23 Kasım 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Kalaycılık bayrağını o devraldı
Lüleburgaz'da yaşayan 30 yaşındaki Kadir Dalbastı, tarihçesi milattan önce 3 binli yıllara dayanan kalaycılık mesleğinin Lüleburgaz'daki son temsilcisi olarak kaldı. Bundan 60 yıl önce dedesinin kalaycılık yaptığını söyleyen Dalbastı, babasından da kendisinin kalaycılığı öğrendiğini söyleyerek, "Bizden başka kalaycılık yapan kalmadı. Ben çocuklarım bu işi yapmasa bile, baba mesleği unutulmasın diye kalaycılığı onlara öğreteceğim" dedi. 
Lüleburgaz # 21 Haziran 2019 Cuma 07:49

Tansu Edip GÖKBUDAK

Türk kültüründe önemli bir yeri olan ve tarihçesi milattan önce 3 binli yıllara kadar dayanan kalaycılık, gelişen teknoloji ve değişen ihtiyaçlar nedeniyle yok olmayla karşı karşıya kaldı. Lüleburgaz'da bu mesleği icra eden son kişi olan, ailesi yaklaşık 60 yıldır kalaycılık yapan Kadir Dalbastı şimdilerde Fatih Caddesi’nde babasının dedesinden öğrendiği mesleği yaşatmaya çalışıyor. 

ÇOCUKLUKTAN BERİ KALAYCI

Kalaycılığı çocukken babasının yanında durarak öğrendiğini söyleyen Dalbastı, "Okulun tatil olduğu zamanlar sürekli babamın yanına gidiyordum. Açıkçası babamın nasıl çalıştığını merak ediyordum. Ardından babam sağ olsun kalaycılığı bana da öğretti. Babam kalaycılığın benim mesleğim olmasını sağladı" şeklinde konuştu. 

"BAYRAĞI DEVRALDIM"

Ortalama bir kalay işleminin bir saat sürdüğünü belirten Dalbastı, "Ben bir sanatkarım. Liseden mezun olduktan sonra bu mesleği seçtim. Okul tatillerinde babamın yanına giderdim hep. Allah babam İlhan Dalbastı'dan razı olsun. Bana bu mesleği öğretti. Babam bu mesleği bırakınca bayrağı ben devraldım" dedi. 

BABASININ İSTEĞİYLE BAŞLADI

Dalbastı, kalaycılığa çocukluktan beri merakının olmasının yanı sıra, bu mesleği ilk başlarda seçme düşüncesi olmadığını söyleyerek, "Benim kalaycılığı seçmemdeki en büyük etken babamın sözleridir. Babam bir gün bana, 'Oğlum Lüleburgaz'da kalaycılığı bir tek ben yapıyorum. Bir gün başıma bir şey gelirse bu meslek biter. Sen bu işi öğren ve yap' dedi. Bunun üzerine kalaycı olmaya karar verdim" diye konuştu. 

"ÇOCUKLARIM OKUSUN"

10 yaşından beri kalaycılık yaptığını söyleyen Dalbastı, çocuklarının okuyup iyi yerlere gelmesini çok istediğini söyledi. Dalbastı, bunun yanı sıra çocukları mesleği yapmasa bile kalaycılığı onlara öğreteceğini söyleyerek, "Onları okutacağım. Ama yine de mesleğimizi öğreteceğim. İleride bizler bu dünyadan göçtüğümüzde çocuklarımız en azından bu mesleği bilsin. Yeter ki bilsinler. Yapmasınlar. Çocuklarıma öğreteceğim ama öncelik onların okuyup iyi yerlere gelmesi benim için" ifadelerini kullandı.

DÖRT BİR YANDAN SİPARİŞ GELİYOR

Kalaycılık mesleğinin son temsilcisi olmasına rağmen insanlardan ilgi gördüğünü söyleyen Dalbastı, Trakya'nın dört bir yanında müşterilerinin olduğunu söyledi. Dalbastı, " Kırklareli Vize'den, Tekirdağ Saray ve Çerkezköy'den müşterilerimiz geliyor. Trakya'da herkes bizi tanıyor. Kazan, tencere, cezve, çaydanlık gibi çok sayıda emayeyi kalaylıyoruz. Bunların yanı sıra her nevi emayeyi tamir edebilliyoruz. Parlatmasından kalayına kadar hepsini yapıyorum" dedi. 

 

Bu haber 999 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter