üçgen Park) yaklaşık 30 kişinin katılımı ile gerçekleşen basın açıklamasına CHP Lüleburgaz İlçe Başkanı Bülent Metin de katıldı.

“GÜVENİRLİĞİNİ YİTİRMİŞ TÜİK VE SİYASİ İKTİDAR”

Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi; “Bildiğiniz gibi emeklilerin ücret zammı Ocak ve Temmuz aylarında belirleniyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri enflasyon endeksindeki altı aylık değişim kadar, memur emeklileri ise toplu sözleşmede belirlenen oran kadar altı ayda bir zam alıyor. Altı aylık enflasyon oranı bir önceki zam oranının üzerinde çıkmışsa aradaki fark memurların maaşlarına yansıtılıyor. İşte tam da bu durumda, bizce güvenirliğini çoktan yitirmiş olan TÜİK ve siyasi iktidar devreye girerek zaten açlık sınırında yaşam mücadelesi veren emeklilere üç kuruş zam vermemek adına çeşitli ayak oyunlarına başvuruyor. Basın açıklaması yapma gereği duymamızın nedeni budur”.

“EMEKLİNİN ALIM GÜCÜ ZAYIFLADI”

Açıklamanın devamında; “Biz emekliler geçim sıkıntısı içinde yaşamaya mahkûm edilmiş durumdayız. Öyle ki 12 milyonu aşkın emeklinin 5 milyonu ikinci bir işte çalışmakta ya da iş aramaktadır. Emeklilerin yüzde 80'i nitelikli sağlık hizmetinden yararlanamamakta ve neredeyse tamamı sosyal yaşamın dışına itilmekte ve ötekileştirilmektedir. “Aktif yaşlanma” zaten hayal dahi edilememektedir. Böylesine baskılanmış bir yaşam sürmekte olan emekliler, Temmuz ayı enflasyon verileriyle bir kez daha hayal kırıklığına uğratılmıştır. Bildiğiniz gibi, art arda gelen seçimler ve iktidar kabullenemediği için tekrarlanan İBB Seçimi nedeniyle ertelenen zamlar Haziran ayı sonu itibariyle üst üste yağmaktadır: Çaya, şekere, akaryakıta, elektriğe bu zamlarla beraber, emeklilerin alım gücü ciddi ölçüde zayıflamıştır” ifadelerine yer verildi.

“HANGİ VİCDANIN ÜRÜNÜ”

Açıklamaya şöyle devam edildi; “Devamı gelecek olan zamların 1 Temmuz itibariyle yansıtılacak olmasının tek nedeni, Temmuz ayı enflasyonunun düşük gösterilerek emekçilere verilecek olan enflasyon farkının düşürülmek istenmesidir. Nitekim son enflasyon %3 olarak ayarlanmış, böylece, bizlere %5 ila %6 arasında zam reva görülmüştür. Bu zamla beraber; en düşük maaşı alan işçi emeklisine 56 TL, en düşük maaşı alan memur emeklisine 138 TL, yine en düşük maaşı alan Bağ-Kur emeklisine 69 TL zam yapılmıştır. Yıllarca artı-değer üretmiş olan biz emeklilere bu ücretler reva görülürken aklımızla dalga geçercesine, hangi amaçla oluşturulduğu şaibeli olan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyelerine %40 zam yapılarak ücretleri 18.000 TL'ye yükseltilmiştir. Bu durumun hangi ekonomik modelin ya da hangi vicdanın ürünü olduğunu merak ediyoruz.”.

“EMEKLİ MAAŞI 2 BİN 500 TL OLSUN”

 “Tüm bu yaşananlar ortadayken bizler siyasi aktörlerden acilen aşağıdaki taleplerimizi hayata geçirmelerini bekliyoruz. Haziran ayı sonu itibariyle temel gıda ve tüketim mallarına yapılan tüm zamlar geri çekilsin. TÜİK, siyasi baskılardan uzak ve iktidarın prangalarından kurtularak enflasyon verilerini bilimsel ve objektif bir şekilde yeniden açıklasın. Emekli aylıkları dul ve yetimler dâhil 2,500 TL'nin altında olmasın. Sağlıkta katkı payı kaldırılsın, emeklilerin nitelikli sağlık hizmetinden faydalanması sağlansın. Emeklilerin ücretleri yalnızca enflasyona endeksli değil milli gelir artışı da göz önüne alınarak belirlensin. Emekli ikramiyeleri yıl içinde 1750 TL'ye yükseltilsin ve her yıl güncellensin. Emeklilerin toplu sözleşmeli sendikal örgütlenmesi önündeki engeller kaldırılarak yasal düzenlemeler acilen hayata geçirilsin. Biz DİSK Emekli-Sen olarak bu taleplerimiz gerçekleşinceye dek mücadelede kararlı olduğumuzu bir kez daha deklare ediyoruz ve TBMM'yi göreve çağırıyoruz.”.

Babaeski’de ise Emekli-Sen Babaeski Şubesi emekli maaş zammını protesto ederek basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını Şube Başkanı Ercan Eren okudu.

 

Bu haber 528 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter