21 Kasım 2019 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Danone yeni yatırımlarını açtı
Danone Türkiye Sütlü Ürünler’in Lüleburgaz Üretim Tesisleri’nde yeni yapılan yatırımların açılışı gerçekleştirildi. Danone Türkiye Sütlü Ürünler Genel Müdürü Emre Kaşıkçı, depo alanı ve robot üretim bandı sayesinde üretim kapasitesinin artırılacağını, böylelikle 100 Lüleburgazlıya iş imkanı sağlayacaklarını söyledi. Kaşıkçı, Lüleburgaz’daki yatırımın 2020 yılının başında 62 milyon TL’ye ulaşacağını kaydetti
Lüleburgaz # 10 Temmuz 2019 Çarşamba 07:13

Çınar TÜRKMEN

Danone Türkiye Sütlü Ürünler’in Lüleburgaz Üretim Tesisleri’nde yeni yatırımların açılışı yapıldı.

Bu yıl Lüleburgaz fabrikasına 15 milyon TL’lik yatırım yapan firmanın yeni yatırımlarının açılışı dün saat 10:00’da düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Törene Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Danone Türkiye Sütlü Ürünler Genel Müdürü Emre Kaşıkçı, AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, Lüleburgaz Kaymakamı Mustafa Kaya, Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, çevre ilçe ve belde belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Törende konuşan Danone Türkiye Sütlü Ürünler Genel Müdürü Emre Kaşıkçı, Lüleburgaz’da son 2 yıldır yapılan yatırımlarla birlikte toplam yatırım miktarının 47 milyon TL’ye ulaştığını, 2020 yılının başında toplam yatırım miktarını 62 milyon TL’ye ulaştırmayı hedeflediklerini belirtti.

“ÜRETİM KAPASİTEMİZİ ARTTIRIYORUZ”

Kaşıkçı yaptığı konuşmada; “1998 yılında bu yana Türkiye’de lezzetli, sağlıklı ve herkesin tüketebileceği ürünlerimizle mümkün olan en fazla sayıda insanın sağlığına katkı sunma misyonuyla faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Ülkemizde 500’ü aşkın çalışanımız, yaklaşık 9 bin çiftçimiz, 1000’e yakın tedarikçimiz ve 80 bin noktaya hizmet götüren satış ağımızla büyük bir ekosisteme sahibiz. Bu sayede Türkiye’de direk ya da dolaylı olarak ekonomik katkı sağladığımız aile sayısı yaklaşık 60 bin. Kendi pazarımızda yaklaşık yüzde 22’lik pazar payıyla lider konumdayız. Şu an Türkiye’de her üç evden birine Danone ürünleri giriyor. Amacımız 2020 yılı sonuna kadar 15 milyon haneye ulaşmak. Sütlü atıştırmalıklar pazarının oyun kurucusu ve lideri olarak hem pazarı büyütmeye hem de yakaladığımız büyüme trendini önümüzdeki dönemde de sürdürmeye kararlıyız. Bu kararlılıkla sütlü atıştırmalıklar pazarını büyüten ve en çok katkıda bulunan marka olarak Türkiye’ye ve gelişimine inancımız tam. Bu inancın bir göstergesi olarak tüm ürün gruplarımızın üretildiği üretim tesisi olan Lüleburgaz fabrikamıza yeni yatırımlar yaptık. Geçtiğimiz yıl 12 milyon TL, bu yıl da 15 milyon TL olmak üzere son 2 yılda yatırım miktarımız 47 milyon TL’ye ulaştı. Yaptığımız yatırımlarla hizmete giren depo alanı ve robot üretim bandımız sayesinde üretim kapasitemizi arttırıyoruz. Böylece bölge ve ülke ekonomisine sunduğumuz katkının yanı sıra yaklaşık 100 Lüleburgazlıya da iş imkanı sağlayacağız. Ekim ayında ilave bir üretim hattını da devreye sokuyor olacağız. Mart 2020’ye kadar 15 milyon TL’lik daha yatırım yaparak bölge ve ülke ekonomisine katkımızı artırarak sürdürmeyi hedefliyoruz. Böylece toplam yatırım rakamımız 2020 yılının başında 62 milyon TL’ye ulaşmış olacak” dedi.

Kaşıkçı ayrıca, sene başında başlattıkları ‘Sütünüze Bereket’ projesi ile sürdürülebilir köy sütçülüğünün gelişmesini amaçladıklarını belirterek; “Projemiz ile en önemli paydaşımız olan çiftçilerimizin iş yapış şekillerini daha verimli hale getiriyoruz. Bu sayede süt veriminin de artmasını sağlıyoruz. Bunun için çiftçilerimize yönelik bir eğitim ağı oluşturduk. Lüleburgaz fabrikamızda ve sahada verdiğimiz uygulamalı eğitimlerle örnek çiftçiler yaratmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

“LÜLEBURGAZ TESİSLERİ DANONE’NİN AMİRAL GEMİSİ”

Törende bir konuşma yapan AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz ise; “İlimizde ve bölgemizde yapılan bu tip yatırımları çok önemseyen biri olarak mutluluk duyuyorum. Danone, Türkiye’de yatırımlarına başladığı 1998 senesinde yatırım yapılma ihtimali en düşük olan yer belki de Lüleburgaz’dı. Lüleburgaz tesisleri şu an Danone’nin amiral gemisi konumunda. O dönem belediye başkanımız Emin (Halebak) beyin de çok emeği vardır. Biz Danone’nin Lüleburgaz’da olmasını istedik.  Bu fabrikanın bütün izinlerini biz aldık. O zaman belediyenin belki görevi değildi. Buradaki köylünün süt kalitesinin artması lazım dedik. Danone ailesini kutluyorum, çünkü bir şeyleri üretelim, çok para kazanalım birinci hedef değil. Nitelikli bir üretim yapılabileceğini bölgeye gösterdi. Lüleburgaz Belediyesi’ni de her anlamda destekledi” ifadelerini kullandı.

VALİ BİLGİN: “PAZAR OLUŞTURMAYLA İLGİLİ SORUNUMUZU ÇÖZMÜŞ OLUYORLAR”

Kırklareli Valisi Osman Bilgin de; “Danone özellikle ekonomiyi daha da canlandıracak, katma değerli ürünler üretiyor. Bunun haricinde peynir, yoğurt üreten firmalarımız da var. Son Davos Zirvesi’nde yapılan bir değerlendirmeye göre, gelecek 20 yılda dünyada söz sahibi olacak en büyük şirketinin eğitim şirketi, ondan sonraki 20 yılda dünyanın lider şirketinin bir gıda şirketi olacağı belirtiliyor. Artık tarım ve hayvancılık sektörü yadsınamaz bir gerçek. Dünya nüfusu hızla artıyor, nüfusun gıdaya ihtiyacı var. Tesisimizin bu manada yaptığı çalışmalardan dolayı Danone ailesini tebrik ediyorum. Şunu özellikle belirtmek istiyorum, süt ve et alanında mevcut kapasitesini 4 katına kadar çıkarabilecek ve Türkiye hayvancılığını tamamıyla domine edebilecek bir bölgede yaşıyoruz. Pınarhisar ilçemizde 18 bin dönüm alanda Tarım İhtisas Organize Sanayi Bölgesi çalışmamız var,  aynı zamanda Kavaklı beldemizde Tarım İhtisas Organize Sanayi Bölgesi var. Özellikle buradaki firmalarla da işbirliği yaparak nasıl daha büyük verim elde edebiliriz ve bölgeyi hayvancılık alanında nasıl bugünkünden daha iyi noktalara getirebiliriz konusunda işbirliği, koordinasyon ve fikir alışverişini yaparak ciddi altyapılar oluşturacağız. Burada bizim oluşturduğumuz altyapıya Danone gibi firmalar kendi üretim tesisleri ile pazar oluşturarak bizim pazar oluşturmayla ilgili sorunumuzu çözmüş oluyorlar” şeklinde konuştu.

Törene katılanlar daha sonra yeni üretim tesisinin açılış kurdelesini keserek tesisleri incelediler.

 

 

Bu haber 1411 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter