21 Kasım 2019 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Temel atma töreni 18 Temmuz'da 
Edirne # 10 Temmuz 2019 Çarşamba 07:12

AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe, Halkalı - Kapıkule Demiyolu Projesi kesim inşası temel atma töreninin Edirne'de 18 Temmuz'da gerçekleşeceğini bildirdi.

Akmeşe, yaptığı yazılı açıklamada, projenin uluslararası ticaret için önemli olduğunu belirtti.

Sözleşmenin imzalarının daha önce atıldığını aktaran Akmeşe, şunları kaydetti:

"Proje Türkiye'yi Avrupa Birliği ülkelerine bağlayarak, Avrupa fonlarından kullanılarak yapılmış projedir. Edirne - Çerkezköy arası 155 kilometredir. Bunun 76 kilometresi Devlet Demiryolları yani milli bütçeden ayrılan bütçeyle yapılmıştır. Projenin 155 kilometrelik Çerkezköy-Kapıkule kesiminin inşaası Avrupa Birliği ve Türkiye'nin ortak finansmanıyla gerçekleştirilmektedir. Halkalı - Kapıkule arasında 231 kilometrelik güzergahta çift hatlı, saatte 200 kilometre hızıyla yolcu ve yük taşınmasına imkan tanıyan bir projedir. Bu proje ile Edirne'de uluslararası ticaretin önemli bir noktası haline gelecektir. Bunun yanında Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Çerkezköy - Kapıkule kesiminden sonra uluslararası ticarette yük taşıma kapasitesi artacağı gibi her bir yükün Türkiye ve Edirne ekonomisine katkı sağlayacaktır. Projenin Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılım sürecine de katlı sağlayacağına inanıyorum."

Halkalı - Kapıkule Demiyolu Projesi kesim inşası temel atma töreninin 18 Temmuz Perşembe günü saat 11.30'da  gerçekleşeceğini belirten Akmeşe, törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ve Büyükelçi Christian Berger’in katılacağını kaydetti.

AA

 

Bu haber 269 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter