22 Kasım 2019 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
TMMOB’dan ‘tren kazası’ açıklaması
Lüleburgaz # 09 Temmuz 2019 Salı 07:44

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Çorlu, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ Koordinasyon Kurulları, Çorlu yakınlarında meydana gelen ve 25 kişinin hayatını kaybettiği, 340 kişinin yaralandığı tren kazasının birinci yıl dönümünde, kaza ile ilgili olarak ortak bir basın açıklaması yaptı.

Yapılan açıklamada, yeni acılar yaşanmaması için Çorlu tren kazasında kusuru bulunan tüm sorumluların cezalandırılması gerektiği kaydedilerek; “Kazanın ardından başlatılan soruşturma sürecinde yaşanan gelişmeler, ne yazık ki; sorumluların ortaya çıkarılarak bir daha böyle bir olay yaşanmamasına dair adımlar atılmasının hedeflenmediğini ortaya koymuştur. Üst düzey yetkili ve bürokratların soruşturmaya dahil edilmemesi ve kazadan sorumlu şirketle bilirkişi heyetinde yer alan bazı isimlerin bağlantılarının ortaya çıkması, adaletin yerini bulacağına ilişkin kaygılarımızı daha da arttırmıştır” denildi.

BAŞKA FACİALARA ZEMİN HAZIRLANMIŞ OLACAKTIR”

“Kazada hayatını kaybedenlerin ailelerinin, yaşanan ihmallerin örtbas edilmesine karşı verdikleri mücadele, iktidar tarafından bastırılmak istenmektedir. Anayasa Mahkemesi önünde yapılmak istenen basın açıklamasında polis şiddetiyle karşı karşıya kalınmış, geçtiğimiz hafta Çorlu’da görülen ilk duruşmada ise önce emniyet güçleri kayıp yakınlarını duruşma salonuna almak istememiş, ardından da davayı gören mahkeme heyeti davadan çekilerek yargılamanın başlamasına engel olmuştur. Yargı sürecinin henüz başındayken yaşananlar, sorumluların ortaya çıkarılmasına karşı direncin ve kararlılığın boyutunu ortaya koymaktadır. Bir an önce bu yanlıştan dönülerek, kamu vicdanının tahsisi konusunda gerekli adımlar atılmalı, adil bir yargılama sürecinin önü açılmalıdır. Aksi takdirde geçmişimizde yer alan örnekleri gibi, bu kaza da aydınlatılmamış bir vaka olarak tarihe geçecek, başka facialara zemin hazırlanmış olacaktır. Bir kez daha hatırlatıyoruz; kazanın asıl nedeni kamu yararı ve güvenliğini ikinci planda gören politika ve uygulamalardır. Ülkemizde yıllardır izlenen demiryollarının özelleştirilmesi ve kamusal bir hizmet olan demiryolu taşımacılığının ticarileştirilmesi politikaları ile TCDD'nin kurumsal yapısı parçalanmıştır. Bu yaklaşım çerçevesinde personel azaltılmasına gidilmiş ve nitelikli personel kurumdan uzaklaştırılmıştır. Yine bu yaklaşım çerçevesinde kuruma yönelik yatırımlar azaltılmış, lokomotif bakım ve yol bakım atölyeleri de işlevsizleştirilerek küçültülmüştür. Yaşanan facianın yalnızca yağışlara bağlanması bu nedenle sorunludur ve yanlıştır”

“TÜM SORUMLULAR HAK ETTİKLERİ BİÇİMDE CEZALANDIRILMALIDIR”

Açıklamada son olarak; “Çorlu Tren Kazasından 5 ay sonra yaşanan ve 9 kişinin hayatını kaybettiği Ankara Yüksek Hızlı Tren Kazası, yaşadığımız felaketlerden ve yaptığımız uyarılardan ders alınmadığının en açık göstergesidir. Yeni acılar yaşanmaması için bu kazalarda kusuru bulunan tüm sorumlular hak ettikleri biçimde cezalandırılmalıdır. Demiryolu ağımızın güvenli hale getirilmesi için bilimsel ilkeler ışığında bakım, onarım ve denetim için gerekli tüm teçhizat ve personel eksiksiz biçimde sağlanmalıdır. Çorlu, Edirne, İstanbul, Kırklareli ve Tekirdağ İlçe/İl Koordinasyon Kurulları olarak, bu elim kazada hayatını kaybedenleri bir kez daha saygıyla anıyor, tüm sorumluların hak ettikleri cezaları alana kadar ailelerimizin adalet arayışlarında yanlarında olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz” ifadelerine yer verildi.

 

 

 

 

 

Bu haber 670 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter